معرفی فیلم Infinity Chamber

معرفی فیلم Infinity Chamber

کد خبر:M_960804

نام فیلم Infinity Chamber

سال تولید ۲۰۱۶

کارگردان Travis Milloy

فیلم به سرعت وارد بدنه اصلی خود می شود. فرانک شخصیت اول داستان، با بازی Christopher Soren Kelly، به اتهامی نامعلوم به زندانی مدرن انتقال داده می‌شود، که با الهام از فیلم‌های سه‌گانه “Cube”، دارای محیط رازگونه است و رویکرد فعال یک زندانی را می‌طلبد، تا به گشایشی برای رهایی از آن دست یابد. زندانی با تجهیزات قابل توجه که هویت کنترل‌گر آن درهاله‌ای از ابهام است. عدم آگاهی از قوانین حاکم بر زندان، فرانک را ناگزیر می‌سازد تا در مواجهه با این وضعیت، به آزمون و خطا دست بزند و قدم به قدم درون این بازی ذهنی پیچیده پیش رود. در طی این مسیر فرانک از پارامتری استفاده خواهد کرد، که شخصیت‌های فیلم “Cube” از توانایی دستیابی به آن بی‌بهره بوده‌اند، “ناخودآگاه”.

“ناخودآگاه” تنها ابزاری است که فرانک برای حل معمای این زندان، در دست دارد. مفهومی که داستان، به قدرت استثنایی آن در آدمی اشاره دارد و گویی شروع استفاده از آن را تنها زمانی ممکن می‌داند که فرد تحت فشار بسیار قرار گرفته و یافتن چاره‌ای از جهان بیرونی را امکان‌پذیر نمی یابد. موقعیتی که به فرانک توانایی بهره‌گرفتن از آن را تا سر حد کمال اعطا می‌کند. از آنجا که این ویژگی مدت زمان زیادی در وی، دست نخورده باقی مانده است، فرانک نیاز دارد زمانی را به تمرین آن بپردازد تا نواقصی را که در ابتدا به وجود می‌آورد، برطرف سازد. و رفته رفته این مهارت ذهنی را مانند هر مهارتی دیگری، در خود پرورش دهد. و آن را همچون کلیدی درونی برای گشودن قفلی در دنیای بیرون به کار برد.

نشانه‌هایی در داستان که کیفیت واقعی یا تخیلی اتفاقات را برای فرانک تعیین می‌کنند، مانند تصویر منظره‌ای که در خلال فیلم بسیار با آن مواجهه می‌شویم، یادآور “توتم”های موجود در فیلم “Inception” است. در این فیلم نیز، همانند “Inception”، به مفهوم “رویای شفاف” و تاثیر لایه‌های درونی ذهن آدمی بر روند بیرونی زندگی وی پرداخته می‌شود. در گذار از محیط‌هایی سفر ذهنی ماجراجویانه فرانک، نیروگاهی بادی به تصویر کشیده می‌شود، که انرژی برق زندان فوق مدرن داستان را تأمین می‌کند. باد، نمادی از قدرتی غیرقابل رویت که توانایی گرداندن چنین سیستم پیچیده‌ای را دارد، گریزی است بر نیروی ذهن، که در عین مشاهده ناپذیر بودن، توانایی دستیابی به اهدافی شگرف را در بشر تولید می‌کند.

داستان در روند غیرمعمول خود، “ناخودآگاه” را تنها ابزاری می‌داند که برای جهت گرفتن به سمت هدف، نیازمند اراده فرد است. فرانک می‌تواند با استفاده از به دست گرفتن “ناخودآگاه” خود، لحظات خوشایندی را برای خود بیافریند و هدف والای دیگر را کنار بگذارد. اما آن چه که برای وی اهمیت دارد، و اراده او به شدت در راستای آن قرار گرفته است، رهایی است. ترکیب شکست ناپذیر اراده و ذهن که می‌تواند بدون در نظر گرفتن پارامترهای بیرونی، از پس هر شرایطی برآید، نکته‌ای است که در خط اصلی داستان به خوبی جریان دارد. به طوری که در انتها، این ترکیب شگفت انگیز، زندان‌بان فرانک، هاوارد، را که نماد عامل بیرونی انعطاف ناپذیری است، تحت سلطه خود درخواهد آورد و …
فیلم با وجود تعداد کم بازیگران، داستان خود را با چنان هیجان و پیچیدگی‌ای پیش می برد که هر لحظه در انتظار یافتن واقعیت و با نزدک شدن به انتهای داستان که رفته رفته درک درستی از واقعیت و تفاوت آن با دنیای ذهنی فرانک روشن می‌شود، گذر زمان را از دست می‌دهیم و به صفحه نمایشگر میخکوب می‌شویم. اگر از تماشای فیلم هایی با سیری غیرخطی لذت می‌برید، Infinity Chamber گزینه مناسبی برایتان خواهد.

تریلر فیلم

https://www.aparat.com/v/3bW28

More from زهره انصاری

معرفی و تحلیل فیلم Snowpiercer

کد خبر:M_60714 نام فیلم:  Snowpiercer سال تولید:  ۲۰۱۳ کارگردان: Bong Joon-ho تحلیل...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *