معرفی فیلم I Origins

معرفی فیلم I Origins

کد خبر:M_960728

نام فیلم  I Origins
سال تولید  ۲۰۱۴
کارگردان    Mike Cahill
فیلم I Origins داستان دانشمندی جوان در رشته زیست مولکولی به نام Ian Gray، با بازی Michael Pitt است که به دنبال اثباتی بر نظریه تکاملی است. وی با اعمال جهش هایی بر گونه های آزمایشگاهی خود در سدد به وجود آوردن ساختار پیچیده دوازده گانه چشم به طور سلسله مراتبی، در موجوداتی است که تنها دارای یک گونه از این ساختاراند. دستاوردی که Ian با وجود آن می تواند یک بار و برای همیشه پرونده ی “وجود” روحی برتر را مختومه اعلام کند.

بازیگر نقش Ian در گذار از این فرآیند طاقت فرسا که گاهی برآمدن نتیجه از آن دست نیافتنی به نظر می آید، موقعیتی که جزء گریزناپذیر پژوهش‌های عمیق و جدی دنیای علم است، با نشانه‌هایی مواجه می‌شود که برای فردی با جدیت و انعطاف ناپذیری وی راجع به مفاهیمی چون شانس، بسیار چالش برانگیز است. با این وجود، از آنجا که Ian همواره پرسش خود را که همان هدفش در آزمایشات حرفه‌ای‌اش هست، در ذهن خود بیدار نگه داشته، هیچگاه از اتفاقات اطراف خود، هرچند پیش پاافتاده باشند، بی تفاوت نمی گذرد و به همین جهت می توان او را نماد جستجوگری با خلوص بالا که به دنبال یافتن و اثبات حقیقت است دانست. علاقه Ian به عکاسی از چشم افراد، که محور اصلی پژوهش وی به شمار می رود و همیشه به همراه داشتن دوربین عکاسی خود برای استفاده از آن به این منظور نیز می تواند تاییدی بر چنین مفهومی در وی باشد.

ماجراهای عاطفی Ian، که جزئیات و زمان وقوع آن‌ها با ظرافتی تحسین برانگیز به فلسفه‌ی اکتشافی وی گره خورده و مرتبط می‌شود، سرشار از دیالوگ‌هایی است که مخاطب را تا لایه‌های عمیقی درگیر داستان و فراز و فرودهای آن می کند. شاید سازندگان فیلم از مخاطب خود انتظار داشته اند که ذهنی هوشیار همچون شخصیت اول داستان خودشان، Ian، داشته باشد و به همین جهت نیز چنین جزئیات دقیق و هدفمندی را در محصول خود به تصویر کشانده‌اند، به طوری که فیلم لحظه‌ای از نمادها و کنایه‌های فلسفی جدا نمی‌شود.

از ویژگی‌های قدرتمند I Origins، که می‌توان آن را شاخصی بر متمایز کردن این فیلم بر فیلم‌های هم مضمون آن دانست، فصل پایانی آن است. باید اشاره داشت که توضیحات و رویدادهای بسیاری در بدنه داستان نهفته است، اما Mike Cahill، کارگردان و نویسنده فیلم، با هوشمندی دل‌انگیزی، هیچ گذاره قاطعی را در پایان فیلم ارائه نمی‌دهد و مخاطب را با مجموعه ارزشمندی از نتایج منطقی و احساسی تنها می گذارد، تا وی خود به این داستان طلایی نقطه پایان ببخشد.

I Origins، با موسیقی متن بسیار قدرتمند و شنیدنی ساخته Will Bates و Phill Mossman و حضور بازیگرانی چون Brit Marlinh، که در فیلم‌های دیگری نیز با مضامین فلسفی همچون Another Earth(2011)، The East(2013) و … نقش آفرینی داشته است، علاوه بر ساختارهای تصویری مجذوب کننده، جزئیات کارشده‌ی بسیاری دربر دارد که در تحلیلی کوتاه بر این فیلم نمی گنجد و درک و جذب مفاهیم آن نیاز به دیده شدن چندین و چندباره این فیلم ارزشمند دارد.

تریلر فیلم:

  http://www.aparat.com/v/NvH9Y/%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%84%D8%B1_I_Origi

کلمات کلیدی
More from زهره انصاری

معرفی فیلم OtherLife

کد خبر: ۹۶۱۰۰۳ نام فیلم: OtherLife سال تولید: ۲۰۱۷ کارگردان: Ben C.Lcas کارکتر...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *