تکنولوژی BCI و کنترل دستگاه ها با قدرت ذهن !

تکنولوژی BCI و کنترل دستگاه ها با قدرت ذهن !

کد خبر: ۶۰۱۱۱۶

تاریخ انتشار: ۲ فوریه ۲۰۱۸

تصور کنید قادر به ساختن ماشینی هستید، که بدون فشار دادن دکمه، تایپ کردن، ضربه زدن به صفحه یا حرکت دادن با کنترل از راه دور، فقط با قدرت مغز خود کارهای مربوطه را انجام دهید! این سناریو علمی تخیلی از آنچه فکر می‌کنید به واقعیت نزدیک‌تر است.

زمانی که بیل کاچور، نزدیک به یک دهه قبل پس از یک تصادف دوچرخه سواری فلج شد، زندگی او به ظاهر غیرقابل برگشت تغییر کرد. اما سال گذشته او به یک رابط مغز و رایانه یا BCI نصب شد که او را قادر ساخت تا دست خود را برای اولین بار پس از هشت سال به حرکت درآورد. سنسورهایی در مغز او نصب شد، سپس طی یک دوره چهار ماهه، آقای کاچور سیستم را با تفکر در مورد حرکات خاص مانند چرخاندن مچ دست و یا گرفتن چیزی آموزش داد. سنسورها به طور موثری یاد می‌گیرند هر بیت مغز برای کدام حرکت و در کدام جهت  پیام می‌فرستد. سپس زمانی که ۳۶ الکترود تحریک کننده عضلانی به دست و بازو او اعمال شد، قادر به کنترل حرکات خود  شد و به سادگی با فکر کردن آنچه را که می‌خواست انجام می‌داد. او گفت: “این تحقیق توانایی من را برای انجام کارها بهبود بخشیده است.”

اما این تکنولوژی تنها مرتبط با برنامه‌های پزشکی نیست. بسیاری از شرکت‌های فناوری در حال بررسی کنترل مغز به عنوان یک رابط کاربری هستند. به تازگی شرکت خودرو‌سازی نیسان، از یک هدست  با نام “مغز به وسیله نقلیه” رونمایی کرد. این وسیله امواج مغز راننده را به منظور پیش‌بین عمل، قبل از اینکه فرد عملی را انجام دهد روی مانیتور نشان می‌دهد. هدف این سیستم این است که به وسیله نقلیه اجازه دهد سریع‌تر از زمان واکنش طبیعی راننده پاسخ دهد.

در آزمایشات حتی رانندگان باسابقه عملکرد بهتری نسبت به حالتی که از این تکنولوژی استفاده نمیشد، داشتند. در همین حال، واقعیت مجازی (VR) شرکت Neurable یک بازی کامپیوتری تحت کنترل ذهن را توسعه داده است که گفته می‌شود این بازی باید در اواخر امسال به هدف خود برسد. نیروی محرکه تحقیق از دنیای پزشکی آمده و در استفاده از BCI ها پیشرفت‌های بزرگی صورت گرفته است. سنسورهای ایمپلنت بر روی سطح مغز به آن‌ها حساسیت بیشتری می‌دهند.

 نحوه عملکرد

دستگاه‌های BCI فعالیت مغز را از طریق الکتروانسفالوگرافی(EEG ) اندازه گیری می‌کنند و تقریبا به همان اندازه پیچیده است که در بیمارستان ها استفاده می‌شود. این دستگاه سیگنال‌های الکتریکی کوچکی تولید می‌کند تا نورون‌های مغز با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این سیگنال شامل امواج آلفا، بتا، دلتا، تتا و گامااست. الگوهای خاصی از فعالیت را می‌توان با افکار خاصی ترکیب کرد، به این ترتیب می‌توان سیستم را در مورد خواسته‌های کاربر پیش‌بینی کرد.

در مورد سیستم  نیسان، این به معنی نظارت بر سیگنال‌های مغز برای عمل مربوطه است. هدست این فعالیت پیشگیرانه را خوانده و با اطلاعاتی که از سنسورها و نقشه‌های خودرو دارد، عمل بعدی راننده را مانیتور می‌کند مثلا اعلام می‌کند ۲۰۰ مترجلوتر یک پیچ است.

AI از ترکیب امواج مغزی و داده‌های سنسور استفاده می‌کند تا بفهمد چه کاری باید انجام شود. مثلا قبل از ورود به پیچ اعلام می‌کند جلوتر یک پیچ است و راننده قبل از ورود به آن شروع به فکرکردن به نحوه عمل در پیچ می‌کند بدین ترتیب کارایی او بیشتر خواهد شد به همین دلیل آقای مکسفیلد اطمینان می دهد که می‌توان به سادگی با فکر کردن در مورد فرمان یا ترمز، شانس ایجاد یک تصادف را به حداقل رساند.

 آینده این تکنولوژی

فیس بوک و دیگر شرکت‌ها در مراحل اولیه توسعه این سیستم هستند، که کاربران را قادر می‌سازد تا فقط با تفکر آن‌ها را تایپ کنند.

مایکروسافت در همین حال اختراع یک سیستم یادگیری ماشین را که از امواج EEG برای راه‌اندازی و کنترل برنامه‌های کامپیوتری استفاده می‌کند، ثبت کرده است.

البته، یکی از چیزهایی که استفاده‌های بسیار پیچیده را متوقف می‌کند، نیاز به استفاده از الکترودهای نصب شده خارجی است. اما ایمپلنت‌های مغزی خطرناک و گران هستند، و آن‌ها را بیشتر برای اپلیکیشن‌های در حال تغییر، مناسب می‌دانند.

منبع:

  http://www.bbc.com/news/business-42894312

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *