تشخیص سرطان پوست در کمتر از ۳۰ ثانیه!

تشخیص سرطان پوست در کمتر از 30 ثانیه!

کد خبر: ۶۰۸۳۰۳

تاریخ انتشار: ۳۰ اکتبر ۲۰۱۷

محققان اروپایی موفق به تولید اسکنری شدند که می‌تواند عمق یک میلی‌متری پوست و رگ‌های خونی آن را با یک پرتو لیزر مادون قرمز در کمتر از ۳۰ ثانیه نشان دهد که یکی از راه‌های تشخیص سرطان پوست است. تشخیص سرطان پوست تا به امروز  هفته‌ها طول می‌کشید. مراحل چندگانه‌ی این روش ممکن است شامل موارد زیر باشد: معاینه توسط پزشک، بافت‌برداری از پوست توسط متخصصان پوست، گذشت مدت زمان لازم برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی نمونه، نمونه‌برداری تخصصی همراه با بی‌حسی و پس از آن آزمایش‌های بیشتر در صورت پیشرفت بیماری.

دستگاه عکس برداری جدید، سرعت تشخیص را به صورت چشمگیری افزایش داده است. این دستگاه که با نام علمی vivosight شناخته می‌شود. تصویر سه‌بعدی و رنگی از عروق خونی در عمق ۱ میلی‌متری پوست ایجاد می‌کند جالب است که این تصویربرداری فقط در ۳۰ ثانیه انجام می‌گیرد. این تکنولوژی در واقع یک نسخه جدید و پیشرفته تثبیت توزیع نوری (OCT) است که در آن از یک تکنیک فوتونیک که بیشتر در اسکن شبکیه کاربرد دارد، استفاده می‌شود و منجر می‌شود این اسکنر تصاویر سه بعدی از ساختارهای میکرو در زیر پوست را با پرتو لیزر مادون قرمز بی‌ضرر ایجاد کند.

ویوسایت چگونه سرطان را تشخیص میدهد؟

از آنجایی که ملانوما برای رشد به اکسیژن نیاز دارد، رگ‌های خونی خود را رشد می‌دهد.این رگ‌ها  با پیشرفت سرطان و بدخیم‌تر شدن آن به طور فزاینده‌ای نادرست و منحرف شکل می‌گیرند و از رگ‌های عادی کاملا متفاوت می‌شوند. تشخیص این رگ‌های خونی تا به حال کار سختی برای پزشکان بوده است. جان هولمز یکی از اعضای اصلی این موسسه تحقیقاتی معتقد است “هر ملانوما با یک ضخامت خاصی قادر به گسترش در قسمت‌های مختلف بدن است که در حال حاضر بیماران باید در بیمارستان و تحت بیهوشی بافت برداری شوند، که این تشخیص گاهی هفته‌ها طول می‌کشد و برای بیمار بسیار گران تمام می‌شود. با این حال، ۸۰ درصد مواقع بافت برداری نتیجه منفی را نشان می‌دهد. اسکنر جدید، تکنولوژی تشخیص را ارتقا داده است و نشان می‌دهد ملانوما در چه سطحی پراکنده شده است، و در مراحل اولیه نیز قابل تشخیص است.

هولمز همچنین ادعا کرد: “با استفاده از D-OCT حرکت خون در بافت‌های جامد تشخیص داده می‌شود. چیزی که در درمان‌های بالینی غیر قابل تشخیص بوده است. این امر دقیقا مانند حرکت چراغ‌های خودروها در بزرگراه در شب‌هاست. با این تفاوت که سرطان مسیر مستقیم ندارد، و رگ‌ها در هم پیچیده شده‌اند و پهن و باریک می‌شوند. تیم تحقیقاتی ما معتقد است شکل این رگ‌ها کلید اصلی تشخیص سرطان است و اسنکر با جزییات این رگ‌ها را نشان می‌دهد.”

به صورت کلی این دستگاه مزایا و معایب زیادی دارد برای مثال در درمان زخم‌های مزمن و سوختگی می‌تواند مفید باشد. و سالیانه میلیون‌ها تن را نجات دهد و در هزینه‌ها صرفه جویی کند.

 

منبع:

http://www.sci-news.com/medicine/vivosight-laser-scanner-skin-cancer-05377.html

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *