نانو­ذرات موجود در جوهر تتو می­تواند روی غدد لنفاوی تجمع کند

نانو¬ذرات موجود در جوهر تتو می¬تواند روی غدد لنفاوی تجمع کند

کد خبر: ۶۰۷۰۱۵

تاریخ انتشار: ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۷

امروزه افراد زیادی در دنیا روی بدن خود دارای تتو هستند. نزدیک به یک سوم مردم در امریکا و تقریباً نیمی از نسل جدید حداقل یک تتو روی بدن خود دارند. حتی نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو یک تتو بر بدن خود دارد. علی­رغم محبوبیت فراوان و درحال رشد آن، دانشمندان اطلاعات بسیار کمی درباره‌­ی اثرات جوهر تتو بر روی بدن و سلامت انسان دارند. در مطالعه‌ای جدید که در Nature journal به چاپ رسیده است، دانشمندان گزارش کردند که ذرات میکروسکوپی از جوهر تتو می­تواند به درون بدن نفوذ کرده و با نشستن روی غدد لنفاوی، سیستم ایمنی بدن را دچار اختلال کند.

یکی از محققان این طرح، هیلام کاستیلو، توضیح داده است: “وقتی کسی می­‌خواهد تتو روی بدن خود داشته باشد، ترکیب شیمیایی رنگ‌­های مورد استفاده را مورد توجه قرار نمی­دهد، درحالیکه مطالعه ما نشان داد، که این افراد باید این­کار را انجام دهند.”

غدد لنفاوی یکی از قسمت­‌های سیستم ایمنی بدن به شمار می‌­رود که در سرتاسر بدن وجود دارد. این شبکه شامل، زیر بغل، کشاله ران و گردن است. آن‌­ها همانند فیلتری برای اجسام خارجی عمل می‌­کنند، می­‌خواهد پاتوژن باشد یا سلول سرطانی. از آن­جایی که جوهر به عنوان جسم خارجی شناسایی شده و جذب غدد لنفاوی می­‌شود.

تیتانیوم دی اکسید و تاتو

اگرچه، بیشتر جوهرهای تتو حاوی رنگدانه‌­های آلی است، بسیاری مواد نگهدارنده و آلوده­ کننده مانند نیکل، کروم، منگنز و یا کبالت درون آن‌­ها وجود دارد. یکی از معمول­ترین ترکیبات مورد استفاده در جوهر تتو، رنگ‌دانه سفید تیتانیوم دی‌اکسید (TiO۲) است. ما در زندگی روزمره در نگ‌هدارنده‌­های غذایی تا کر‌‌م‌­های ضد آفتاب تا نقاشی‌ها با این ترکیبات شیمیایی معدنی مواجه­ می­شویم. اکنون، دانشمندان در آلمان و فرانسه به دنبال این هستند که چگونه TiO۲ تبدیل به ناخالصی‌­های سمی می‌­شود و اینکه چگونه این نانوذرات به سمت غدد لنفاوی نفوذ و در آن­جا تجمع می­کنند.

برنارد هس نویسنده اول این مطالعه توضیح می­‌دهد: “ما می‌­دانیم، رنگدانه­‌های موجود در جوهر تتو به سمت غدد لنفاوی نفوذ می­‌کنند و دلیل آن مشاهده رنگی شدن غدد لنفاوی به وسیله رنگ تتو بوده است.” او همچنین می‌­افزاید: “چیزی که نمی‌دانیم این است که آن‌­ها به صورت نانومتری عمل می­‌کنند یا به صورت میکرومتری. درحالی‌که رفتار انتقالی ذرات به صورت میکرومتری با حالت نانومتری متفاوت است. این مشکل ماست: نمی­‌دانیم نانو ذرات چگونه واکنش می­‌دهند.”

این مسئله به نظر ترسناک می‌­آید اما آیا جای نگرانی دارد؟ حداقل الان، شاید نه! شما ممکن است سر خط خبری را با این عنوان دیده باشید: “مطالعات نشان می‌­دهد تتو عامل سرطان است.” اگرچه ارتباط تتو کردن با سرطان در مطالعات علمی مشخص نشده است یا بوسیله هیچ محققی تا به حال بازگو نشده است. حرف آن­‌ها این است، احتمال بالقوه‌­ای برای به مخاطره انداختن سلامتی در این کار وجود دارد. شواهد پیشین پیشنهاد دادند که این ناخالصی­‌های سمی می‌تواند با التهاب همراه شود، اگرچه، یک­بار دیگر، نیاز به تحقیقات بیشتر در این زمینه وجود دارد تا بتوان با قطعیت در مورد آن نتیجه گرفت.

منبع:

 http://www.iflscience.com/health-and-medicine/tattoo-ink-nanoparticles-can-accumulate-in-your-lymph-nodes/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *