علت بیماری لوپوس کشف شد

علت بیماری لوپوس کشف شد

کد خبر: ۶۰۶۲۰۳

تاریخ انتشار: ۱۷ جولای ۲۰۱۷

گروهی از محققان موسسه تحقیقات پزشکی فینشتاین یک پروتئین به نام Blimp-1 را به‌عنوان احتمال اولیه برای واکنش نامطلوب سیستم ایمنی بدن در بیماران مبتلا به لوپوس شناسایی کرده‌اند.

لوپوس یک بیماری خود‌ایمنی است که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن توانایی تمایز بین عوامل خارجی و بافت سالم بدن را از دست بدهد. سیستم ایمنی بدن در این وضعیت بیش از حد فعال می‌شود و به بافت‌های سالم حمله می‌کند، این امر باعث التهاب و آسیب به مفاصل، پوست و اندام‌های داخلی می‌شود. به گفته بنیاد لوپوس آمریکا، حدود ۱.۵ میلیون آمریکایی و حداقل ۵ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به لوپوس هستند. لوپوس اغلب در زنان باردار خود را نشان می‌دهد. با این‌حال، احتمال مبتلا شدن مردان، کودکان و نوجوانان نیز هست. اکثر افراد مبتلا به لوپوس این بیماری را بین سن ۱۴-۴۴ سالگی تجربه می‌کنند.

ژن PRDM1 و ابتلا به لوپوس

مطالعات قبلی نشان داده است که پلی‌مرفیسم یا تغییر در ژن PRDM1 یک عامل برای ایجاد بیماری لوپوس است. در تحقیق جدید، مؤسسه تحقیقات پزشکی فاینشتاین، بتی‌الیموند و همکارانش، به دنبال بررسی این موضوع بودند که چگونه Blimp-1، پروتئینی که در انسان توسط ژن PRDM1 کدگذاری می‌شود، سیستم ایمنی را تنظیم می‌کند. پروفسور دیاموند گفت: “یک سیستم ایمنی سالم قادر به شناسایی ارگانیسم‌هایی است که به طور معمول در بدن نیستند و به آن‌ها حمله می‌کنند.” در مورد بیماران مبتلا به بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس، سیستم ایمنی بدن سلول‌های سالم را به عنوان هدف مشخصی تشخیص می‌دهد.”

زنان بیشتر در معرض ابتلا به لوپوس هستند

“مطالعه نشان داده است که عدم وجود یا کمبود Blimp-1 در یک نوع سلولی خاص منجر به افزایش پروتئین کاتئسسین ( CTSS) شده و این پروتئین منجر می‌شود که سیستم ایمنی بدن سلول‌های سالم خود را نیز به عنوان عامل خارجی دیده و به آن‌ها حمله کند. این امر در زنان بیشتر دیده شده است. در یک مدل حیوانی، محققان توانستند نشان دهند که در زنان با کاهش تولید Blimp-1 CTSS افزایش می‌یابد، این پروتئین منجر می‌شود که  سیستم ایمنی میکروارگانیسم‌هایی را که باعث بیماری می‌شوند، مشاهده کنند. اما  کاهش Blimp-1 هیچ تغییری در سیستم ایمنی مردان ایجاد نمی‌کند .

اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است تا تأیید شود که ژن PRDM1 می‌تواند منجر به بیش‌فعالی سیستم ایمنی در زنان شود،  اما این مطالعه یک کشف مهم برای درک بهتر علل و درمان بالقوه  لوپوس به شمار می‌رود.

 

منبع:

http://www.sci-news.com/medicine/potential-cause-lupus-05047.html

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *