ماده‌ی شیمیایی کمک کننده برای از بین بردن افکار ناخواسته

بسیاری از ما تجربه ی این را داریم که نتوانیم برخی از افکارمان را پراکنده کنیم. اکنون دانشمندان به علت این موضوع دست یافته اند.

کد خبر: ۶۰۸۱۳۳

تاریخ انتشار: ۴ نوامبر ۲۰۱۷

بسیاری از ما تجربه ی این را داریم که نتوانیم برخی از افکارمان را پراکنده کنیم. اکنون دانشمندان به علت این موضوع دست یافته اند.

در طی یک مطالعه‌ای که توسط دانشگاه کمبریج صورت گرفت قبل از اجرای آزمایش برای شرکت کنندگان جفت کلماتی داده شد تا بخاطر بسپارند. دو بخش این جفت کلمات نامرتبط با یکدیگر بودند تا اینکه بتوان از تأثیر نداشتن ارتباط قبلی بین آن‌ها در نتایج آزمایش اطمینان حاصل کرد.

سپس به آن‌ها یک کلمه به همراه یک سیگنال سبز یا قرمز داده شد و از آن‌ها خواسته شد تا اگر آن کلمه اولین قسمت از جفت کلمات بخاطر سپرده شده باشد، آنگاه نیمه‌ی دوم آن را به یاد آورند و اگر کلمه‌ی داده شده نیمه‌ی دوم آن جفت کلمات باشد، واژه‌ی مرتبط با آن را به صورت عمدی از ذهن خود بیرون کنند.

در این آزمایش فعالیت مغز شرکت‌کنندگان با استفاده از تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی (FMRI) آشکارسازی می‌شد. FMRI تکنیکی از تصویربرداری است و دقیقاً مانند طیف‌بینی تشدید مغناطیسی که بر اساس تغییرات ماده‌ی شیمیایی کار می‌کند کار آشکار سازی را بر اساس تغییرات در جریان خون به خوبی انجام می‌دهد.

شرکت‌کنندگانی که در هیپوکامپوس خود میزان بیشتری از ماده‌ی شیمیایی GABA داشتند، تواناییشان در مهار افکار ناخواسته‌ی خود بیشتر بود. GABA به عنوان اولین حامل عصبی مهار کننده‌، هنگام آزادسازی خود به سایر سلول‌ها اجازه ی فعالیت نمی‌دهد.

به گفته‌ی مایکل اندرسون رهبر این گروه تحقیقاتی، بخش هیجان‌انگیز این مطالعات این است که ما یک اطلاعات ویژه‌ای به دست آورده‌ایم. قبل از این مطالعات ما می‌دانستیم که فلان بخش از مغز در فلان قسمت مغز فعالیت می‌کند اما اکنون ما می‌توانیم بگوییم که کدام حامل‌های عصبی مهم‌تر هستند.

کنترل افکار برای درمان وسواس و افسردگی

دشواری و ناتوانی در از بین بردن افکار ناخواسته واقعیتی است که در افراد نوروتیپیکالی و بیماران مختلف ذهنی وجود دارد. از وضعیت‌هایی مانند بیماری وسواس فکری و اختلال استرسی پس از ضایعه‌ی روانی(PTSD) گرفته تا افسردگی و اسکیزوفرنیا نیز همین مشکل را دارند.

بدین صورت با استفاده از یافته‌های موجود امکان فهم بیشتر اساس شیمیایی این بیماری‌ها وجود دارد. در حال حاضر اکثر تحقیقات در روش‌های درمانی، بر روی عادی کردن کارکرد قشر پیش‌پیشانی مغز انجام می‌گیرد.

با این حال اندرسون از این نظر که می‌توان با یافتن راهی برای افزایش فعالیت GABA در ناحیه‌ی هیپوکامپوس نتایج مثبتی را به دست آورد، اظهار امیدواری کرد.

منبع:

https://www.sciencealert.com/scientists-might-have-found-the-chemical-that-suppresses-unwanted-thoughts-in-the-brain

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *