تبدیل قطعی گازهای گلخانه‌ای به منبع سوخت

تبدیل قطعی گازهای گلخانه‌ای به منبع سوخت

کد خبر: ۶۰۵۳۰۱

تاریخ انتشار: ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷

تبدیل کارآمد کربن‌دی‌اکسید

بسیاری از تلاش‌هایی که امروزه برای خنک کردن زمین انجام می‌شود در زمینه محدود کردن انسان‌ها در انتشار گاز کربن‌دی‌اکسید است. اما اگر گزینه قابل اعتماد دیگری نیز وجود داشته باشد؟ این چیزی است که گروهی از دانشمندان آزمایشگاه ملی شمال غربی اقیانوس آرام در مطالعه جدید خود با موضوع بررسی مکانیسمی برای تبدیل کربن‌دی‌اکسید به دیگر گازهای با ارزش یا استفاده از آن به عنوان خوراکی برای تولید برخی مواد شیمیایی اقتصادی و مفید برای محیط زیست در ذهن می‌پرورانند.

در مطالعه آن‌ها که در ژورنال Nature Communications منتشر شد، محققان روشی برای تبدیل کربن‌دی‌اکسید یافتند که طی آن مواد شیمیایی مورد نظر مانند متان یا کربن‌مونواکسید تولید می‌شود. کلید این کار یونی به نام فرمات است که در گذشته اغلب نادیده گرفته می‌شد و امروزه متوجه شده‌اند که به‌عنوان یک واسطه ضروری در واکنش تبدیل کربن‌دی‌اکسید نقش دارد.

این مطالعه اطلاعاتی حیاتی درباره استفاده از ماده خام و در دسترس کربن‌دی‌اکسید و تبدیل آن به موادی مفید در اختیار افراد قرار می‌دهد. ماده واسطه‌ای مانند کربن‌مونواکسید می‌تواند برای تولید انواع مختلفی از هیدروکربن‌ها یا سوخت‌ها استفاده شود.

سوخت جایگزین

در آزمایش‌های انجام شده توسط این گروه تحقیقاتی آن‌ها عوامل کنترل‌کننده تولید محصولات هیدروژناسیون کربن‌دی‌اکسید را کشف کردند. هنگامی که این عوامل کلیدی تعیین شد، تیم سه کاتالیزور با سطوح مختلف توزیع پالادیوم را طراحی کرد که متوجه شدند پالادیوم نیز عنصری ضروری در تبدیل کربن‌دی‌اکسید است. سطوح پایین پالادیوم منجر به تولید هر دوی کربن‌مونو‌اکسید و متان می‌شود و این در حالی است که استفاده از غلظت‌های بالای این فلز منجر به تولید بیشتر و انتخابی متان می‌شود.

علاوه بر انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی و بادی، شاید مشهورترین نوع انرژی تجدیدپذیر سوخت هیدروژنی باشد. صرف نظر از نوع سوخت، تحقیقات زیادی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر در حال انجام است. در یکی از تحقیقاتی که به تازگی انجام شده است درباره پتانسیل استفاده از ماکروجلبک‌های دریایی به عنوان سوخت ماشین‌ها بحث و بررسی شده است. یکی از نقطات مشترک تمام تحقیقاتی که در سطح جهانی درباره انرژی‌های تجدیدپذیر در حال انجام است نحوه کاهش دادن انتشار کربن‌دی‌اکسید به محیط زیست و استفاده کمتر از سوخت‌های فسیلی است.

 

منبع:

https://futurism.com/its-definitely-possible-to-turn-greenhouse-gases-into-fuel-feedstock/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *