آن ها شب را روشن می‌سازند

مراسم اعلام برگزیدگان و تقدیر از آنان، در شب 7 دی برگزار خواهد شد

 

چراغ در ادبیات فارسی ما همواره نقش شیرینی ایفا کرده است. وسیله ای که نور می دهد و به همان سان، امید، زندگی  و جانی دوباره به زندگی ها می بخشد؛ و شب نماد تاریکی و ناآگهی و جهالت است. شب همان زمانی است که مردمان در خواب جهالت فرو می روند.

این تعاریف و این نمادها هیچ گاه در ادبیات ما رنگ نباخته است و هنوز از آن استفاده می کنیم. از ضرب المثل‌های عامیانه گرفته تا جوایزی که در بالاترین سطوح علمی ارائه می‌شود و ما اینجا قصد داریم در مورد همان جایزه صحبت کنیم، جایزه چراغ.

حکایت از آن جا آغاز می‌شود دو دوست که بسیار در زمینه های مختلف علمی فعالیت داشته اند تصمیم می‌گیرند که افرادی را در ایران زمین پیدا کنند که چراغ شب های تاریک ایران هستند و نور علم و ترویج آن را در ایران اشاعه می کنند. سیاوش صفاریان، همان مجری دوست داشتنی برنامه « آسمان شب » و دکتر محمدرضا نوروزی، میکروبیولوژیستی خبره و نام آشنا همان دو دوست هستند تا چراغ‌های روشنی بخش این سرزمین را پیدا کنند؛ همان هایی که قهرمانان این سرزمین هستند و نفس های گرم آن‌هاست که به کشورمان گرما و جانی دیگر می‌بخشد اما هیچ نامی از آنان برده نمی‌شود و اندک افرادی هستند که از حضور چنین بزرگوارانی آگاه هستند. این دو تصمیم بر این گرفتند تا  هر سال در شب یلدا از این قهرمانان تقدیر به عمل آورند.

قهرمانان چراغ

اما اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر بررسی کنیم که این افراد چگونه پیدا می‌شوند و جایزه چراغ بدان‌ها اعطا می گردد باید به شب های یلدا مراجعه کنیم. فعالیت یکساله کاندیدا‌های جایزه چراغ، از یک یلدا تا یلدای سال دیگر بررسی شده و از مخاطبان اصلی این کاندیدها بازخورد گرفته می‌شود. در واقع پس از بررسی صحت علومی که توسط کاندیداها ترویج و آموزش داده می‌شود، میزان گسترش و اشاعه آن نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد که منظورمان از گسترش تنوع جنسیتی، سنی و تعداد مخاطبان است. با بررسی دقیق این معیارها در طول یک سال، برندگان چراغ از سایر کاندیدا متمایز می‌شوند در شب یلدا، از آن ها تقدیر شده و به سایر محققان و پژوهشگران ایرانی معرفی شناسانده می‌شوند.

این جایزه در سه عنوان به مروجان علم اهدا می‌گردد. « یک عمر ترویج علم » ، « دانشگر مروج علم » و « مروج علم سال » عناوینی است که برگزیدگان انتصاب می‌گردد که بدین گونه باعث می‌شود با جوان ترین تا پیشکسوت‌ترین مروج علمی آشنا شده و هم فعالیت‌های بزرگان ارج نهاده شود و هم برای جوان‌ترها انگیزه‌ای ایجاد شود تا در مسیر خود محکم‌تر از گذشته گام بردارند

از جایزه امسال چه خبر

مراسم اعلام برگزیدگان و تقدیر از آنان، در شب ۷ دی برگزار خواهد شد و مجموعه کرانمند از حامیان این رویداد مهم و با ارزش است. همچنین کرانمند از این رویداد به صورت لحظه به لحظه گزارش تهیه خواهد نمود که در کانال تلگرامی آن منتشر خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *