حسگرهای تشخیص دهنده مشکلات در خطوط نفت و لوله

گروهی از دانشمندان دانشگاه گریفیث حسگرهای کوچک، کارآمد، نوین و بسیار حساسی را ساخته‌اند که قادر به شناسایی و نظارت بر تغییراتی مانند دما، میدان مغناطیسی، نرخ جریان و فشار موجود در محیط‌های خشن است.

کد خبر: ۶۰۷۰۲۴ 

تاریخ انتشار: ۲ ژانویه ۲۰۱۷

گروهی از دانشمندان دانشگاه گریفیث حسگرهای کوچک، کارآمد، نوین و بسیار حساسی را ساخته‌اند که قادر به شناسایی و نظارت بر تغییراتی مانند دما، میدان مغناطیسی، نرخ جریان و فشار موجود در محیط‌های خشن است.

به دلیل این‌که امنیت در بخش منابع یک مشکل حیاتی در سطح جهانی است، پژوهشگران به وجود سیستم‌های نظارت‌کننده مقرون به‌صرفه و در زمان واقعی تاکید می‌کنند. در این پروژه با همکاری با محققان میکرو تکنولوژی، دانشمندان حسگرهای سیلیکون-کاربید در ابعاد نانو را تولید خواهند کرد که برای ارتقای کارآیی و امنیت سیستم‌هایی که شرایط کاری در آن‌ها سخت است، تجاری خواهند شد.

افزایش بهره‌وری با حسگرهای جدید

دکتر دانگ داو شرح داد که نقص‌های موجود در روش‌های تشخیص کنونی در این پروژه بررسی خواهد شد و به طور قابل توجهی باعث افزایش بهره‌وری، ایمنی، امنیت و اعتماد خواهد شد.

داو همچنین توضیح داد: “بخش‌های منابع مختلف مانند معادن، صنایع نفت و گاز و صنایع وابسته به حرارت از نیروهای محرکه اقتصاد است. با این‌حال زیرساخت‌های تحویل این منابع به سرعت در حال فرسوده شدن است. خوردگی‌های داخلی و فشار مکانیکی می‌تواند منجر به نشتی در خطوط لوله نفت و گاز شود که این موارد منجر به شکست‌هایی فاجعه بار، مرگ، آسیب و اثرات مخرب زیست‌محیطی می‌شود. حسگرهای زیادی با تکنولوژی‌های مختلف برای نظارت و جلوگیری از حوادث استفاده می‌شوند، اما بیشتر این حسگرها بزرگ هستند و یا بر مبنای موادی مانند سیلیکون هستند که برای به کارگیری در مدت زمان زیاد در محیط‌های با دمای بالا مانند خطوط نفت و گاز و معادن مناسب نیست.”

امروزه محققان در راه حلی که پیشنهاد داده‌اند به جای سیلیکون از سیلیکون-کاربید استفاده می‌کنند که مقاومت مکانیکی بیشتر، ثبات الکتریکی بیشتر، دوام حرارتی بیشتری دارد و از نظر نفوذ مواد شیمیایی مناسب‌تر است.

استفاده از حسگرهای ساخته شده از سیلیکون- کاربید منجر به کارآمدتر شدن حسگرها می‌شود و این حسگرهای جدید باعث جلوگیری از بسیاری از خطرات در صنایع خواهند شد.

 

منبع:

https://www.azonano.com/news.aspx?newsID=35611

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *