معرفی فیلم Insurgent

فیلم Insurgent

سال تولید: ۲۰۱۵

کارگردان: Robert Schwentke

فیلم Insurgent قسمت دوم از مجموعه فیلم های Divergent، حالا Jeanine Matthews   با بازی Kate Winslet، رهبر گروه “دانش”، توطئه قبلی خود علیه گروه “فداکاری” را به گردن گروه divergent ها (ناهمتاها) انداخته است، که سردسته آن ها را Beatrice   و Four می داند، و درحالی که خود را مدافع حقوق مردم معرفی کرده، قصد اصلی خود را از نابودی گروه فداکاری، که در این قسمت مشخص خواهد شد، دنبال می کند. از سوی دیگر، Beatrice و گروهش به مرکز فرقه “مهربانی” پناه برده و در بین آن ها مخفی شده اند، اماجو حاکم بر جامعه آرام و قرار را از او گرفته و وی را به سمت انتقام و باز پس گیری قدرت از Jeanine سوق می دهد…

 

استوانه ای پنج ضلعی، وسیله ای که بنیان گذاران جامعه کنونی برای آیندگان آن به جا گذاشته اند، قصد اصلی Jeanine بوده است که در دقایق ابتدایی فیلم Insurgent  از وجود آن با خبر می شویم، اما آن چه گروه دانش از این وسیله می دانند تفکری است که به اشتباه به آن ها داده شده است، دستگاهی که خطرِ ناهمتایان را با نابودی آن ها از بین می برد. حقیقت حاکم بر این وسیله در انتهای فیلم شما را شگفت زده خواهد کرد، و آغازگر داستانی است که در قسمت بعدی این مجموعه(Allegiant-2016) دنبال خواهد شد. این وسیله اسرار آمیز که بسیار کنجکاوی Jeanine را برانگیخته است، تنها توسط ناهمتای خالص به کار خواهد افتاد و همین موضوع سیر کلی این قسمت از مجموعه را در راستای جستجو و دست گیری ناهمتایان پیش می برد.

 

آن چه در ذهن Beatrace بسیار پرسه می زند، شک وی به درستی وجود خویش است، ترس از خود که ناشی از تبعات ناسازگاری وی با جامعه‌ی او است، عدم قرارگیری وی در جایی معین در این طبقه بندی. اما ایده اصلی داستان که در قسمت قبل این مجموعه نیز بر آن تاکید شده بود، اشاره به ضعف یک سیستم و نه ناسازگاران درون آن دارد و با نزدیک شدن به رویارویی با حقیقت، دردسرهای Beatrace را ناشی از عوامل بیرونی وی و نه خصوصیت منحصر به فرد شخصی وی، تلقی می کند.

بخش پایانی

در قسمت‌های پایانی فیلم Insurgent  که مهارت‌های پنجگانه Beatrace سنجیده می شود، گونه‌ای از تقلای آدمی در مواجهه با شرایط دشوار زندگی به تصویر کشیده خواهد شد، و نوع برخورد قهرمان داستان گویی کمال آدمی را به معرض نمایش می گذارد، و مخاطب را به این فکر فرو می‌برد که آن چه باعث ناسازگاری چنین موجودیت موفقی بوده است محیط او است و نه خصوصیات متعالی وی؛ چنان که محیطی معیوب فردی کامل را ناسازگار می‌شناسد و توانایی انطباق را از او سلب می‌کند، چرا که استانداردهای چنین فردی فرای محیطی است که در آن قرار گرفته است.

 

نقطه عطف پایانی داستان Insurgent چنین پیامی را در پی خواهد داشت که مرزهای ذهنی جامعه را جا به جا خواهد کرد و باورهای سفت و سخت موجود را دچار تحولاتی اساسی می کند که لذتی همراه با هیجان را برای تمامی جامعه ایجاد خواهد کرد، که در قسمت بعدی این مجموعه به آن پرداخته خواهد شود…

تریلر فیلم

https://www.aparat.com/v/dfkvT

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *