آب دریا شیرین میشود با صافی گرافنی!

 

غشایی از گرافن اکسید ساخته‌اند که می‌تواند نمک را از آب دریا پالایه کند.

کد خبر: ۶۰۵۳۰۲

تاریخ انتشار: ۱۵ آگوست ۲۰۱۷

صافی گرافنی آب دریا را تصفیه می‌کند

گزارشی در سال ۲۰۱۷ حاکی از آن است که ۸۴۴ میلیون نفر در جهان به آب تمیز دسترسی ندارند و تخمین زده می‌شود تا سال ۲۰۲۵ ۱۴ درصد جمعیت جهان با مشکل عدم دسترسی به آب آشامیدنی درگیر باشند. صافی گرافنی که از گرافن اکسیدساخته‌شده است، می‌تواند به فراهم کردن روشی موثر، ارزان و سریع برای تصفیه آب دریا کمک کند.

تیمی از پژوهشگران به سرپرستی راهول نایر از دانشگاه منچستر غشایی از گرافن اکسید ساخته‌اند که می‌تواند نمک را از آب دریا پالایه کند. کارآیی این صافی در حذف سدیم کلرید به نودوهفت‌درصد می‌رسد. گام بعدی در راستای ارتقای این فیلتر آزمایش کارآیی آن در مقابل غشاهای موجود در بازار برای شیرین‌سازی آب است.

گرافن اکسید ماده‌ای امیدوارکننده در راس مواد برای این نوع از اهداف بود اما بیشتر تلاش‌هایی که با این ماده انجام شد به‌دلیل ضعف این نوع صافی‌ها در غربال کردن نمک‌ها به شکست انجامید. دلیل شکست متورم شدن غشاهای گرافن اکسید به هنگام غوطه‌وری این مواد در آب بود و در این حالت با بزرگ‌تر شدن اندازه روزنه‌ها، ذرات نمک به خوبی فیلتر نمی‌شدند.

غربال کردن نمک

با این حال نایر و تیم پژوهشی او با مشکل موجود با ساخت دیواره‌هایی از جنس رزین اپوکسی بر روی هر دو طرف غشا مقابله کردند.  این کار به تیم سازنده اجازه می‌دهد تا به سایز روزنه‌ها نظارت داشته باشند و روزنه‌هایی با ابعاد به اندازه کافی کوچک ایجاد کنند تا تمام انواع نمک‌هایی را که در آب موجود هستند غربال کنند.

به گفته نایر: “هدف نهایی ساخت دستگاه فیلتری است که بتواند با استفاده از آب دریا و با کمترین میزان انرژی آب قابل نوشیدن تولید کند. پیاده‌سازی و ساخت غشاها با روزنه‌هایی در مقیاس اتمی گامی رو به جلو در این زمینه می‌باشد و فرصت‌های جدیدی را برای بهبود کارایی ابزار موجود در زمینه تکنولوژی شیرین سازی ایجاد می‌کند.”

نتایج این کار تحقیقاتی در ژورنال Nature Nanotechnology به چاپ رسید. غشاهای گرافن اکسید قابلیت فیلتر کردن نانوذران بسیار ریز، مولکول‌های آلی و انواع نک‌ها را دارند با این حال بهبود کارآیی برای گسترده‌تر شدن کاربرد فیلترها لازم است.

این مفهوم تاکنون فقط در آزمایشگاه بررسی شده است و برای استفاده از آن در جهان واقعی به آزمایش‌های بیشتری نیاز است. دانشمندان در سرتاسر جهان در تلاش‌اند تا از تمام راه‌ها برای تولید آب آشامیدنی، از روش‌های معمول تا روش‌هایی که از ماشین‌های نوآورانه برای تبدیل ادرار به مایعات قابل مصرف استفاده می‌کنند بهره ببرند!

با توجه به میلیون‌ها نفری که به شدت به آب آشامیدنی نیاز دارند، یافتن روش‌ها و ساخت دستگاه‌هایی برای تولید آب آشامیدنی بسیار ضروری است.

 

 

منبع:

Researchers Made a Graphene Sieve That Can Make Seawater Safe to Drink

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *