از این به بعد آسفالت خیابانها هوا را خنک میکند!

در لس‌آنجلس برای مقابله با گرما، پوشش جدیدی برای به‌کارگیری در آسفالت پیاده‌روها و خیابان‌ها ساخته شده است که می‌تواند دما را تا 12 درجه فارنهایت کاهش دهد.

کد خبر: ۶۰۵۳۰۱

تاریخ انتشار: ۱۴ آگوست ۲۰۱۷

آسفالت خنک کننده هوا!

در لس‌آنجلس برای مقابله با گرما، پوشش جدیدی برای به‌کارگیری در آسفالت پیاده‌روها و خیابان‌ها ساخته شده است که می‌تواند دما را تا ۱۲ درجه فارنهایت کاهش دهد.

دمای ۳۸ درجه سانتی‌گراد (۱۰۰ درجه فارنهایت) در لس‌آنجلس و فصل تابستان مسئله عجیبی نیست! پیاده‌روها و آسفالت‌های تیره رنگ یکی از دلایل بالا بودن دما است. اما به تازگی با پردازش جدیدی که بر روی آسفالت‌ها انجام گرفته است می‌توان با یک بار پوشش‌دهی آسفالت‌ها با این پوشش خاکستری رنگ دمای خیابان‌ها را تا حدود ۶/۶ درجه سانتی‌گراد (۱۲ درجه فارنهایت) کاهش داد.

آسفالت‌های تیره رنگ حدود ۸۰ تا ۹۵ درصد نور خورشید را جذب می‌کند، اما این “آسفالت خنک” عرضه شده به بازار باعث کاهش دمای هوا می‌شود. این یافته جدید می‌تواند تاثیر زیادی بر دماهای خیابان‌ها داشته باشد و زندگی افراد در محیط‌های شهری را راحت‌تر کند. به ‌واسطه توسعه این­گونه تکنولوژی‌ها انتشار گازهای گلخانه‌ای به محیط  نیز کاهش می‌یابد.

عملی شدن

بعد از آزمایش‌ها و به کارگیری این آسفالت‌های پردازش شده در توقفگاه‌ها و پارکینگ‌های لس‌آنجلس که جمعیت چهار میلیونی دارد و نتایج موفقیت‌آمیز آن، لس‌آنجلس آماده استفاده از این آسفالت برای پوشش جاده‌های شهری است.

گرگ اسپاتز دستیار مدیر اداره خدمات خیابان‌های شهری بیان کرد: “ما امیدواریم این عمل الهام بخش شهرهای دیگر نیز باشد تا از روش‌های ‌مختلف برای کاهش دمای زمین استفاده کنند.” روش‌هایی مانند کاشت درختان در امتداد خیابان‌ها از جمله راهکارهای دیگری است که در کنار این روش به خنک‌تر شدن هوا کمک خواهد کرد.

مقامات در لس‌آنجلس به واکنش ساکنین به پیاده‌روهای جدید و مدت زمانی که با توجه به ترافیک موجود برای آماده‌سازی خیابان‌ها نیاز است، نظارت خواهند داشت.

آلان بارسا، پروفسور محیط زیست دانشگاه لس‌آنجلس در این رابطه گفت: “دمای پایین‌تر به خاطر آسفالت، به معنی اتکای کمتر به شرایط هوا است. بنابراین با عملی شدن این پروژه انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز کاهش می‌یابد.”

اگرچه پوشش جدی پتانسیل و مزایای زیادی دارد، با این حال، تحقیقات انجام شده توسط وزارت انرژی نشان می‌دهد که این تکنولوژی از نظر مصرف انرژی، تولید و نحوه استفاده از آن و دلایل دیگر  دچار ضعف‌هایی است. تیم تحقیقاتی در نظر دارد با برطرف کردن نقاط ضعف این پوشش هر چه زورتر این پوشش را وارد بازار کند و به این طریق تاثیر زیادی در محیط زیست و کاهش دمای هوا خواهد داشت.

 

منبع:

https://futurism.com/l-a-is-testing-a-pavement-treatment-that-can-drop-street-temperatures-by-12-degrees/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *