جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی

تاریخ برگزاری: آذر ۱۳۹۷

محل برگزاری ایران- اصفهان

حوزه کاری: تمام زمینه های مربوط به تکنولوژی

جشنوره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی

جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی با هدف ترویج و توسعه فن‌آفرینی، خلاقیت و نوآوری، معرفی فن‌آفرینان به عنوان موتور حرکت و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و ایجاد فضای تعامل در میان فعالان عرصه‌های مختلف فن‌آفرینی برگزار می‌شود.

حوزه فعلی جشنواره یک حوزه ملی برای فن‌آفرینان داخل کشور است و در یک چشم‌انداز میان‌مدت، فرا‌ ملی شده و کشورهای منطقه را شامل خواهد شد. این جشنواره با محتوایی منحصر به فرد، اردیبهشت‌ماه هر سال، توسط شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار می‌شود.

این جشنواره منحصر به فرد در اعتبار‌بخشی به فعالیت‌های فن‌آفرینان در دو بخش مسابقه‌ای و غیر مسابقه‌ای برگزار می‌شود، بخش مسابقه‌ای طراحان کسب و کار، فن‌آفرینان و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و فن‌آفرینی با محتوا و نظام داوری ویژه و بخش غیر مسابقه‌ای نمایشگاه و سمینارهای آموزشی، ادعای منحصر به فرد بودن این جشنواره را در توسعه و اعتبار‌بخشی به فن‌آفرینی اثبات می‌نماید.

نظر به اهمیت ویژه ترویج فرهنگ کارآفرینی و فن‌آفرینی در سطح دانشجویان دانشگاه‌ها و به منظور حرکت به سمت دانشگاه کارآفرین، المپیاد ملی طرح کسب و کار دانشجویی به همت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برنامه‌ریزی و به اجرا گذاشته شد. از این رو شاهد حضور ویژه دانشجویان در این بخش از جشنواره خواهیم بود که با همکاری و مدیریت استانی پارک‌های علم و فناوری استان‌های سراسر کشور برگزار خواهد شد.

استقبال از جشنواره از سوی فن‎آفرینان و مخترعین و همکاری پارک‌های علم و فناوری در برپایی جشنواره‌های استانی همکار با جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی بر موفقیت این جشنواره افزوده است.

افرادی که تمایل دارند در مسابقه‌های مختلف این جشنواره شرکت کنند می‌توانند ایده‌های خود را تا تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ به جشنواره ارسال کنند.

درباره شیخ ‌بهایی

بهاءالدین محمد بن حسین ‌بن ‌عبدالصمد عاملی در سال ۹۵۳ (ه ق) در بعلبک در منطقه‌ای که امروزه با نام لبنان شناخته می‌شود، چشم به جهان گشود.

بهاءالدین محمد در سال مهاجرت پدرش به ایران (۹۶۶ ه ق) سیزده سال داشت. در سال‌های اولیه مهاجرت، (به دلیل عدم آشنایی با زبان فارسی) در فراگیری علم و دانش همچنان از محضر پدر خویش بهره می‌جست، اما با انتقال خانواده او از اصفهان به قزوین (که به دعوت شاه طهماسب صفوی و تعیین پدرش به منصب شیخ‌الاسلامی پایتخت صورت گرفت) دنیای جدیدی از علم و سیاست در برابر شیخ‌بهایی گشوده شد، زیرا قزوین در آن روزگار مرکز علم و دانش و نیز محل اقامت شخصیت‌های بزرگ علمی و سیاسی در ایران بود. این سفر فرصتی بود برای شیخ‌بهایی برای دستیابی به رشد علمی و نیز آشنایی با فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی که آینده او را رقم زد. برخی با توجه به آثار مکتوب شیخ‌بهایی، وی را نویسنده‌ای توانا دانسته‌اند. بعضی باتأکید بر خدمات اجتماعی و فرهنگی وی، از او با عنوان اصلاح‌گر واقعی جامعه یاد کرده‌اند، عده‌ای نیز از نگاه فن ریاضی و هنر معماری به دنبال معرفی او به عنوان مهندسی نوآور بوده‌اند و برخی دیگر از نظرگاه سیاسی، عملکرد و دیدگاه‌های سیاسی او را مورد کاوش قرار داده‌اند. شیخ‌بهایی در دوازدهم شوال سال ۱۰۳۱ قمری در سن هفتاد و هفت سالگی بر اثر بیماری در‌گذشت. پیکر شیخ به وصیت او و فرمان شاه عباس در مشهد و در جوار امام هشتم به خاک سپرده شد.

 

منبع

http://istt.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *