وقتی سرطان به موش حمله می‌کند

حققان ژاپنی تکنیک تصویری جدیدی را توسعه داده‌اند که با کمک آن بدن موش و ارگان‌های داخلی آن قابل دیدن است.

کد خبر: ۶۰۴۱۵۱

تاریخ انتشار: ۷ جولای ۲۰۱۷

 

وقتی سرطان به موش حمله می‌کند

محققان ژاپنی تکنیک تصویری جدیدی را توسعه داده‌اند. به کمک این تکنیک بدن موش و ارگان‌های داخلی آن قابل دیدن است. این روش بدیع اسکن کردن به گروه تحقیقاتی اجازه می‎دهد سلول‌های سرطانی منفردی را که در بدن موش‌ها پخش‌وتکثیر می‌شوند و تومورها را تشکیل می‌دهند مشاهده کنند.

اگرچه ممکن است این روش چیزی شبیه فیلم‌های وحشتناک باشد، با این حال این روش به محققان اجازه می‌دهد تا درک عمیق‌تری نسبت به چگونگی حمله سرطان به بدن داشته باشند و دریچه جدیدی به سمت درمان‌های موثرتر می‌گشاید.

هنگامی که بحث متوقف کردن سرطان مطرح می‌شود، تشخیص زود هنگام عاملی کلیدی است. هنگامی که سلول‌های سرطانی  رشد می‌کنند و گسترش می‌یابند تومور به وجود می‌آید. با پراکنده شدن هرچه بیشتر این سلول‌ها در بدن، درمان دشوار می‌شود.

پیشگیری از متاستاز

در نتیجه این مشکلات پیگیری متاستاز در مراحل اولیه به چالش مهمی تبدیل می‌شود. متاستاز، تکثیر و پخش شدن سلول‌های سرطان در اندام‌های دیگر می‌باشد.

برای تصویربرداری بهتر از چگونگی پخش سرطان در بدن، تیم تحقیقاتی مخلوطی شیمیایی با نام (سی‌ یو بی آی سی) را استفاده کردند. این ترکیب بافت‌ها و اندام‌های داخلی را نیمه شفاف می‌سازد و مشاهده این سلول‌های ساده‌تر می‌شود.

هنگامی که پژوهشگران سی یو بی آی سی را با دیگر روش‌های اسکن ترکیب کردند قادر به مشاهده سلول‌های سرطانی در کبد، پانکراس و روده شدند. با استفاده از این روش بر روی ۱۳ موش، تصاویر اندازه، شکل و حجم کولونی‌های سرطانی آشکار شد. در یک نمونه، دانشمندان مشاهده کردند که سلول‌های پانکراس قبل از نابودی بقیه اعضای شکم، به کبد حمله می‌کنند.

پژوهشگران با داشتن جزئیات بیشتر از کل بدن قادرند راز پخش سرطان را کشف کنند. آن‌ها متوجه این شدند که سلول‌های سرطانی از طریق جریان خون به دیگر اندام‌ها منتقل می‌شوند و اندام‌های دیگر نیز دچار سرطان می‌شوند. آن‌ها همچنین توانستند چگونگی عملکرد داروهای ضد سرطان در مراحل اولیه متاستاز را مشاهده کنند. این امر منجر به توسعه درمان‌های کارا خواهد شد.

نتایج این پژوهش در ژورنال Cell Reports چاپ شد.

لینک:

http://www.sciencealert.com/this-is-what-cancer-looks-like-when-it-s-attacking-a-mouse-body

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *