محققان موفق به تولید غذا با الکتریسیته و هوا شدند!

ساخت غذا با الکتریسیته و هوا!

کد خبر: ۶۰۵۲۸۲

تاریخ انتشار: ۱ آگوست ۲۰۱۷

غذای ساخته‌شده در این روش احتمالا خوشمزه نیست و به این زودی برنده جایزه بهترین غذای سرآشپز نخواهد بود! با این حال این غذا از منابع انرژی تجدیدپذیر و هوا ساخته شده است!

محققان موفق به تولید غذا از الکتریسیته و هوا شدند! این روش باعث امیدوار شدن و انگیزه گرفتن محققان است که شاید روزی بتوانند از آن برای حل مشکل گرسنگی در جهان استفاده کنند. پژوهش تولید غذا از الکتریسیته و هوا توسط مرکز پژوهش فنی فنلاند و  دانشگاه لاپینرانتا انجام گرفته است. این مطالعه هدف بلند پروازانه حل مشکل گرسنگی در جهان را دنبال می‌کند.

غذا، الکتریسیته، میکروب، هوا

با اینکه هدف این پروژه کمی بلند پروازانه است، اما پس از آن‌که محققان غذایی سرشار از پروتئین با استفاده از الکتریسیته و کربن‌د‌ی‌اکسید تولید کردند متوجه شدند که این هدف دور از دسترس نیست.

محققان ایرلندی غذا را با قرار دادن مواد خام در معرض کربن‌دی‌اکسید هوا، آب و میکروب‌ها و قرار دادن همه این موارد در یک راکتور کوچک به اندازه یک فنجان تولید کردند. سپس این راکتور در معرض الکترولیز، فرآیندی که جریان الکتریکی از میان مایعی حاوی یون‌ها عبور می‌کند قرار گرفت که منجر به تجزیه شیمیایی می‌شود.

حدود دو هفته مدت زمانی است که طی آن ۱ گرم پودر پروتئین تولید می‌شود که به‌صورت دقیق‌تر ۵۰ درصد آن پروتئین و ۲۵ درصد آن کربوهیدرات است و باقی آن از چربی‌ها و اسیدهای نوکلئیک ساخته شده است. اگر این غذا بتواند به طور کارآمدتری در ابعاد بزرگ‌تر تولید شود می‌تواند نقش گستر‌ده‌ای در کمک به حل مشکل گرسنگی در جهان ایفا کند.

آینده مواد غذایی

یوها-پکا پیتکنن محقق ارشد مرکز پژوهش فنی فنلاند می‌گوید: “در آینده این تکنولوژی می‌تواند در بیابان‌ها و مناطق خشک برای مبارزه با گرسنگی به کار گرفته شود.”

طبق تخمین محققان، این فرآیند احتمالا ۱۰ مرتبه سریع‌تر از  فتوسنتز است، اما گام بعدی یافتن راهی برای بالاتر بردن کارآیی این روش برای رقابت با فرآیندهای رایج تولید غذا است. محققان امیدوارند که فرآیند تولید غذایی که به کار برده‌اند در قدم اول جایگزین خوراک دام شود.

این تیم تحقیقاتی معتقد است که سیستم ایجاد شده توسط آن‌ها مزایای زیادی در برابر روش‌های رایج تولید مواد غذایی دارد. به گفته پروفسور جو آهولا از دانشگاه لاپینرانتا: “در مقایسه با کشاورزی سنتی، روشی که هم اکنون تحت توسعه است نیازمند محلی با شرایط کشاورزی مانند دما، رطوبت و خاک مخصوص نیست.”

اگر تلاش‌های این تیم برای افزایش کارآیی این سیستم عملی شود، با استفاده از یک روش تجدید پذیر غذای مورد نیاز برای انسان‌ها بدون تحت تاثیر قرار دادن زیاد محیط زیست تهیه می‌شود.

نویسنده: رضا اسلامی

 

منبع:

http://www.iflscience.com/chemistry/scientists-aiming-to-end-world-hunger-create-food-from-electricity-and-air-/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *