باندهای هوشمند و رهایش کنترل شده دارو

کنولوژی پانسمان زمانی حدود صد سال را نسبت به اولین باری که معرفی شده است طی کرده است

کد خبر: ۶۰۷۱۸۲

تاریخ انتشار: ۵ اکتبر ۲۰۱۷

 

التیام‌بخشی

تکنولوژی پانسمان زمانی حدود صد سال را نسبت به اولین باری که معرفی شده است طی کرده است. اکنون محققان دانشگاه نبراسکا لینکلن، هاروارد و ام آی تی باندهای هوشمند را برای مراقبت از زخم‌ها ساخته‌اند که می‌توانند داروها را در خود ذخیره کنند و این دارو با استفاده از گوشی‌های هوشمند پخش شود.

این پانسمان‌ها از الیاف رسانای الکتریکی که توسط یک ژل پوشش داده می‌شوند ساخته شده‎اند. این ژل می‌تواند با آنتی بیو تیک‌ها و داروهای مسکن و دیگر داروها ترکیب شود.  الیاف منحصر به فرد می‌توانند توسط ولتاژ اعمال شده از یک میکروکنترلر کوچک به اندازه یک تمبر پستی و یک دستگاه موبایل فعال شوند.

علی تمایل، پروفسور مهندسی مکانیک و مواد از دانشگاه نبراسکا شرح داد: “این اولین نوع پانسمان است که قادر است رهایش داروی وابسته به دوز را انجام دهد. هم‌چنین با استفاده از این پانسمان‌ها می‌توانید داروهای مختلفی را با پروفایل‌های رهایش متفاوت رهاسازی کنید. این ویژگی مزیت مهمی در مقایسه با دیگر سیستم‌ها است.”

بیوتکنولوژی و پانسمان‌های هوشمند

همان‌گونه که تمایل ذکر کرد: “این پلت فرمی است که می‌تواند در قسمت‌های مختلف مهندسی پزشکی و داروسازی اعمال شود.” به‌طوری که نه تنها می‌تواند در مقابله با زخم‌ها مفید باشد بلکه می‌تواند در درمان زخم‌های مزمنی که به خصوص بیماران دیابتی با آن روبه‌رو هستند کمک کننده باشد.”

تخمین زده می‌شود حدود ۲۵ میلیون امریکایی در حال حاضر این نوع زخم‌ها را تجربه می‌کنند و تمایل در این‌باره افزود: “هزینه‌های پزشکی مربوط به این نوع زخم‌ها بسیار زیاد است. بنابراین نیاز شدیدی برای یافتن درمان یا بهبود این نوع از زخم‌ها احساس می‌شود.”

این کار پژوهشی و پانسمان‌های ارائه شده تنها نوع نسل بعدی پانسمان‌ها نیست. تیم دیگری از دانشگاه سوانسی پانسمان‌هایی را ساخته‌اند که در آن از حسگرهایی در ابعاد نانو استفاده می‌شود و می‌تواند بلافاصله اطلاعات سلامتی را به صورت بی‌سیم به پزشکان ارسال کند. باندهای حساس به حرارتی نیز که می‌توانند به التیام زودتر زخم‌ها منجر شوند نوع دیگری از باندها هستند که محققان بر روی آن‌ها مطالعه می‌کنند.

تکنولوژی برای ما راه‌های بی نظیری برای بهبود فرآیندهای بیولوژیکی طبیعی فراهم می‌کند و این حوزه‌های نوظهور روش‌های جدید درمان را برای متخصصان پزشکی به وجود می‌آورد. با این حال بسیاری از این فناوری‌ها در مراحل ابتدایی خود هستند و قبل از استفاده شدن باید توسعه یابند. با تمام این اوصاف می‌توان با استفاده از تکنولوژی جهانی سالم‌تر ساخت.

 

منبع

https://futurism.com/harvards-futuristic-intelligent-bandages-can-repair-your-body/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *