آزمایشگاه روی تراشه ای کوچک و نظارت دائم بر سلامتی به صورت شخصی

تصور کنید دستگاهی را پوشیده‌اید که به طور پیوسته عرق یا خون شما را  برای نشانگرهای زیستی مختلف مانند پروتئین‌ها که نشان دهنده ی ابتلا به سرطان سینه یا ریه هستند آنالیز می‌کند.

کد خبر: ۶۰۴۰۷۱

تاریخ انتشار: ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷

 

آزمایشگاه روی تراشه

تصور کنید دستگاهی را پوشیده‌اید که یک آزمایشگاه روی تراشه کوچکی است و میتواند به طور پیوسته عرق یا خون شما را  برای نشانگرهای زیستی مختلف مانند پروتئین‌ها که نشان دهنده ی ابتلا به سرطان سینه یا ریه هستند آنالیز کند.

مهندسان راتگرز حسگری زیستی را اختراع کرده‌اند که با نام آزمایشگاه روی تراشه شناخته می‌شوند و می‌تواند به صورت دستگاهی دستی یا پوشیدنی برای نظارت بر سلامتی و یا در هنگام قرارگیری در معرض باکتری‌ها، ویروس‌ها و آلودگی‌ها استفاده شود.

به گفته پروفسور مهدی جوانمرد از بخش مهندسی برق و کامپیوتر: “این موضوع در زمینه شخصی سازی پزشکی یا شخصی‌سازی نظارت بر سلامتی بسیار اهمیت دارد. تکنولوژی‌هایی که ما از آن‌ها صحبت می‌کنیم، پلت فرم‌هایی کوچک به اندازه فلش و در ابعاد بسیار کوچک هستند.”

مطالعه‌ای که این اختراع را شرح می‌دهد و نکات برجسته آن را مطرح می‌کند به تازگی در ژورنال Royal Society of Chemistry منتشر شد.

در دهه اخیر، محققانی که بر روی نشانگرهای زیستی مانند پروتئین‌ها یا مولکول‌های دی‌ان‌ای که بیانگر وضعیت سلامت و بیماری هستند فعالیت می‌کنند، نشان داده‌اند که طبیعت مکانیسم‌های مولکولی مربوط به بیماری‌های انسانی بسیار پیچیده است. در مقاله منتشر شده بیان می‌کند که به این دلیل آزمایش سیالات بدن برای نشانگرهای زیستی به طور همزمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

نشانگرهای زیستی

درواقع یک نشانگر زیستی برای شناخت بیماری خاص به دلیل ماهیت متنوع انواع مختلف یک بیماری مانند حمله‌های قلبی، سرطان و بیماری‌های التهابی ناکافی است. برای تشخیص دقیق و درست و مدیریت شرایط مختلف نیاز به آنالیز نشانگرهای زیستی مختلف به صورت همزمان است.

نشانگرهای زیستی شناخته شده شامل آنتی ژن اختصاصی پروستات ، پروتئینی است که توسط سلول‌های غده پروستات تولید می‌شود. طبق گزارش موسسه ملی سرطان اغلب میزان آنتی‌ژن اختصاصی پروستات مردان مبتلا به سرطان پروستات بالاست. هورمون گونادوتروپین یکی دیگر از نشانگرهای زیستی است که در کیت‌های بارداری اندازه‌گیری می‌شود.

در روشی که محققان راتگرز ارائه داده‌اند حسگرهای زیستی و میکروچیپ‌ها به کوچک‌ترین حد خود می‌رسند. تکنولوژی موجود دارای دقت ۹۵ درصد می‌باشد. تیم تحقیقاتی جوانمرد در تلاش هستند تا دقت دستگاه را به ۱۰۰ درصد برسانند و قصد دارند دستگاه‌های قابل حملی برای شناسایی میکروارگانیسم‌های ایجاد کنده بیماری‌ها مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها بسازند.

دستگاه‌های نظارت بر سلامتی در مدت دو سال آینده تجاری خواهند شد و دستگاه‌های تشخیص‌دهنده بیماری‌ها در پنج سال آینده در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.

 

منبع:

http://www.wearabletechnologyinsights.com/articles/11194/lab-on-a-chip-could-monitor-health-germs-and-pollutants

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *