حسگرهایی از نوع میکروسوزن برای نظارت بدون درد بر سلامتی

نوع جدیدی از میکرو سوزن‌ها پتانسیل این را دارند که بدون ایجاد درد به ورزشکاران، سربازان و دیگر افراد کمک کنند تا قبل از اینکه بدن دچار کم آبی و خستگی شدید شود از آن آگاه شوند.

کد خبر:۶۰۷۲۸۱

تاریخ انتشار: ۲ اکتبر ۲۰۱۷

 

حسگرهایی از نوع میکروسوزن برای نظارت بدون درد بر سلامتی

نوع جدیدی از میکروسوزن‌ها پتانسیل این را دارند که بدون ایجاد درد به ورزشکاران، سربازان و دیگر افراد کمک کنند تا قبل از اینکه بدن دچار کم آبی و خستگی شدید شود از آن آگاه شوند.

گروهی از پژوهشگران آزمایشگاه ملی ساندیا و دانشگاه نیو مکزیکو، میکروسوزن‌هایی بدون درد و نیمه تهاجمی ساخته‌اند و می‌توانند برای ساعت‌ها در بازوی افراد قرار بگیرند و بدون ایجاد هیچ‌گونه تحریکی بر روی پوست به‌صورت پیوسته بر نشانگرهای زیستی مهم نظارت کنند.

این نظارت‌کننده کوچک و پوشیدنی توسعه داده‌اند که می‌تواند به پایداری ورزشکاران در رسیدن به اهداف ورزشی با پیگیری کم آبی بدن یا خستگی شدید کمک کند. همچنین می‌تواند به سربازان در پیگیری شرایط فیزیولوژیکی در ماموریت‌های دشوار کمک کند و قبل از اینکه بسیار خسته شوند به آن‌ها هشدار دهد.

حسگرها همچنین می‌توانند در اتاق‌های اورژانس و مراقبت‌های ویژه برای اندازه‌گیری اینکه کدام نمک‌ها در مواقع کم آبی بدن از تعادل خارج می‌شوند به کار گرفته شوند.

دکتر جاستین باکا که مسئول آزمایش‌های انسانی حسگر است گفت: “کاربردهای زیادی برای این حسگرهای میکروسوزنی وجود دارد. این حسگرها این قابلیت را دارند که در زمینه پزشکی و امنیت ملی کمک زیادی کنند. اما با این وجود می‌توانند برای مثال به عنوان ابزاری برای فردی که می‌خواهد دوچرخه سواری خود را بهبود دهد نیز استفاده شود.”

ابزار جدید توسعه داده شده می‌تواند در نمونه‌گیری مستمر نشانگرهای زیستی موجود در مایع میان نهاده استفاده شود. مایع میان نهاده شامل نشانگرهای زیستی مانند الکترولیت‌ها، نمک‌های پتاسیم و سدیم، گلوکز و لاکتوز است که در نظارت و تشخیص بیماری‌ها و ناتوانی‌های مختلف کمک کننده‌اند. محققان سه ارتفاع را برای سوزن‌ها آزمایش کردند و ارتفاع یک و نیم میلی متر برای بیشتر افراد مناسب بود.

 

خاصیت نیمه تهاجمی

میکروسوزن‌ها از چند ردیف تشکیل شده‌اند و  می‌توانند مایع شفاف بین سلول‌ها را به درون بکشند. مشخصات مایع میان نهاده بسیار مشابه پلاسمای خون است. میکرو سوزن‌های به کار رفته بسیار ریز هستند و به اعماق پوست نمی‌روند به همین دلیل درد زیادی را در کاربر به وجود نمی‌آورند.

خاصیت نیمه تهاجمی بودن این امکان را به وجود می‌آورد که میکرو سوزن برای چندین ساعت یا یک روز کامل بدون اینکه هیچ گونه التهابی به وجود بیاورد بر روی پوست باقی بماند و به صورت مستمر نشانگرهای زیستی را نظارت کند.

باکا در ادامه افزود: “ما هم اکنون ارتفاع مورد نظر را تست کرده‌ایم و آن را برای بسیاری از افراد مناسب می‌دانیم. با این حال ممکن است ضخامت پوست افراد مختلف باشد و این تفاوت بر نرخ جریان تاثیر بگذارد.”

توسعه این‌چنین حسگرهایی بر نظارت دقیق‌تر بر سلامتی تاثیر خواهد گذاشت.

 

منبع:

https://www.rdmag.com/article/2017/10/microneedle-sensor-can-painlessly-monitor-health-biomarkers

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *