نخستین ایده بازار تخصصی در صنعت حمل و نقل در دانشگاه امیرکبیر

جهان در دهه‌های گذشته شاهد پیشرفت شگرف در زمینه علم و فناوری بوده است. صنعت حمل و نقل یکی از حیطه‌های اصلی از پیشرفت علم و فناوری هست که اثرات قابل‌توجهی در ارتقا سطح زندگی و خدمت‌رسانی به شهروندان داشته ‌است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این صنعت فناوری‌های نوین قابل توسعه در زیرشاخه‌های آن می‌باشد که علاوه بر خدمت‌رسانی مدرن، موجبات پیشرفت علمی و فناوری را نیز فراهم می‌آورد
ایده بازار صنعت حمل و نقل

کد خبر:R-60837

ایده بازار صنعت حمل و نقل

تاریخ برگزاری ۱۵ دی ۱۳۹۶
محل برگزاری ایران_تهران
حوزه کاری حمل و نقل

جهان در دهه‌های گذشته شاهد پیشرفت شگرف در زمینه علم و فناوری بوده است. صنعت حمل و نقل یکی از حیطه‌های اصلی از پیشرفت علم و فناوری هست که اثرات قابل‌توجهی در ارتقا سطح زندگی و خدمت‌رسانی به شهروندان داشته ‌است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این صنعت فناوری‌های نوین قابل توسعه در زیرشاخه‌های آن می‌باشد که علاوه بر خدمت‌رسانی مدرن، موجبات پیشرفت علمی و فناوری را نیز فراهم می‌آورد.

منظور از صنعت حمل و نقل در این ایده بازار عبارت است از:

 • حمل و نقل زمینی: بخش‌های مختلف حمل نقل شهری و برون شهری
 •  حمل و نقل ریلی: شامل مترو، قطار، تراموا و … به همراه زیرساخت‌های مربوطه ( ایستگاه‌ها و …)
 •  حمل و نقل جاده‌ای: انواع دیگر ناوگان حمل و نقل زمینی شامل خودروهای سبک، سنگین و …
 •  حمل و نقل هوایی: شامل ناوگان هوایی به همراه حوزه‌های مربوطه ( فرودگاه‌ها و …)
 •  حمل و نقل دریایی: شامل ناوگان دریایی به همراه حوزه‌های مربوطه (بندرگاه‌ها و …)

با توجه به گستردگی فناوری‌های قابل توسعه در صنعت حمل و نقل، اولین ایده بازار صنعت حمل و نقل محدود به ایده‌های نوین در زیرشاخه‌های ذیل خواهد بود.

 • تجهیزات و سامانه‌های مخابرات و ناوبری: ایده‌های جدید در خصوص سامانه‌ها و تجهیزات ارتباطی، مخابراتی و ناوبری و کاربرد آن‌ها در صنعت حمل و نقل (سخت افزار و نرم افزار)
 • خدمات الکترونیک و اپلیکیشن: هرگونه ایده در زمینه توسعه نرم افزار، اپلیکیشن و فناوری‌های مربوط در راستای ارائه خدمات الکترونیک به مشتریان بالقوه در زنجیره حمل و نقل
 • انرژی و محیط زیست: یکی از مهم‌ترین موضوعات در نظریه حمل و نقل ، مبحث محیط زیست و انرژی است. با توجه به سهم بالای صنعت حمل و نقل در مصرف سرانه انرژی و تاثیرات مستقیم آن بر محیط زیست و همچنین پیامدهای آن، حمایت از ایده‌های مرتبط با توسعه فناوری‌های مربوط به حوزه‌های ذیل، در دستور کار این ایده بازار قرار گرفته است:
 1. ایده‌های مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری‌های مربوطه در صنعت حمل و نقل
 2. ایده‌های مربوط به توسعه حمل و نقل پاک و فناوری‌های مربوطه
 • ایمنی: ایده‌های مرتبط با افزایش ایمنی با مفهوم پیشگیری از پیامدهای ناخواسته مانند سوانح و حوادث در بخش‌های مختلف صنعت حمل و نقل (ریلی، جاده‌ای، هوایی و دریایی)
 • مدیریت بحران و پدافند غیرعامل: شامل ایده‌های نوین در خصوص توسعه فناوری‌های هوشمند و کاربردی (نرم افزار و سخت افزار ) در مواجهه با تهدیدات و بحران‌های مختلف (انسان ساخت و طبیعی ) جهت مدیریت بحران در صنعت حمل و نقل کشور ( ناوگان حمل و نقل، پایانه‌ها ‌همچون فرودگاه، ایستگاه مترو، بنادر و … ) در زمینه‌های مختلف:
 1. پیش‌بینی و شناسایی خطرات و تهدیدات منجر به بحران
 2. پیشگیری از وقوع تهدید و بحران
 3. آمادگی برای مقابله با تهدید و بحران
 4. رفع شرایط بحران‌زا
 5. بازگرداندن شرایط به حالت عادی
 6. شرکت صنایع الکترونیک ایران (صاایران) به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و معتبرترین مراکز علمی- مهندسی کشور در زمینه توسعه و ارائه فناوری‌های نوین و دانشگاه صنعتی امیرکبیر (ایده بازار امیرکبیر) به‌عنوان یکی از پیشگامان زیست‌بوم توسعه کارآفرینی تلاش دارند تا با همکاری مشترک و از طریق حمایت از صاحبان ایده، موجبات پیشرفت صنعت حمل و نقل کشور را فراهم آورند.

از عموم علاقه‌مندان به‌ویژه دانشجویان، محققین و استاتید دعوت به عمل می‌آورد تا با ارائه ایده‌های خود در زمینه‌های مورد اشاره در این رویداد مهم مشارکت فرمایند.

 

جوایز

از جمله جوایز و حمایت‌های موجود برای ایده‌پردازان به شرح زیر است.

ارائه جوایز نقدی شامل ۳ سکه تمام بهار آزادی به مقام اول، ۲ سکه به مقام دوم و یک سکه به مقام سوم.

حمایت از طرح‌های دارای قابلیت تجاری‌سازی با مشارکت صا ایران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر جهت توسعه طرح‌های ایده تا دستیابی به حداقل محصول قابل پذیرش شامل تامین محل کار، منابع مالی، ارائه مشاوره و … .
حمایت از توسعه طرح ایده‌های منتخب تا دستیابی به حداقل محصول قابل پذیرش در قالب طرح‌های جایگزین خدمت سربازی (ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی).

ارتباط بلند مدت با ایده پردازان و ….
حمایت از توسعه ایده‌ها جهت ارائه در بازارهای جهانی در صورت برخوردار بودن از ویژگی لازم.

 

منبع

ideasbazaar.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *