رونمایی کامپیوتر کوانتومی ۵۰ کیوبیتی توسط آی‌بی‌ام در نشست صنعتی IEEE

در نشست صنعتی IEEE ، آی‌بی‌ام از یک کامپیوتر کوانتومی 50 کیوبیتی( کوانتوم بیت) رونمایی کرد.

کد خبر:۶۰۸۲۱۲

تاریخ انتشار: ۱۱ Nov ۲۰۱۷

رونمایی کامپیوتر کوانتومی ۵۰ کیوبیتی توسط آی‌بی‌ام

در نشست صنعتی IEEE با موضوع آینده‌ی محاسباتی در واشنگتن دی‌سی، آی‌بی‌ام از یک کامپیوتر کوانتومی ۵۰ کیوبیتی( کوانتوم بیت) رونمایی کرد.

به نظر کارشناسان در محاسبات پیشرفته‌ی آینده، کامپیوتر‌های کوانتومی نسبت به کامپیوترهای مرسوم به نوع متفاوتی کار می‌کنند. در این کامپیوترها به جای استفاده از بیت‌های باینری ۰ و ۱ در پردازش اطلاعات، از کیوبیت‌ها استفاده می‌شود که می‌تواند به طور همزمان ۰ و یا ۱ شود.

این کار با استفاده از اثرات کوانتومی شناخته شده با عنوان درهم‌تنیدگی و برهم‌نهی، امکان‌پذیر است.

شرکت IBM جدای از کامپیوتر ۵۰ کیوبیتی یک رایانه‌ی کوانتومی ۲۰ کیوبیتی دارد که توسط سیستم عامل رایانش ابری در اختیار کاربران ثالث قرار می‌گیرد.این شرکت حالت کوانتومی هر دو سیستم را تا ۹۰ میکروثانیه نگه می‌دارد. این مدت شاید کم به نظر برسد اما در این صنعت رشد که بزرگترین دغدغه‌  در آن افزایش طول عمر کیوبیت‌هاست، این مدت زمان به عنوان آخرین رکورد ثبت شده است.

از زمانیکه محققان IBM زمینه‌ی پردازش اطلاعات کوانتومی را به وجود آورده‌اند، این شرکت پیشرفت‌های مهمی در زمینه‌ی محاسبات کوانتومی داشته است. اما تنها آن‌ها نیستند که در ساخت این نوع کامپیوتر‌ها فعالیت می‌کنند بلکه رقبایی نیز دارند.

 

گوگل و اینتل پیشتاز محاسبات سریع

گوگل و اینتل نیز این کامپیوترهاخود را دارند و به تازگی استارتاپ Rigetti ادعا می‌کند که می‌تواند تغییرات اساسی در این زمینه ایجاد کند.

در حال حاضر یک شرکت محاسبات کوانتومی در کانادا به نام D-Wave دارای جفت کامپیوترهایی از این نوع جدید است که توسط ناسا و گوگل مورد استفاده قرار گرفته‌است.

یک کامپیوتر کوانتومی ۵۰ کیوبیتی توانایی اجرای دستورات محاسباتی بسیار دشوار را دارد. و بنا به پیش‌بینی گوگل استفاده از این تعداد کیوبیت‌های زیاد می‌تواند نسل ابررایانه‌های قدرتمند از بین ببرد. این سری از کامپیوترهای آی‌بی‌ام هنوز توزیع انبوه نشده‌است.

علاوه بر این به گفته‌ی اندرو چایلدز، استاد دانشگاه مریلند، هنوز جزئیات کامپیوتر جدید IBM منتشر نشده است. بنا به گفته‌ی او، گروه تحقیقاتی IBM یک گروه خارق العاده است و در مورد این پروژه بسیار جدی تلاش می‌کنند؛ اما بدون دانستن جزئیات نمی‌توان اظهار نظری در این مورد کرد.

در نهایت این توسعه با استفاده از ایجاد تغییر در نحوه‌ی پردازش اطلاعات و کمک به حل بسیاری از مسائل دشوار جهان باعث می‌شود تا ما یک مرحله به آینده نزدیک‌تر شویم.

به گفته‌ی IBM ما در در جهان رکوردار هستیم اما باید مطمئن شویم که افرادی به غیر فیزیکدانان نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

 

 

 منبع:

https://sciencealert.com/ibm-50-qubit-quantum-computer-breakthrough-news

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *