ضبط فعالیت‌های مغز امکان پذیر شد!

ضبط فعالیت‌های مغز امکان‌پذیر شد!

کد خبر:۶۰۸۲۱۱

 

دانشمندان به تازگی از یک پروب با کیفیت بالا و به نازکی تار مو رونمایی کردند. این پروب به ما در مورد کسب اطلاعات بیشتر از کارکرد درون مغزی و هم چنین فهم و درمان بهتر مغز کمک می‌کند.

پروب سیلیکونی جدید نوروپیکسل نامیده شده است. طبق گفته‌ی تیم به وجودآورنده، آن‌ها به خوبی توانسته‌اند اطلاعات ارزشمندی را در مورد اینکه چگونه بیماری‌هایی نظیر آلزایمر و افسردگی مغز را اشغال کرده و مانع کارکرد طبیعی آن می‌شوند، به دست آورند.

به گفته‌ی یکی از محققان دانشگاه کالج لندن، ما برای شناخت مغز باید بدانیم که چگونه نورون‌ها کارکرد مغز را به یکدیگر منتشر می‌کنند.

تاکنون اندازه‌گیری فعالیت نورون‌های منفرد در ناحیه‌ی خاصی از مغز و یا آشکارسازی الگوهای بزرگتر به صورت حوزه‌ای امکان‌پذیر بود. اما تابحال این دو به صورت همزمان اندازه‌گیری نمی‌شدند.

این پروب‌های نازک ویفری ۱۰میلی‌متر طول و ۲۰ میکرومتر ضخامت دارند.

با وجود اندازه‌ی کوچک، تجمع آن‌ها به صورت ۱۰۰ نقطه‌ی بسیار حساس در واحد میلی‌متر باعث شده تا توانایی نقشه‌برداری از مغز با جزئیات باورنکردنی را داشته باشند. آن‌ها داده‌ها را به محض اینکه فعالیت‌های نورونی در مغز اتفاق می‌افتد به صورت اتوماتیک و با کیفیت عالی برای تحلیل‌های کامپیوتری در اختیار ما قرار می‌هند.

این تعداد را با تعداد چند ده سنسوری که امروزه در الکترودهای سیمی از آن‌ها استفاده می‌شود، مقایسه کنید.

به گفته‌ی یکی از محققان اگر بخواهیم یک تصویر ذهنی از مقایسه‌ی این پروب‌ها با سنسورهای موجود در الکترودهای سیمی داشته باشیم، می‌توان گفت تفاوت آن‌ها مانند تفاوت نمایشگرهای رزولوشن بالای صفحه تخت بزرگ و تلویزیون‌های سیاه سفید کوچک است.

 

این پروب می‌تواند دانسته‌های ما از مغز را تغییر دهد.

پروب‌های نوروپیکسلی در دانسته‌های ما و حتی در مورد تصوراتمان از مغز تغییراتی را ایجاد خواهد کرد.

در مورد اینکه چگونه این ارگان بسیار مهم با داشتن بیش از ۷۰ میلیون نورون کار می‌کند هنوز کشفیات زیادی صورت نگرفته‌است. چیزی که ما در تمام مدت می‌آموزیم این است که نقش قسمت‌های مختلف مغز چیست؛ چگونه مغز با نقص‌ها و بیماری‌ها مواجه می‌شود و چگونه خود را ترمیم می‌کند.

از سال آینده نوروپیکسل‌ها در اختیار دانشمندان قرار خواهدگرفت. در حال حاضر ۴۰۰ نمونه‌ی اولیه توسط مراکز تحقیقاتی در سطح جهان استفاده می‌شود.

با استفاده از نوروپیکسل‌ها، انجام آزمایش‌های طولانی مدت بدون محدود کردن حیوانات امکان‌پذیر خواهد شد. محققان در حال حاضر حیواناتی را نشان داده‌اند که با وجود وصل بودن سنسورهایی به آن‌ها، به راحتی می‌توانند حرکت کنند. درنتیجه یک آزمایش ۱۵۰ روزه قابل اجرا است.

در نهایت این روش نقشه‌برداری رزولوشن بالا، باید ایده‌‌ی بهتری در مورد چگونگی کنترل احساسات، نحوه‌ی تصمیم‌گیری‌ها و هم‌چنین سایر انواع بینش‌ها، به ما ارائه دهد.

 

منبع:

https://sciencealert.com/ultra-thin-neuropixel-probe-reads-high-definition-brain-activity

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *