رویداد چالش فناوری طراحی و ساخت نانو حسگرهای تشخیص مستمر گلوکز خون (برون تنی)

رویداد چالش فناوری طراحی و ساخت نانو حسگرهای تشخیص مستمر گلوکز خون (برون تنی)

کد خبر:R_60826

رویداد چالش فناوری طراحی و ساخت نانو حسگرهای تشخیص مستمر گلوکز خون (برون تنی)

تاریخ برگزاری آذر ماه ۹۶

محل برگزاری ایران- تهران

حوزه کاری بیماری دیابت

دیابت یا بیماری قند، اختلالی متابولیکی در بدن است که بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، ۴۲۲ میلیون بزرگ‌سال در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. در کشور ما نیز بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۵ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند و ۹ میلیون نفر نیز در معرض ابتلا به آن قرار دارند. با توجه به افزایش احتمال بروز بیماری‌های قلبی، عروقی، کلیوی و سایر عوارض مشابه در این بیماران، غربالگری و تشخیص زودرس دیابت در افراد با ریسک بالا از اهمیت زیادی برخوردار است. از این رو تاکنون انواع مختلفی از دستگاه‌های پرتابل اندازه‌گیری گلوکز توسط شرکت‌های مختلف طراحی و ساخته شده و به مرحله تجاری رسیده است.
مساله محوری این چالش، «طراحی و ساخت حسگر مستمر تشخیص گلوکز خون به صورت برون‌تنی» است. نانو حسگرهای ارایه‌شده در این چالش باید امکان به‌کارگیری عملیاتی در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و استفاده مستقیم توسط مصرف‌کننده را داشته باشند. همچنین نانوحسگر زیستی باید به‌گونه‌ای طراحی و آماده شود که بتواند دست کم یک هفته به پوست متصل بوده و به طور مستمر میزان گلوکز خون را گزارش نماید.
شاید جدیدترین فناوری تجاری‌‌شده اندازه‌گیری گلوکز خون را بتوان”سامانه‌ مستمر تشخیص گلوکوز خون” دانست. این دسته از حسگرهای الکتروشیمیایی گلوکز را که به طور مستمر، میزان گلوکوز خون را اندازه‌گیری می‌کند، می‌توان در ۲ گروه حسگرهای تماسی و حسگر‌های کاشت در بدن دسته‌بندی نمود. در مهمترین نوع نانوحسگرهای الکتروشیمیایی پوششی تماسی تجاری‌شده، یک سوزن بسیار باریک وارد بدن می‌شود و به طور مداوم میزان گلوکوز مایع میان‌بافتی را اندازه‌گیری و گزارش می‌کند.
ستاد توسعه فناوری نانو به دنبال ساخت “نانوحسگر زیستی الکتروشیمیایی مستمر تماسی اندازه‌گیری گلوکوز خون به صورت برون‌تنی” می‌باشد. شرکت‌های خلاق و نوآور، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و سایر پژوهشگران و فناوران از داخل و خارج کشور می‌توانند به طور رایگان در این چالش شرکت کنند و از گرنت تحقیقاتی ۲۰ میلیون تومانی و جایزه نقدی ۲۵ میلیون تومانی و سایر حمایت‌های ستاد و تسهیلات تجاری‌سازی برای برنده نهایی چالش بهر‌ه‌مند شوند.

#گلوکومتر #دیابت #حسگر #رویداد #چالش

منبع

نوآوری باز و چالش های نوآوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *