سنسورهای جدید آنالیز تنفسی و عدم نیاز به تست خون

 

سنسورهای جدید آنالیز تنفسی و عدم نیاز به تست خون

کد خبر:۶۰۷۲۷۸

تاریخ انتشار: ۱۱ اکتبر ۲۰۱۷

سنسورهای جدید آنالیز تنفسی و عدم نیاز به تست خون

در آینده، دمیدن در سنجشگر‌ها دیگر فقط برای تست الکل توسط پلیس‌ها استفاده  نخواهد شد. بلکه برای آنالیز شرایط ورزشکاران و افرادی که مایل به کاهش وزن می‌باشند نیز کاربرد خواهد داشت. محققان دانشگاه ETH موفق به ساخت یک سنسور جدید شده‌اند که می‌تواند اندازه‌گیری‌‌ها را در زمانی که بدن مشغول سوزاندن چربی است، به‌راحتی از طریق سنجشگر تنفسی، انجام دهد.

تکنیک‌‌های اندازه‌گیری بیش از ۸۰۰ مولکول در متابولیسم انسان در استشمام انسانی را شناسایی می‌کند. یکی از این مولکول‌ها استون است.

به گفته کارشناسان، هرکسی که به دنبال کاهش وزن است، باید کمتر بخورد و ورزش کند. یکی از این  روش‌ها ورزش‌های  استقامتی است که طی آن بدن نه ‌تنها کربوهیدرات‌‌هایی مانند قند را می‌سوزاند، بلکه چربی‌ها را نیز می‌‌سوزاند. تا‌به‌حال با تحلیل نشانگر‌های بیولوژیکی موجود در خون زمان دقیق سوزاندن چربی‌ها در بدن مشخص می‌شود. دانشمندان دانشگاه ETH به کمک دانشمندانی در بیمارستان زوریخ موفق به کشف روشی شدند که در آن چربی سوزی در حین ورزش در فرد تشخیص داده می‌شود. یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی بیان کرد” در زمان چربی سوزی،  بدن محصولات جانبی را تولید می‌‌کند که خود را به خون میرسانند. ، این مولکول‌ها – به‌ویژه آنهایی که فرار هستند – وارد هوا می‌شوند . استون یکی از فرارترین این ترکیبات است. این گروه تحقیقاتی موفق به ساخت سنسور شده است که  استون را در هوا شناسایی می‌کند این دستگاه بسیار دقیق است به‌ گونه‌ای که توانایی تشخیص استون در حضور ۱۰۰ میلیون مولکول دیگر را دارد.

محققان برای بررسی این سنسور تعدادی از داوطلبان  را که ۱.۵ ساعت  با دستگاه دوچرخه ورزش کرده بودند و تنها ۲ استراحت کوتاه داشتند بررسی کردند پس از دمیدن هر فرد در لوله سنسور مشخص شد میزان استون خروجی برای هر فرد میزان متفاوتی دارد. درگذشته دانشمندان معتقد بودند که چربی سوزی پس از گذشت مدت زمان معینی از ورزش آغاز می‌شود اما در حال حاضر محققان دانشگاه ETH زوریخ نشان دادند که این زمان در هر فرد متفاوت است در برخی از افراد چربی سوزی بعد از ۱.۵ ساعت ورزش حاصل می‌شود و در گروه دیگر زودتر شروع می‌شود.  نتایج این تست با نتایج تست بتا هیدرو کسی بوتی استر در خون که یکی از روش‌‌های استاندارد تشخیص چربی سوزی است کاملا منطبق است.

این امر به ورزشکاران و افرادی که می‌خواهند وزن خود را کاهش دهند کمک می‌کند  تا  زمانی که بدن آن‌ها شروع به سوختن چربی میکند را تشخیص دهند و  بتوانند برنامه ورزشی و تمرینات خود را بهینه‌سازی کنند.

 

منبع:

 

https://www.azonano.com/news.aspx?newsID=35858

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *