کشف سلول‌های جدید در مغز که وظیفه‌ی کنترل اشتها را دارند

کشف سلول‌های جدید در مغز که وظیفه‌ی کنترل اشتها را دارند

کد خبر:۶۰۷۱۳۴

تاریخ انتشار: ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷

کشف سلول‌های جدید در مغز که وظیفه‌ی کنترل اشتها را دارند

طبق تحقیقات جدید در دانشگاه وارویک، تانیسیت‌ها به عنوان سلول‌هایی که در مغز وظیفه‌ی کنترل سطوح انرژی را دارند، دو نوع آمینو اسید مهم موجود در غذا را آشکار کرده و  مستقیماً به مغز می‌گویند که ما سیر شدیم.

به گفته‌ی پروفسور نیکولاس دال از دانشگاه وارویک، تانیسیت‌ها به وسیله‌ی گیرنده‌هایی که عطر و طعم آمینو‌اسیدها را تشخیص می‌دهند، به آمینواسید‌های موجود در غذا پاسخ می‌دهند. این گیرنده‌ها از نوع گیرنده‌هایی هستند که در جوانه‌های زبان یافت می‌شوند.

دو نوع آمینواسیدی که با تانیسیت‌ها واکنش بیشتری می‌دهند و باعث می‌شوند تا شما کاملاً احساس سیری کنید، آرژینین و لیزین نام دارند.

این آمینو‌اسیدها به طور فراوان در برخی مواد غذایی مانند استیک گوشت گاو، مرغ، ماهی خال خالی، آلو، زردآلو، آووکادو، عدس و بادام یافت می‌شوند. خوردن این غذاها باعث فعالیت تانیسیت‌ها شده و درنتیجه شما پس از خوردن آن‌ها  به طور سریع احساس سیری می‌کند.

پروقسور دال و همکارانش در طی آزمایشی مقدار قابل توجهی از آرژینین و لیزین را به سلول‌های مغزی اضافه کردند. این کار خاصیت فلوئورسنتی ایجاد می‌کند و در نتیجه می‌توان به راحتی هر واکنشی را در مقیاس میکروسکوپی مشاهده کرد.

محققان بعد از ۳۰ ثانیه که تانیسیت‌های پاسخ دهنده به آمینو‌اسیدها آشکار شدند، انتقال اطلاعات از تانیسیت به آن قسمت از مغز را که مسئول کنترل اشتها و وزن بدن است، مشاهده کردند.

آن‌ها دریافتند که سیگنال‌های مربوط به آمینواسیدها به طور مستقیم با استفاده از گیرنده‌های مربوط به تشخیص طعم مشخص می‌شود. این تشخیص با نابودی یا مسدود شدن گیرنده‌ها و هم‌چنین مشاهده‌ی عدم واکنش طولانی آمینو اسیدها با تانیسیت‌ها امکان‌پذیر می‌شود.

به گفته‌ی پروفسور دال سیگنال تعیین کننده‌ی سطح آمینو اسید موجود در خون و مغز بعد از غذا یکی از سیگنال‌های مهم است که باعث ایجاد احساس سیری در بدن می‌شود.

تانیسیت‌ها که در مرکز بدن قرار دارند و مسئول کنترل وزن بدن هستند، به طور مستقیم با آمینواسیدها در ارتباطند. پی بردن به این مسئله می‌تواند به ما در ارائه‌ی راه‌های جدید برای کنترل وزن بدن با استفاده از ترکیبات سالم کمک کند.

با استفاده از این کشف امکان‌پذیری‌های جدیدتر و مناسبتری برای رژیم‌های غذایی به وجود می‌آید. از طرفی این کشف با استفاده از کور کردن اشتهای فرد به وسیله‌ی فعال کردن تانیسیت مغز به طور مستقیم و دور زدن سیستم گوارشی به ما در درمان‌های آتی کمک می‌کند.

منبع:

http://www.sci-news.com/othersciences/neuroscience/tanycytes-control-appetite-05275.html

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *