نانو ذراتی که به اکسیداسیون مستقیم متان به متانول کمک می‌کنند

نانو ذراتی که به اکسیداسیون مستقیم متان به متانول کمک می‌کنند

کد خبر:۶۰۶۲۱۴

 

تاریخ انتشار: ۸ سپتامبر ۲۰۱۷

 

نانو ذراتی که به اکسیداسیون مستقیم متان به متانول کمک می‌کنند

گروهی از محققان در دانشگاه Lehigh و Cardiff از پتانسیل رویکردی جدید در استفاده از نانو ذرات کلوئیدی طلا-پالادیوم به منظور اکسیداسیون مستقیم متان به متانول، با انتخاب‌پذیری بالا در محلول آبی و دمای محیط، خبر داده‌اند.

امروزه متانول مایع به طور گسترده‌ای به عنوان ماده اولیه برای ترکیبات شیمیایی استفاده می‌شود. این ماده همچنین دارای پتانسیل بالایی به عنوان سوخت جایگزین می‌باشد. اما تبدیل متان، به عنوان یکی از اصلی‌ترین اجزاء گاز طبیعی، به متانول مستلزم فرایندی غیر مستقیم بوده که در آن به دما و فشار بالا نیاز است.

در حال حاضر محققان روش جدید را توسعه داده‌اند که تبدیل مستقیم متان به متانول را با استفاده از اکسیژن مولکولی و در شرایط عملیاتی معمول‌تری، امکان پذیر کرده است. این تیم تحقیقاتی، به سرپرستی گراهام هاتجینگز از موسسه کاتالیست دانشگاه Cardiff و کریستوفر کیلی از دانشگاه Lehigh، از نانو ذرات کلوئیدی طلا-پالادیوم استفاده کرده‌اند که فرایند اکسیداسیون را به طور مستقیم، با انتخاب‌پذیری بالا، در محلول‌های آبی و درجه حرارت‌های پایین انجام می‌دهد. یافته‌های این محققین تحت عنوان مقاله‌ای با عنوان “Aqueous Au-Pd colloids catalyze selective CH4 oxidation to CH3OH with O2 under mild conditions” به چاپ رسیده است.

کریستوفر کیلی، استاد مواد و مهندسی شیمی، می‌گوید: “کار ما نشان می‌دهد که اگر بتوان رادیکال متیل پایداری ایجاد کرد، برای مثال با ترکیب کردن مقادیر بسیار اندک هیدروژن پروکسید به مخلوط واکنش، اکسیداسیون متان به متانول با استفاده از اکسیژن مولکولی کاملا امکان‌پذیر است.”

این کشف جدید حاصل همکاری دراز مدت کیلی و هاتجینگز  بر روی ساخت نانو ذرات طلا-پلاتین، یه عنوان کاتالیستی موثر بر روی انواع واکنش‌ها، می‌باشد.

معمولا زمانی که نانو ذرات طلا-پلاتین به عنوان کاتالیزور استفاده می‌شود، آن‌ها تقریبا همیشه بر روی سطح پایه اکسیدکننده پراکنده می‌شوند. در بخش شیمیایی، در حال حاضر متان به طور غیر مستقیم به متانول تبدیل می‌شود. این فرایند از طریق ایجاد گاز سنتز (هیدروژن و منوکسید کربن) در فشار و درجه حرارت بالا صورت می‌پذیرد که طبیعتا با صرف هزینه و انرژی زیادی همراه می‌باشد. روش‌های متفاوتی برای تبدیل مستقیم پیشنهاد شده است که عموما ناکارآمد، پیچیده و اغلب نیاز به دمای بسیار بالا و شرایط عملیاتی نامتعارف داشته‌اند. اما این رویکرد جدید و ساده شده نشان می‌دهد که یک گام به تبدیل مستقیم متان به متانول نزدیک شده‌ایم.

 

 

منبع:

https://www.azonano.com/news.aspx?newsID=35801

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *