معرفی فیلم Oblivion

معرفی فیلم Oblivion

 کد خبر:M960703

نام فیلم Oblivion
سال تولید ۲۰۱۳
کارگردان   Joseph Kosinski
Oblivion داستانی را در سال ۲۰۷۷ روایت می‌کند، حدود ۶۰ سال قبل گروهی به سرپرستی Jack Harper، با بازی Tom Cruise همراه با خدمه‌هاش به منظور بررسی نشانه‌های حیات در تیتان، یکی از چهار قمر گالیله‌ای مشتری، اعزام می‌شوند. در ابتدای مأموریت متوجه حضور شی عظیم بیگانه‌ای در نزدیکی زمین شده و با دستور NASA، تغییر جهت داده و به تحقیق بر اهداف مهمان سرزده ی زمین برمی‌آیند. پس از دست یافتن به اهداف غیرصلح آمیز و تلاش این شی فضایی برای برداشت منابع زمینی می‌شوند، طی جنگ‌های هسته‌ای بسیاری که در انتها به نابودی زمین توسط تشعشعات رادیواکتیوی می‌انجامد، موفق به پیروزی بر موجودات بیگانه می‌شوند. حالا سال‌ها است که از آن ماجرا می‌گذرد و زمینیان به علت آلودگی‌های هسته‌ای مجبور به ترک زمین و مهاجرت به تیتان شده‌اند.

حالا  Jack همراه با یکی از خدمه خود، مأموریت جدیدی به دست گرفته است؛ تا زمان برداشت آب‌های سطحی زمین توسط دستگاه‌های فوق پیشرفته و انتقال آن‌ها به تیتان، در سطح زمین باقی مانده و زیر نظر پایگاه فضایی “تت” از دستگاه های مکش آب در مقابل بیگانه‌های باقی مانده از جنگ، که آن‌ها را “لاشخور”ها خطاب می‌کنند، محافظت کند. اما این سناریوی موجود تنها ظاهر داستانی دیگر است که واقعیت را در پس خود پوشانده…

داستان از جایی آغاز می‌شود که Jack Harper، خلبان نوعی هلی کوپتر پیشرفته، ۵ سال پس از فرآیند “فراموشی”، که برای بهبود عملکرد وی در مأموریت‌هایش استفاده می‌شود، دست به گریبان خواب‌های زنجیره‌ای از اتفاقات و شخص بخصوصی است، که از نظر او هرگز وجود نداشته‌اند. ناخودآگاه Jack از یک سو، و رفتارهای عجیب و دور از انتظار لاشخورها درخلال عملیات‌های متعدد Jack، از سوی دیگر، وی را در رابطه با آن چه که از وقایع موجود می‌داند به شک و تردیدهایی می‌کشاند…

Oblivion به بُعد جدیدی در نگاه به حمله فضایی‌ها به زمین پرداخته و برنامه هجوم بیگانگان را بسیار هوشمندانه تجسم کرده و به تصویر کشانده است. این فیلم با دیدگاه غیرمعمول نسبت به سطح دانش فرازمینی‌ها و نوع عملکردشان برای تسخیر زمین پیش می‌رود، و رویکرد نفوذ فضایی‌ها به زمین را دریچه علوم شناختی و بیولوژیکی معرفی می‌کند، فرآیندی که تا اواسط داستان به کلی از چگونگی آن بی‌خبر خواهیم ماند.

با ورود Malcolm Beech، با بازی Morgan Freeman در داستان، به نقطه عطف دوم فیلم می‌رسیم، هنگامی که هویت واقعی “لاشخور”ها مشخص می‌شود، پرده‌ها تا نیمه کنار می‌روند و واقعیت موجود بر Jack  هویدا می‌شود. عمق نفوذ بیگانگان در چیدمان سناریوی ظاهری به عنوان واقعیت برای Jack Harper، چنان در او ریشه کرده است که تنها عمیق‌ترین لایه‌های احساسی انسانی می‌تواند وی را بیدار گرداند. روند کلی داستان و مواجهه با آخرین راز فیلم Oblivion در دقایق پایانی آن را می‌توان فرانمودی بر تصویر کردن یک تفکر بیرونی از فرد به شمار آورد که چنان در ذهن فرد ریشه دوانده است که توانایی تشخیص واقعیت از ظاهر تصنعی را در وی از میان برده است. این فیلم با ترسیم کردن خصوصیات رفتاری Jack، به عنوان فردی در جستجوی حقیقت، راهی بر فائق آمدن بر تفکرات واهی بیرونی در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

Oblivion ساخته ۲۰۱۳، با داستان پرفراز و نشیب خود و صحنه های تصویری پرداخته شده‌ی قدرتمند، به خوبی فضای زمین را با خصوصیات گفته شده به تصویر کشیده است. و در کنار موسیقی متن سحرانگیز و هیجان زای ساخته شده توسط M83،  Joseph Trapanese و Anthon Gonzalez، بیننده را به یک گردش چشم نواز ماجراجویانه و در عین حال سازنده می‌برد.
 

تریلر فیلم

http://www.aparat.com/v/7IBy5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *