مغز اسیدی و مشکلات روانی

 

آیا اختلال روانی نوعی مشکل PH در مغز به حساب می‌آید؟

کد خبر: ۶۰۶۰۷۱

 

تاریخ انتشار:.۲۰۱۷  ۲۸ August

مغز اسیدی و مشکلات روانی

بعضی وقت‌ها مغز ما در یک محیط اسیدی قرار می‌گیرد. دلیل این تغییر موقت کربن‌دی‌اکسید آزاد شده در فرآیند تجزیه‌ی گلوکز و تولید انرژی در مغز است که نهایتاً این کربن‌دی‌اکسید تبدیل به اسید می‌شود. شیمی مغز افراد سالم بیان می‌کند که مغز چنین افراد تقریباً در محیط خنثی قرار می‌گیرد. زیرا روند استاندارد دم و بازدم در حفظ حالت طبیعی کمک می‌کند. هرگونه افزایش ناگهانی در میزان اسیدی شدن گذرا است.

مطالعاتی که پس از مرگ ده‌ها نفر بر روی مغزشان صورت گرفت، نشان داد که مغز بیماران اسکیزوفرنیا و بیماران مبتلا به اختلالات دوقطبی در محیط اسیدی‌تری قرار گرفته است. هم‌چنین طبق مطالعاتی که در چند دهه‌ی اخیر انجام گرفته مشخص شده است که افراد مبتلا به اختلالات مربوط به ترس زمانی‌که در معرض هوایی قرار می‌گیرند که به میزان زیادی کربن‌دی‌اکسید دارد (و این کربن‌دی‌اکسید به وسیله‌ی ترکیب شدن با آب به کرنیک اسید تبدیل می‌شود)، با احتمال بیشتری نسبت به افراد سالم به حملات ناشی از ترس مبتلا می‌شوند. بر‌‌اساس یکی‌دیگر از تحقیقات مشخص شد افراد مبتلا به اختلالات مربوط به ترس، سطح بالایی از لاکتات به عنوان یک منبع سوخت اسیدی تولید می‌کنند. این سوخت به طور مستمر بخاطر نیاز مغز تولید و مصرف می‌شود.

با وجود یافته‌های اولیه، دانشمندان در پی آنند که بدانند آیا در بیماران اسکیزوفرنیا و آن‌هایی که دارای اختلال دوقطبی هستند افزایش محیط اسیدی در مغز مرتبط با بیماری آن‌ها است یا به عوامل دیگری مانند استفاده از دارو‌های ضد روان‌پریشی و یا حتی به وضعیت قبل از مرگ مربوط می‌شود. به گفته‌ی ویلیام ریگنولد روانپزشک و استاد دانشگاه مریلند، به احتمال قوی میزان اکسیژن در مدت طولانی مربوط به مرگ آهسته کاهش می‌یابد و درنتیجه باعث تغییر در متابولیسم بدن می‌شود. در مرگ‌های طولانی، مغز به شدت به روش‌هایی غیر از اکسیژن برای تولید انرژی تکیه می‌کند. همین علت می‌تواند باعث افزایش سطح لاکتات بیش از حد نرمال شده و درنتیجه میزان PH کاهش می‌یابد.

برخی از سوالات مشابه باعث شده تا دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه فوجیتای ژاپن تصمیم بگیرند تا بر روی ۱۰ مجموعه‌ داده‌ی مربوط به مغز ۴۰۰ بیمار تازه فوت شده‌ی اسکیزوفرنیا یا آن‌هایی که دارای اختلال دوقطبی بودند، پژوهش کنند. به گفته‌ی یکی از دانشمندان در مطالعات قبلی بر روی اسیدی بودن تمرکز نمی‌شد زیرا فرض می‌کردند کم بودن PH نتیجه‌ی عوامل خارجی است. با این حال آن‌ها در تحقیقات جدید خود سعی کردند تمام نظریه‌های پیشرو و مربوط به اختلالات ناشی از اسیدی بودن را نیز آزمایش کنند. آن‌ها در ابتدا عوامل مخرب پنهانی نظیر داروهای ضد روان‌پریشگی و هم‌چنین سن مرگ و میر را کنترل کردند. سپس همان‌گونه که حدس می‌زدند مغزهای مربوط به بیماران اسکیزوفرنیا و آن‌هایی که دارای اختلال دوقطبی بودند اسیدی‌تر از مغز افراد سالم بود. آن‌ها هم‌چنین در مطالعه بر روی پنج مدل موش نیز به نتایج مشابهی دست یافتند. سطح PH در مغز این موش‌ها (آنهایی که از نظر استفاده از داروهای ضد روان‌پریشی تحت کنترل بودند) کمتر و میزان لاکتات موجود در مغزشان بیشتر از نمونه‌های سالم بود. بر اساس این یافته‌ها در مجموع شواهد قانع‌کننده‌ای مبنی بر وجود یک رابطه‌ی واقعی بین اسیدی بودن مغز و اختلالات روانی ارائه می‌شود.

 

 

منبع:

https://www.scientificamerican.com/article/are-some-psychiatric-disorders-a-ph-problem/

 

#علم #Cognitive #سلامت

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *