بازسازی نورون‌ها در بخش متفاوتی از مغز بزرگسالان

بازسازی نورون‌ها در بخش متفاوتی از مغز بزرگسالان

کد خبر:۶۰۵۳۰۶

 

بازسازی نورون‌ها در بخش متفاوتی از مغز بزرگسالان

دانشمندان برای اولین بار متوجه شدند که مغز موش بالغ سلول‌های جدید در بخش آمیگدال تولید می‌کند. این یافته‌ها می‌توانند در درمان بهتر وضعیت‌هایی همچون اضطراب یا افسردگی و هم‌چنین درک کلی از مغز کمک کنند.

بخش آمیگدال پاسخ‌های عاطفی و مخصوصاً آن‌هایی که مربوط به ترس می‌شوند را کنترل می‌کند. و قطع شدن ارتباطات مربوط به این بخش منجر به اختلالات اضطرابی مانند اختلال استرسی پس از ضایعه‌ی روانی( PTSD) می‌شود.

به گفته‌ی پانکاژ سا، یکی از اعضای تیم تحقیقاتی دانشکده‌ی مغز دانشگاه کویزلند، با وجود اینکه از قبل می‌دانستیم مغز یک بزرگسال قادر به تولید نورون‌های جدید می‌باشد اما اکنون برای اولین بار سلول‌های جدید را در بخش آمیگدال یافته‌ایم. کشفیات ما پیامد‌های بزرگی در خصوص شناخت نقش آمیگدال در تنظیم ترس‌ و خاطرات ترسناک دارد.

در گذشته نروژنزیس به عنوان فرآیندی که در طی آن نورون‌های جدید تولید می‌شوند در بخش هیپوکامپوس مغز افراد بزرگسال مشاهده شده است. این بخش از مغز مسئول کنترل حافظه‌ی بلند مدت بوده و در ارتباط با پاسخ‌های عاطفی و استراتیوم مغز است.

نوروژنزیس بزرگسالان در دهه‌ی  ۱۹۶۰ شناسایی شد اما به افتخار کشف سلول‌های بنیادی در مغز موش‌های بزرگسال در دهه‌ی ۱۹۹۰ به طور گسترده‌تری پذیرفته شد. این سلول‌ها توانایی تکثیر به سایر سلول‌ها و هم‌چنین توانایی رشد دارند.

این کشف در دانشکده‌ی مغز دانشگاه کویزلند توسط یک تیم تحقیقاتی دیگر نیز بررسی شده است و دانشمندان در طی آن تأیید کرده‌اند که همان فرآیند‌ها در نمونه‌ی انسانی نیز انجام می‌پذیرد.

بنظر می‌رسد این اتفاق همه‌جا رخ می‌دهد؛ بر اساس مطالعات جدیدی که بر روی موش انجام شده دانشمندان شواهدی مبنی بر وجود سلول‌های بنیادی در بخش آمیگدال یافته‌اند. سلول‌هایی که توانایی تبدیل شدن به نورون‌های کاملاً واقعی و کارآمد را دارند.کاری که اکنون باید انجام داد، یافتن همان نتایج در نمونه‌های انسانی است.

در حال حاضر مشخص نیست که این نورون‌های جدید چه کاری انجام می‌دهند و یا مغز چگونه از آن‌ها استفاده می‌کند اما موقعیت این نورون‌ها جالب و ارزشمند است.

درست است که ما همه چیز را در مورد مغز نمی‌دانیم ولی به آرامی تمام راز‌های مربوط به مغز آشکار خواهد شد.

مانند مطالعه‌ای که در ماه جولای چاپ شد و نشان داد که سلول‌های بنیادی کاشت شده در مغز موش‌ باعث افزایش طول عمر آن‌ می‌شود، شاید رویکرد مشابهی که در اینجا ارائه می‌شود نیز تأثیر مثبتی داشته باشد.

به گفته‌ی یکی از اعضای تیم تحقیقاتی پیداکردن روش‌های تحریک سلول‌های تازه تولید شده در بخش آمیگدال می‌تواند درمورد اختلالات ناشی از ترس مانند اضطراب، PTSD و افسردگی راه‌های درمانی ارائه ‌دهد.

 

منبع:

https://www.sciencealert.com/our-brains-produce-new-cells-in-more-areas-than-we-thought-study-says

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *