تأثیر افسرگی در تغییر سیم‌کشی مغز

تأثیر افسرگی در تغییر سیم‌کشی مغز

کد خبر:۶۰۵۰۷۶

تأثیر افسرگی در تغییر سیم‌کشی مغز

دانشمندان رابطهی جدیدی بین افسردگی و ساختار ماده‌ی سفید مغز شناسایی کرده‌اند. ماده‌ی سفید ناحیه‌ای از مغز است که وظیفه‌اش اتصال به ماده‌ی خاکستری و ایجاد اطمینان از هیجانات و افکار درست پردازش شده است.

اگر بتوان نحوه‌ی تغییرات ماده‌ی سفید تحت تأثیر حالت روحی و اضطراب را مشخص کرد، در این صورت می‌توان راه‌های جدیدی برای درمان و مراقبت از بیماری‌های افسردگی پیشنهاد داد.

محققان دانشگاه ادینبورگ داده‌های مربوط به ۳۴۶۱ بزرگسال را مطالعه کردند و از نمونه‌های با اندازه‌ی بزرگ نتایج جدیدی را به دست آوردند. این یافته‌ها با نتایج حاصل از مطالعات قبلی که بر روی ماده‌ی مغزی و افسردگی صورت گرفته بود، ناسازگار بودند.

به گفته‌ی یکی از اعضای گروه تحقیقاتی، این مطالعه با استفاده از داده‌های منتشر شده‌ی یک نمونه‌ی بزرگ نشان داده است که چگونه افسردگی باعث تغییر در سیم‌کشی ماده‌ی سفید مغز می‌شود.

تصویربرداری تانسور پخشی روشی برای مشخص کردن ماده‌ی سفید مغز است. اساس تصویر برداری تانسور پخشی، ام‌آر‌آی است و دانشمندان به وسیله‌ی آن می‌توانند جزئیات فیبر‌های مغزی را به گونه‌ای که تا‌کنون وجود نداشته است، مشخص کنند.

به گفته‌ی سازمان سلامت جهانی ۳۰۰ ملیون نفر در سراسر جهان و در تمامی سنین دچار افسردگی شدید هستند. اسکن‌های مغزی گرفته شده از افراد بیانگر این است که کیفیت تصویری ماده‌ی سفید در تصاویر گرفته شده از کسانی که دچار افسردگی هستند نسبت به افراد سالم، کمتر است.

در نهایت به کمک این مطالعه می‌توان احتمال ابتلا به افسردگی را پیش‌بینی کرد و به این نکته پی برد که چگونه ماده‌ی سفید می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به این بیماری به ما کمک کند.

دانشمندان در حال حاضر موفقیت‌هایی را در زمینه‌ی تشخیص رابطه‌ی بین سیم‌کشی مغز و افسردگی کسب کرده‌اند. در مسیر این پیشرفت یکی از روش‌های درمانی خلاقانه، استفاده از پالس‌های مغناطیسی برای ایجاد تغییر در مدارهای مغزی و رابطه‌ی آن‌ها با یکدیگر است.

هم چنین نواحی خاصی از مغز به مشکلات افسردگی مربوط می‌شوند. بر اساس مطالعه‌ای که در سال گذشته به چاپ رسید مشخص شده‌است که کاهش یا عدم داشتن اعتماد به نفس وابسته به کارکرد قشر اوربیتوفرنتال مغز است. این ناحیه از مغز مسئولیت تصمیم‌گیری و تنظیم احساسات و انتظارات را دارد.

از آنجایی که بر اساس تحقیقات جدید نمی‌توان به یک نتیجه‌ی قطعی رسید، قدم بعدی در تلاش برای دانستن تأثیر افسردگی بر روی مغز و یافتن روش‌هایی برای توقف این تأثیر خلاصه می‌شود.

احساس نیاز شدید برای درمان افسردگی و هم چنین تلاش برای فهم بیشتر از مکانیزم آن، ما را در ارائه‌ی روش‌های جدیدتر و مؤثر‌تر درمانی کمک خواهد کرد.

 

 

مرجع:

http://www.sciencealert.com/depression-could-change-the-wiring-inside-your-brain-shows-a-new-study

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *