کاهش استرس و هیجانات منفی با استفاده از صحبت کردن با خود به عنوان سوم شخص

کاهش استرس و هیجانات منفی با استفاده از صحبت کردن با خود به عنوان سوم شخص

کاهش استرس و هیجانات منفی با استفاده از صحبت کردن با خود به عنوان سوم شخص

کد خبر:۶۰۵۰۷۵

 

کاهش استرس و هیجانات منفی با استفاده از صحبت کردن با خود به عنوان سوم شخص

صحبت کردن با خود به عنوان سوم شخص می‌تواند در کنترل هیجانات کمک کند. طبق تحقیقات جدید این کار یکی از راه‌های مؤثر برای کاهش میزان استرس و هیجانات منفی است

به گفته‌ی گروه تحقیقاتی دانشگاه ایالتی میشیگان، همه‌ی این کار‌ها بخاطر این است که خودتان را این‌بار از دید دیگران نگاه کنید. گذراندن یک دوره‌ی ذهنی می‌تواند از نوسانات خلقی زیاد جلوگیری کند. برای مثال اگر اسم شما جان باشد و ناراحت باشید، می‌توانید از خود به جای پرسیدن اینکه چرا من ناراحتم، این سوال را بپرسید که چرا جان ناراحت است؟

به گفته‌ی یکی از اعضای این گروه هدف از اینکه به انسان‌ها پیشنهاد داده می‌شود تا خودشان را به عنوان سوم شخص مورد خطاب قرار دهند این است که آن ها همانگونه که در مورد دیگران فکر می‌کنند در مورد خودشان نیز فکر کنند. به گفته‌ی این فیزیولوژیست شواهدی برای این موضوع درون مغز می‌توان یافت.

به طور کلی دو نوع آزمایش صورت گرفت. در آزمایش نوع اول از مغز ۳۷ دانش‌آموز هم تصاویر طبیعی و هم تصاویر آسیب دیده مشاهده شد. سپس در وضعیتی که فعالیت مغزی آن‌ها با دستگاه EEG قابل رؤیت بود از آن‌ها خواسته شد تا در ذهنشان خود را به عنوان اول شخص و سوم شخص مورد خطاب قرار دهند.

در این آزمایش با استفاده از نمایشگر دستگاه EEG که در حال نشان دادن تصاویر آسیب دیده بود، کاهش سریع فعالیت‌های هیجانی مغز افرادی که از تکنیک سوم شخص استفاده کرده بودند در کمتر از یک ثانیه مشخص شد.

آزمایش دوم با حضور ۵۲ داوطلب نیز انجام شد. این بار از افراد خواسته شد تا به وسیله ی صحبت کردن با خود به عنوان اول شخص و سوم شخص تجربیات دردناک گذشته‌ی خود را بازگو کنند. در این آزمایش فعالیت مغزی افراد با استفاده از دستگاه FMRI ( تصویر برداری تشدید مغناطیسی کارکردی) قابل رؤیت بود.

محققان به این نتیجه رسیدند که صحبت کردن با خود به عنوان سوم شخص باعث کاهش فعالیت بخشی از مغز در اطراف قشر میانی پریفرانتال می‌شود که مرتبط با یادآوری خاطرات دردناک است.

این حقیقت که هر دو آزمایش نشان می‌دهند که مخاطب قرار دادن به عنوان سوم شخص و اول شخص هر دو به یک اندازه به تمرکز ذهنی نیاز دارند نکته ی مهمی است زیرا اگر تکنیک سوم شخص انرژی بیشتری از دست بدهد هرگز به عنوان یک روش درمانی قابل استفاده نخواهد بود.

بنا به گفته‌ی یکی دیگر از اعضای گروه تحقیقاتی این یافته‌ها پیامد‌های مهمی را در خصوص کنترل کار‌های شخصی خود و هم‌چنین کمک به سایر انسان‌ها در کنترل هیجانات مربوط به زندگی دارد.

 

 

مرجع:

http://www.sciencealert.com/talking-to-yourself-in-the-third-person-can-help-you-stay-in-control/page-2

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *