تولیدکننده‌های دستگاه‌های تست‌تشخیص‌ آنی ـ جمع‌بندی

کد خبر: P51201C

تست‌های تشخیص آنی یا Point of careها، تست‌های ساده پزشکی هستند که می‌توانند در کنار تخت بیمار انجام شوند. این تست‌ها همان تست‌های پیچیده‌ای هستند که ساعت‌ها زمان و هزینه در آزمایشگاه‌ها صرف آنها می‌شود، اما از حیث کاربری بسیار ساده هستند. مثالی از این تست‌ها، انواع نوار تست قندخون موجود است که برای چندین دهه است که وارد بازار شده‌اند. به‌طور مشابه، پالس‌اکسی‌متری، امروزه می‌تواند اشباع اکسیژن خون شریانی را با سرعت، آسان، به روشی غیرتهاجمی و مقرون‌به‌صرفه مورد آزمون قرار دهد، اما در دوره‌های پیش از این به این سادگی قابل انجام نبوده و نیاز به امکانات آزمایشگاهی و زمان داشته‌ است. تست‌های تشخیصی سریع مانند آزمایش تشخیص آنتی‌ژن مالاریا، شاهکاری در ایمونولوژی است که از مکانیسمی تبعیت می‌کند که در دهه‌های اخیر وجود نداشت. بنابراین، در طول چند دهه، تست‌ها همچنان به سمت تست‌های‌ تشخیص ‌‌آنی حرکت کردند. بررسی‌های اخیر در پنج کشور (استرالیا، بلژیک، هلند، بریتانیا و ایالات متحده) نشان می‌دهد که پزشکان عمومی و پزشکان خانواده به استفاده از این تست‌های سریع تمایل زیادی دارند.

این تست‌ها، اغلب از طریق ابزار قابل حمل و دستی مانند کیت‌های قندخون ارائه می‌شود. هدف از گرایش و حرکت به سمت این دسته تست‌ها، جمع‌آوری نمونه و به دست آوردن نتایج در یک دوره بسیار کوتاه از زمان و یا در نزدیکی محل بیمار است، به‌طوری ‌که طرح درمان در سریع‌ترین زمان ممکن و قبل از خطر جدی و در نهایت قبل از منجر به مرگ شدن بیماری تنظیم شود. تولید دستگاه‌های ارزان‌تر، سریع‌تر و دقیق‌تر به همراه مقرون‌به‌صرفه ساختن آنها برای طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها مانند: دیابت، سندرم تونل کارپ (CTS) و سندرم کرونری حاد افزایش یافته ‌است.

روپرت هیپول (Rupert Hipwell) مدیر خدمات سلامت شرکت فیلیپس در انگلستان می‌گوید: «نتایج نشان داده که استفاده از این دستگاه‌ها، کاهش ۲۰ تا ۳۲ درصدی در پذیرش بیماران در معرض خطر را به همراه داشته است. همچنین ۹۰ درصد از بیماران با استفاده از پزشکی از راه دور، احساس کنترل بیشتر در مقابله با شرایط خود را داشته‌اند.»

طبق گفته دست‌اندرکاران این حوزه، پیشرفت هرچه بیشتر این حوزه جهان را به سمت تکنولوژی با عنوان پزشکی از راه دور سوق می‌دهد. تکنولوژی پزشکی از راه دور دسترسی بیماران مجازی را از طریق پیام‌رسانی به پزشکان و پرستاران و از طرق مختلف ارسال داده، مهیا کرده است. همین دسترسی به اطلاعات از راه دور از ورود غیرضروری بیماران مشکوک به حمله‌قلبی به بیمارستان جلوگیری می‌کند.

فیلیپس یکی از شرکت‌های شناخته‌شده در این حوزه است که حدود یک قرن است فعالیت خود را آغاز کرده است و بیش از ۴۵۰ نوع محصول دارد و مدت زیادی است که نوآوری خود را در زمینه تست‌های تشخیص آنی متمرکز کرده است. با‌ وجود ‌اینکه، این حوزه سابقه چندانی نداشته و می‌توان گفت به‌تازگی مورد توجه قرار ‌گرفته‌ است، اما شرکت‌هایی که وارد این عرصه شده‌اند، فعالیت‌های خود را در همین مدت‌زمان کوتاه بهبود بخشیده‌اند. از فعالان برجسته این حوزه می‌توان به شرکت‌های: فیلیپس، ابت، نانومیکس، کوانتوم‌دی‌ایکس و Alere اشاره کرد.

در عکس فوق نمونه محصولات شرکت‌های شناخته‌شده این حوزه نمایش داده شده است. به‌خوبی قابل مشاهده است که تست‌های مورد نظر شرکت‌های فعال این حوزه و مکانیسم به‌کار گرفته شده آنها متفاوت است.

محدوده محصولات شرکت نوآور کوانتوم‌ دی‌ایکس، تمامی جنبه‌های فرآیند آزمایش دی‌ان‌ای، از استخراج تا تقویت و تشخیص است. این شرکت سه محصول خود را برای عرضه در سال‌های ۲۰۱۶، ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ میلادی، با نام‌های تجاری DNA-XT، Q-POC و Q-POC+ معرفی کرده است.

هدف شرکت فیلیپس کمک به زندگی سالم، پیشگیری، درمان، تشخیص، بازیابی و مراقبت‌های خانگی است. فیلیپس در سال ۲۰۱۶ دستگاه قابل حمل اندازه‌گیری تروپونین آی خون با نام تجاری Minicare I-20  را (که فقط در مدت ۱۰ دقیقه به پزشکان برای رد یا قبول ایست قلبی و کاهش تلفات کمک می‌کند) به بازار عرضه کرد. روش‌های رایج اندازه‌گیری تروپونین آی، نمونه‌گیری خون از فرد بیمار و انجام آزمون‌های آزمایشگاهی است که زمان پاسخگویی آن در بهترین حالت حدود یک ساعت خواهد بود که از دست دادن زمان به تخریب غیرقابل بازگشت عضلات قلب منجر خواهد شد.

نانومیکس ادعا دارد، دستیابی به نتایج سریع، باعث ایجاد مداخله سریع‌تر در روند بهبودی بیمار می‌شود. از آنجایی که آزمایش بیماران در اولین تماس، زمان تشخیص را کاهش می‌دهد، لذا با به‌کارگیری این ابزارک نانومیکس بهبود وضعیت بیمار بهتر صورت گرفته و هزینه‌های اضافی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. نانومیکس سپتیسمی و ابولا را در راس کارهای خود قرار داده است.

هدف شرکت Alere، ایجاد جهانی است که در آن هیچ حدس یا انتظاری وجود نداشته باشد. تلاش Alere ساخت محصولات مراقبتی است که برای مشتریان همه مناطق دنیا قابل دسترس باشد. کیت تشخیصی HIVاین شرکت، با روش یک مرحله‌ای ساده با استفاده از سرم یا پلاسما یا روش دو مرحله‌ای برای خون کامل، با روشی سریع و آسان نتایج قابل اعتمادی را فقط در طول ۱۵ دقیقه ارائه می‌دهد. Alere همچنین بر شناسایی ویروس ابولا تمرکز و فعالیت دارد.

شرکت تشخیصی ابت در سال ۱۹۷۲ در سانتاکلارای کالیفرنیا تاسیس شده است. این شرکت در آرژانتین، استرالیا، بحرین، بلژیک، برزیل، کانادا، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، اندونزی، ژاپن، کره، آمریکای لاتین، مکزیک، هلند، نیوزیلند، مالزی، نروژ، پاکستان، فیلیپین، لهستان، عربستان سعودی، سنگاپور، جمهوری اسلواکی، آسیای جنوبی، اسپانیا، سوئد، تایلند، ترکیه، ایالات متحده و ویتنام شعبه‌های خود را ایجاد کرده است. شرکت‌های تشخیصی ابت به‌عنوان تابع و متمم آزمایشگاه‌های ابت در حال فعالیت هستند. سیستم i-STAT یک ابزارک تشخیصی پیشرفته است که حدود ۱۸ اونس وزن دارد. این ابزارک نتایجی آنی با کیفیت آزمایشگاهی در چند ثانیه را ارائه می‌دهد تا به تصمیم‌گیری برای درمان بیماری سرعت ببخشد.  وزن کم، قابل حمل بودن، آسانی استفاده برای کاربر و کارتریج‌های آزمایشی یک بار مصرف که می‌تواند برای انجام طیف گسترده‌ای از آزمون‌های مهم مراقبت، از جمله نشانگر قلبی، انعقاد، لاکتاک و هموتولوژی در سراسر بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار گیرد، از ویژگی‌های بارز این دستگاه است. ابت همچنین، در حال توسعه پروژه‌ای برای شناسایی ویروس زیکاست که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی از موضاعات سلامت عمومی و جدی است.

مزایا

آکادمی ملی پزشکی تخمین زده است که ۷۵۰ میلیارد دلار (یعنی معادل حدود ۳۰ درصد از بودجه سالانه سلامت ایالات متحده) به‌علت خدمات غیرضروری پزشکی، خدمات ناکارآمد، هزینه‌های اداری بیش از حد و عدم موفقیت در پیشگیری از بین می‌رود.  آزمایش بیمار در همان لحظات اولیه برخورد بیمار و پزشک می‌تواند در کاهش چشمگیر میزان این هزینه‌های اضافی کمک‌کننده باشد. این ابزارک‌ها، علاوه بر کاهش زمان تشخیص در سازمان‌های اورژانس، به‌علت داشتن قابلیت‌هایی چون حمل آسان و بهره‌گیری از فناوری آزمایش سریع در خارج از بیمارستان‌ها (برای تشخیص اینکه آیا بیمار به انتقال به بیمارستان نیاز دارد یا نه) می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. ماحصل کاهش زمان تشخیص و درمان بیماری در محل، فقط افزایش رضایت بیمار و بهبود نتایج نیست، بلکه موجب کاهش هزینه‌ها تا میلیاردها دلار باشد.

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Point-of-care_testing

http://www.bloomberg.com/research/stocks/private/snapshot.asp?privcapId=25121580

https://www.pointofcare.abbott/shared/static-assets/other/030532C_i-STATPressKitBackgrounder.pdf

https://finance.yahoo.com/news/u-fda-grants-abbott-first-130000314.html

http://www.clpmag.com/2015/09/point-care-testing-continues-growth/

http://www.alere.com/en/home/about.html

http://www.alere.com/en/home/products-services/infectious/hiv.html

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *