تولیدکننده دستگاه‌های تست تشخیص آنی ـ قسمت پنجم

کد خبر: P512015

(شرکت Quantum)

معرفی شرکت و محصولات

شرکت کوانتوم دی‌ایکس تمرکز خود را با ارائه ابزارک‌های تشخیصی متفاوت (Point of care)، به سیستم بهداشت و درمان اختصاص داده است. این گروه از متخصصان که روی توسعه ابزارک‌های علوم زیستی و تشخیصی تمرکز دارند، چندملیتی هستند و مقر آنها در انگلستان است و شرکت‌های تابعه‌شان در ایالات متحده و سنگاپور هستند.

این شرکت روی دموکراتیزه کردن بهداشت و درمان جهانی و در نتیجه قادر ساختن جوامع در سراسر جهان به رشد متمرکز شده است. کوانتوم دی‌ایکس تشخیص مولکولی را با توسعه فناوری‌هایی برای استفاده در محیط باز و در کلینیک‌ها، داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها به‌کار می‌گیرد.

محدوده محصولات این شرکت نوآور، تمامی جنبه‌های فرآیند آزمایش دی‌ان‌ای، از استخراج تا تقویت و تشخیص است.

کسب‌و‌کار این شرکت روی توسعه طیف محصولات نوآورانه خود به هر دو بازارهای توسعه‌یافته و در حال ظهور در سطح جهانی برای پایداری طولانی‌مدت کسب‌و‌کار متمرکز شده است.

این شرکت سه محصول خود را برای عرضه در سال‌های ۲۰۱۶، ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ میلادی، با نام‌های تجاری DNA-XT، Q-POC و Q-POC+ معرفی کرده است.

کیت Q-POC

تشخیص‌های فعلی را می‌توان به دو گروه کلی ساده و غیر قابل اعتماد و یا پیچیده و زیرساخت‌محور دسته‌بندی کرد. هر کدام از این دو دسته نقاط ضعفی دارند و محدودیت‌های آنها در ناکارآمدی، برای سیستم‌های بهداشت و درمان و بیماران مشکلاتی را موجب می‌شود. اما کوانتوم دی‌ایکس ادعا دارد که دستگاه تشخیصی مولکولی قابل حمل که با باتری کار می‌کند و نمونه کامل خونی را دریافت می‌کند، بسته به پیچیدگی آزمون، طی ۱۰ تا ۲۰ دقیقه نتایج را نمایش می‌دهد و بسیاری از مشکلات ذکرشده را از بین می‌برد.

به گفته این شرکت، راه‌حل ارائه‌شده توسط این محصول را می‌توان به‌صورت زیر بیان کرد:

 • ارائه خدمات پزشکی با کیفیت نتایج آزمایشگاهی به همه اشخاص.
 • Q-POC، یک دستگاه تشخیصی مولکولی قابل حمل است که نتایج را در کمتر از ۲۰ دقیقه در ازای پرداخت چند پوند به بیمار ارائه می‌دهد.
 • انتظار می‌رود با تجاری‌سازی در سال ۲۰۱۸، Q-POC، سیستم بهداشت و درمان در سراسر جهان را با تشخیص مولکولی استاندارد در کسری از هزینه‌های تست سنتی توانمند سازد.
 • قابلیت تسهیم برتر این کیت، قدرت دقت را به بهداشت حرفه‌ای در سطح جهانی می‌آورد و تشخیص مقاومت ضد میکروبی در قالب تست‌های تشخیص آنی را ممکن می‌سازد.
 • توسط برچسب‌گذاری جغرافیایی و شبکه‌سازی اطلاعات بیماران، کوانتوم دی‌ایکس می‌تواند در یک زمان واقعی، سیستم نظارت پاتوژن جهانی به نام اینترنت زندگی بسازد.

 

نمونه کیت Q-POC

انجام تست توسط این کیت شامل مراحل زیر است:

 • آمادگی نمونه (Sample preparation)

دو دقیقه آنالیز سلولی با به‌کارگیری هزینه کم، خارج از بدنه قابل حمل اصلاح‌شده با یک تیغ برای شکستن سلول‌ها و آزاد کردن دی‌ان‌ای.

 • استخراج دی‌ان‌ای (DNA extraction)

سه دقیقه تخلیص دی‌ان‌ای با استفاده از یک فیلتر نوین به‌منظور گرفتن اجزای سلولی آلوده مانند کربوهیدرات‌ها و پروتئین و رهایش دی‌ان‌ای در سیال.

 • تقویت دی‌ان‌ای (DNA amplification)

هفت دقیقه جریان پیوسته واکنش زنجیره‌ای پلیمراز با استفاده از بلوک‌های عایق حرارتی در سه دمای مجزا و چرخه مایکروفلوئیدیک نمونه از طریق این بلوک‌های عایق حرارتی.

 • تشخیص دی‌ان‌ای (DNA detection)

نمونه از آرایه عبور می‌کند؛ اگر دی‌ان‌ای هدف، در نمونه موجود باشد، هیبریدیزاسیون رخ می‌دهد و توسط فلورسانس شناسایی می‌شود.

با توزیع دستگاه‌های Q-POC در سطح جهانی، داده‌های پاتوژن برچسب مکان خواهند خورد و آنها به ابر داده برای نظارت بیماری در زمان واقعی ارسال خواهد شد.

از آنجایی‌ که اینترنت چگونگی انتشار داده‌ها را متحول کرده است، این سیستم نظارت جهانی مسیر به اشتراک‌گذاری داده‌های ژنومی را نیز متحول می‌سازد.

این داده‌ها برای نظارت بر گسترش مقاومت ضد میکروبی، شناسایی و شیوع بیماری و شناسایی اهداف مناسب برای توسعه مواد مخدر است.

اینترنت زندگی

و اما ماموریت این شرکت توسعه طرح اینترنت زندگی است. هدف این ماموریت در ادامه به‌طور خلاصه آمده است:

 • تسهیل در تشخیص سریع و مهار عوامل بیماری‌زا؛
 • گزارش در زمان واقعی در سطح ملی یا بین‌المللی؛
 • نظارت منظم و بهبودیافته به مقاومت دارویی؛
 • اطلاعات لازم برای محققان به‌منظور ارزیابی اثربخشی مداخله؛
 • داده برای بهداشت عمومی به‌منظور تخصیص منابع؛
 • شناسایی سریع و مهار پاتوژن نوین با Q-SEQ.

مراجع:

http://quantumdx.com/the-company/about-us

http://quantumdx.com/systems/internet-of-life

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *