تولیدکننده‌های دستگاه‌های تست تشخیص آنی ـ قسمت سوم

کد خبر: P512012

(شرکت Alere)

معرفی شرکت

شرکت Alere یک پیشتاز جهانی در تشخیص سریع بیماری‌هاست که بر بیماری‌های قلبی، عفونی و داروهای سمی تمرکز دارد. این شرکت که از سال ۲۰۰۱ فعالیت خود را آغاز کرده است، در سال ۲۰۱۵، بیش از یک میلیارد تست برای پزشکان و بیماران در سراسر جهان ارائه داده است. ™ Alere اطلاعات قابل اعتماد و عملی را از طریق آزمایش‌های تشخیص سریع و نوآورانه ارائه و در نتیجه نتایج بهتری از مراقبت‌های بهداشتی بالینی و اقتصادی در سطح جهانی فراهم ساخته است. همچنین، با ارائه اطلاعات بهداشت حرفه‌ای و درمان به بهبود نتایج مراقبت‌های بهداشتی بالینی و اقتصادی در سطح جهانی کمک می‌کند.

این شرکت با توسعه و معرفی دستگاه‌های مراقبت‌های بهداشتی از طریق تست‌های تشخیصی، اطلاعات لازم جهت تصمیم‌گیری درمان را با قابلیت اعتماد و عملکرد بالا در اختیار متخصصان قرار می‌دهد. هدف این گروه ایجاد جهانی است که در آن هیچ حدس یا انتظاری وجود نداشته باشد. هدف Alere ساخت محصولات مراقبتی است که قابل دسترس برای مشتریان همه مناطق دنیا باشد.

معرفی  محصولات

کیت تشخیص سریع ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) [۱]

اچ‌آی‌وی یا ویروس نقص ایمنی انسانی، ویروس عامل بیماری ایدز است. این ویروس با حمله به سیستم ایمنی بدن سلول‌های مثبت (CD4 +) CD4 لنفوسیت تی (T cells) را که نقش اساسی در مبارزه با عفونت دارند از بین می‌برد. HIV متعلق به یک کلاس از ویروس‌های شناخته‌شده به‌عنوان رتروویروس است. در این کلاس، اچ‌آی‌وی در زیرگروه لنتی ویروس است که یک دوره زمانی طولانی بین عفونت اولیه و آغاز علائم جدی در آن وجود دارد. دلیل اینکه چرا بسیاری از مردم از عفونت HIV خود بی‌اطلاع هستند و ندانسته آن را به دیگران انتقال می‌دهند همین امر است.

تشخیص زودهنگام عفونت HIV، سبب به حداقل رساندن انتقال بیشتر این بیماری می‌شود. چهار مسیر اصلی عفونت، ارتباط جنسی ناامن، سوزن‌های آلوده، شیر مادر از مادر آلوده و به هنگام تولد از مادر آلوده به نوزاد منتقل می‌شود. لازم به ذکر است که انتقال از طریق خون و فرآورده‌های آن تا حد زیادی در نتیجه غربالگری خون‌های اهدایی، حذف شده است.

با شناسایی تمام زیرگروه‌های شناخته‌شده این بیماری، محصول جدید شرکت  Alereبه کارکنان بهداشتی درمانی در سراسر جهان در تشخیص عفونت‌های فردی و جلوگیری از انتقال ویروس از مادر به فرزند، نظارت بر شیوع اچ‌آی‌وی و تسهیل فرآیند اهدای خون کمک خواهد کرد.

این کیت تشخیصی با روش یک‌مرحله‌ای ساده با استفاده از سرم یا پلاسما یا روش دومرحله‌ای برای خون کامل، با روشی سریع و آسان نتایج قابل اعتمادی را فقط طی ۱۵ دقیقه ارائه می‌دهد.

قابلیت کارکرد ساده، انعطاف‌پذیری بالا و عدم نیاز به استفاده از دستگاه جانبی، از مزایای این وسیله است.

 

سابقه استفاده ۱۰ ساله  و ۷۰۰ میلیون آزمون انجام‌شده در سراسر جهان، میلیون‌ها نفر از مردم را قادر ساخته تا با استفاده از این کیت از وضعیت HIV خود مطلع شوند  نحوه کار با این کیت در شکل زیر نشان داده شده است، همچنین مشخصات فنی این محصول در جدولی در ادامه آمده است.

مشخصات محصول
نوع اطلاعات جزئیات محصول
روش جریان جانبی
زمان پاسخ‌دهی ۱۵ دقیقه
شرایط نگهداری ۲ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد
زمان نگهداری در انبار ۱۴ ماه
نوع نمونه سرم/پلاسما/خون کامل
محتویات کیت ۲۰ تا ۱۰۰ نمونه تست‌گیری به‌صورت بسته‌بندی شده
رشد دستگاه‌های تشخیص آنی همچنان ادامه دارد!

 

گاهی اوقات عبارت‌هایی چون «تست در نزدیکی بیمار» یا «تست بر بالین بیمار» به‌عنوان جمله رایج در خصوص دستگاه‌های تشخیص آنی (Point of care) شنیده می‌شود. چیزی که در همه آنها مشترک است، توانایی متمرکز آنها در ارائه روشی ساده، سریع و اغلب از نمونه خون یا ادرار و نزدیک به محل آزمون است.

دکتر توماس کوشی (Thomas I. Koshy) مدیر ارشد امور علمی در شرکت Alere می‌گوید که تست‌های شخیص آنی زمانی اهمیت پیدا می‌کنند که یکی از نیازهای زیر را برآورده سازند:

  • اطلاعات بالینی در مراکز مراقبت بیماران را سریع‌تر از زمان انجام تست در آزمایشگاه معمولی ارائه دهد. مثال‌های متداول و شایع این امر شامل تست‌های بخش تروپونین اضطراری و یا اندازه‌گیری گاز خون در یک واحد مراقبت‌های ویژه است.
  • ارائه اطلاعات بالینی باعث می‌شود پزشک در لحظه، تصمیم نسبتا درستی را اتخاذ کند. به‌عنوان مثال وجود این دستگاه‌ها در مطب دکتر می‌تواند تشخیص آنفلوآنزا را از استرپتوکوکوس متمایز کند و به پزشک برای تجویز درست یک نسخه ضد ویروسی و یا آنتی‌بیوتیکی کمک کند. همچنین آزمون HIV به فردی که در معرض خطر بالاست در حالی که از بیماری خود بی اطلاع است کمک می‌کند تا مشاوره و درمان را شروع کند.
  • ارائه اطلاعات بالینی در محلی که در آن تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی معمولی در دسترس نیست و یا غیرعملی است. به‌عنوان مثال مکان‌های دورافتاده از اماکن پزشکی، محیط‌های پزشکی اورژانس موقت مانند کسانی که در بلایای طبیعی گرفتار شده‌اند.

فرمت‌های مختلف برای استفاده در شرایط مختلف طراحی شده‌اند. تست‌های از راه دور، تست توسط افراد سطح پایین‌تر آموزش‌دیده و آزمایش در محیط‌های با منابع محدود مثال‌هایی از این دست هستند. آزمون‌های بدون نیاز به وسایل و یا تجهیزات به‌صورت کیفی (به‌عنوان مثال بارداری و آزمون آنفلوآنزا) و یا نیمه‌کمّی مانند استریپ‌های pH و یا پاسخ بله/خیر هستند. نیاز به تجهیزات زمانی ضروری است که نتایج کمّی نیاز باشد، از جمله برای اندازه‌گیری سطوح پپتید ناتریورتیک مغز یک بیمار مبتلا به نارسایی قلبی مشکوک و یا وضعیت انعقاد خون یک بیمار که از داروهای ضد انعقادی خوراکی استفاده کرده است.

همیشه یک بازار برای آزمایش‌های سریع بدون نیاز به تجهیزات وجود داشته است، اما پیشرفت در این زمینه موجب دستیابی به بازار بزرگ‌تری خواهد شد.

از تست‌های تشخیص آنی که اخیرا وارد بازار شده می‌توان به تست تشخیصی ویروس ابولا اشاره کرد که در طول ۲۰ دقیقه نتیجه ابتلا یا عدم ابتلا به این ویروس را نشان می‌دهد. این کیت؛ ساده، ارزان و با قابلیت پاسخ‌دهی سریع است که توسط شرکت Corgenix Medical Corp به بازار آمده است. همچنین شرکت  Abbott محصولاتی از این دسته توسعه داده است.

 

 

کیت تشخیص ویروس ابولا

پیاده‌سازی چنین همگرایی نیازمند مکان‌های بیشتری جهت توسعه پروتکل‌های استاندارد برای انواع بیمارانی که نیاز به آزمایشگاه‌های عمومی دارند است. آنها همچنین به انجام مدیریت روند درمان بیمار نیاز دارند، به‌طوری که این تکنولوژی‌ها تنگناهای کنونی در روند بیماری‌ها را از بین می‌برند و تخت‌های بیمارستان مدت‌زمان کمتری توسط بیماران اشغال می‌مانند. علاوه بر این، یکی از مدیران شرکت‌های فعال در این زمینه می‌گوید: «در حال حاضر تشویق مشتریان شرکت‌های بیمه به چکاپ و شناسایی زودتر بیماری در حال انجام است که این امر به فرهنگ‌سازی و آماده‌سازی برای پذیرفتن این محصولات در بازار کمک چشمگیری می‌کند.»

 

video_2017-03-27_09-08-10

 

منابع:

http://www.clpmag.com/2015/09/point-care-testing-continues-growth/

http://www.alere.com/en/home/about.html

http://www.alere.com/en/home/products-services/infectious/hiv.html

پی‌نوشت:

[۱] Alere Determine™ HIV-1/2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *