تولیدکننده‌های دستگاه‌های تست تشخیص آنی ـ قسمت دوم

کد  خبر: P512013

(شرکت Nanomix)

معرفی شرکت

نانومیکس در سال ۲۰۰۰ توسط استادان دانشگاه برکلی و فیزیکدانان برنده جایزه فیزیکدانان به نام‌های ماروین ال کوهن و الکس زتل در آزمایشگاه ملی برکلی، بنیان نهاده شد. اولین فاز برای توسعه این شرکت ارائه یک پتنت در حوزه فناوری حسگرهای زیستی مقیاس‌پذیر بر پایه نانولوله کربنی بود. در سال ۲۰۰۹ نانومیکس تمرکز خود را روی بازارسازی جهت ورود فناوری حسگرهای زیستی تشخیص آنی آزمایشگاهی قرار داد. نانومیکس اکنون آماده است در بازار جهانی ۷ میلیارد دلاری نسل بعدی دستگاه‌های تشخیص سریع در محل، از اولین ارائه‌دهندگان ابزارهای تشخیص تحلیلی در بازار باشد.

معرفی محصولات

دستگاه تشخیص آنی برای اورژانس با نام تجاری elab

دستیابی به نتایج سریع، باعث ایجاد مداخله سریع‌تر در روند بهبودی بیمار می‌شود. از آنجایی که آزمایش بیماران در اولین تماس، زمان تشخیص را کاهش می‌دهد، لذا با به‌کارگیری این ابزارک نانومیکس بهبود وضعیت بیمار بهتر صورت گرفته و هزینه‌های اضافی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

این وسیله برای اورژانس و سایر موقعیت‌هایی که به تشخیص آنی نیاز است، طراحی شده است. ابزارک ای‌لب نانومیکس        (Nanōmix eLab) برای آماده کردن نتایج قابل تعقیب در ۱۰ دقیقه از یک قطره خون کامل (پلاسما، یا نمونه سرم)  استفاده می‌کند. به‌علت رابطه کاربری آسانی که این دستگاه دارد و مبتنی بر یک صفحه نمایش لمسی است، کار کردن با این وسیله بسیار آسان است.  این سیستم از یک نانوحسگر زیستی اختصاصی استفاده می‌کند. این امر سبب کیفیت بالا و  قابلیت اطمینان بالا در کارایی این دستگاه شده است. همه اعمال آزمایش توسط دستگاه کنترل شده و به‌طور اتوماتیک پردازش می‌شوند. طراحی مقاوم و قابل اطمینان این وسیله سبب شده است که در هر شرایطی، داخل یا خارج از آزمایشگاه‌های سنتی بتوان از آن استفاده کرد.

سپتیسمی(Sepsis)

سپتیسمی در واقع واکنش سریع بدن نسبت به عفونت است که سبب آسیب دیدن بافت، نقص عضو و مرگ خواهد شد. این بیماری از علل عمده مرگ‌ومیر در ایالات متحده آمریکاست.

انجام آزمایش‌های فعلی برای سپتیسمی ساعت‌ها یا روزها طول می‌کشد، بسیار پرهزینه بوده و نیاز به بهره‌گیری از ابزارهای متعددی دارد که استفاده از آنها به تکنیسین‌هایی با تکنیک بالا در این حوزه نیاز دارد. تشخیص سریع و مداخله کلینیکی برای بیمارانی که درگیر این بیماری هستند، بسیار بحرانی است تا بتوانند زنده بمانند و حتی تاخیر کوتاهی در تشخیص سپتیسمی و تعلل در اجرای درمان می‌تواند اثرات منفی ایجاد کرده و مرگ‌و‌میر را افزایش دهد.

پنل آزمایشی نانومیکس ترکیب آنزیمی و سنجش ایمنی برای سه مشخصه کلیدی سپتیسمی است. آزمایش در ۱۰ دقیقه انجام می‌شود و می‌تواند در اولین برخورد بین بیمار و پزشک مورد استفاده قرار بگیرد. سه ویژگی مهم این پنل عبارتند از:

  1. زمان کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای از نمونه‌گیری تا نتیجه؛
  2. در نظر گرفتن سه مشخصه کلیدی سپتیسمی در یک آزمایش؛
  3. کمک به ارزیابی سریع و صحیح وضعیت بیمار.

سیستم نانومیکس برای تشخیص ویروس ابولا

آزمایش واکنش زنجیره پلیمراز (PCR) در حال حاضر، استاندارد تشخیصی در آفریقا و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده آمریکاست. سیستم PCR، در شناسایی افراد آلوده بسیار دقیق است. با این حال، این سیستم به‌دلیل  نیاز به اپراتورهای آموزش‌دیده،و ساعت زیاد از دریافت نمونه تا نتیجه آزمون، گران است. اگر سیستم PCR در محل مستقر نباشد، زمان حمل‌ونقل نمونه به آزمایشگاه و زمان تشخیص می‌تواند ساعت‌ها یا حتی یک یا دو روز طول بکشد. زمان، یک عامل مهم در قرنطینه موفق و مهار افراد آلوده است.

در حال حاضر راه‌حل‌های تست سریع از چند منبع برای تشخیص ابولا وجود دارد. تست سریع به‌طور کلی به‌صورت محلی انجام می‌شود و نتایج در یک بازه ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در دسترس هستند. بهره‌برداری سریع از آزمایش‌ها می‌تواند معمولا توسط کارکنان بهداشتی ـ درمانی محلی با حداقل آموزش انجام شود. سریع‌ترین آزمایش‌های تست ابولا کیفی هستند و تنها نتیجه تست مثبت یا منفی را ارائه می‌دهند. سیستم نانومیکس برای تشخیص ابولا خودکار است و نتیجه تست از خون کامل را در ۱۰ دقیقه فراهم می‌کند. پاسخ‌ها کمّی هستند، سطح عفونت را اندازه‌گیری می‌کنند و می‌توانند عفونت‌های متفاوت را شناسایی کنند. این سیستم نانومیکس می‌تواند ابولا یا تب لاسا از خون را تنها در بازه زمانی ۱۰ دقیقه تشخیص دهد. فقط تست می‌تواند بیماری را متمایز سازد و در نتیجه بیماران ابولا را در برابر بیماران لاسا تفکیک و درمان کند. آزمون پیشنهادی نانومیکس، برای هر دو ویروس ابولا و لاسا توسط دانشگاه تولان و کنسرسیوم تب خونریزی‌دهنده (VHFC) در آفریقا اعتبارسنجی شده است. در آینده نانومیکس می‌تواند با این سیستم  به آزمون برای ابولا، لاسا و مالاریا دست‌ یابد.

اثرات اقتصادی آزمایش تشخیص در محل

آکادمی ملی پزشکی تخمین زده است که ۷۵۰ میلیارد دلار (یعنی معادل با حدود ۳۰ درصد از بودجه سالانه سلامت ایالات متحده) به‌علت خدمات غیرضروری پزشکی، خدمات ناکارآمد، هزینه‌های اداری بیش از حد و عدم موفقیت در پیشگیری از بین می‌رود.  آزمایش بیمار در همان لحظات اولیه برخورد بیمار و پزشک می‌تواند در کاهش چشمگیر میزان این هزینه‌های اضافی کمک‌کننده باشد. این ابزارک علاوه بر کاهش زمان تشخیص در سازمان‌های اورژانس، به‌علت داشتن قابلیت‌هایی چون حمل آسان و بهره‌گیری از فناوری آزمایش سریع در خارج از بیمارستان‌ها (برای تشخیص اینکه آیا بیمار به انتقال به بیمارستان نیاز دارد یا نه) می‌تواند مورد استفاده قرارگیرد. نانومیکس در سیستم eLab تنظیماتی چون امکانات پرستاری، مراکز سالمندان، مراکز نقاهت، مراقبت‌های فوری درمانگاه‌ها و حتی منازل برای نظارت بر بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن را پیش‌بینی کرده است.  ماحصل کاهش زمان تشخیص و درمان بیماری در محل، فقط افزایش رضایت بیمار و بهبود نتایج نیست، بلکه توانایی کاهش هزینه‌ها تا میلیاردها دلار را دارد.

نمونه ابزارک شرکت نانومیکس

 

مراجع:

http://www.nano.com/nanomix-story.html

http://www.nano.com/emergency-medicine.html

http://www.nano.com/downloads/NanomixSepsisProgram_release_121316.pdf

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *