یخ قابل اشتعال؛ منبع جدید انرژی

 

یخ قابل اشتعال؛ منبع جدید انرژی

کد خبر:۶۰۳۱۲۳

یخ قابل اشتعال؛ منبع جدید انرژی

از زمان صنعتی شدن زغال‌سنگ تا به حال، جهان برای تامین انرژی خود بیشتر از منابع فسیلی استفاده کرده است. در حالی که چشم‌انداز انرژی جهانی در چند سال اخیر با معرفی منابع پاک‌تر و تجدیدپذیر شروع به تغییر کرده است، باز هم سوخت‌های فسیلی منبع اصلی تامین انرژی هستند. به‌تازگی چین روشی جدید برای دستیابی به انرژی یافته است.

گزارش‌های رسیده از وزارت منابع و زمین چین حاکی از این است که موفق به استخراج متان هیدرات (یخ قابل اشتعال) شده‌اند.

هیدرات متان ماده جدیدی نیست، اما مشکلی که درباره آن وجود دارد، استفاده کاربردی و استخراج آن است. این ماده به این دلیل یخ قابل اشتعال نامیده می‌شود که مثل یخ به نظر می‌رسد، اما در واقع متانی است که درون شبکه‌ای از مولکول‌های آب گیر افتاده است. معمولا رسوبات متان هیدرات در مناطقی با دمای پایین و فشار متوسط مانند کف اقیانوس‌ها یافت می‌شود که دسترسی به این مناطق دشوار است.

 

برخلاف این سختی، احتمال اینکه رسوبات متان هیدرات موجود در جهان می‌تواند بیشتر از مقدار سوخت‌های فسیلی باشد، باعث شده که بسیاری از  افراد به‌دنبال روش‌های دسترسی به این منبع انرژی باشند. کشورهای چین و اروپا موفق به استخراج متان هیدرات شده‌اند و هم‌اکنون ایالات متحده بر روی استخراج این ماده کار می‌کند.

برخلاف اینکه گاز طبیعی به‌عنوان سوخت پاک‌تر در نظر گرفته می‌شود و ۵۰ درصد کمتر کربن دی اکسید نسبت به زغال‌سنگ تولید می‌کند، متان هنوز هم سوخت فسیلی است.

با این حال به‌دلیل خطرات محیط زیستی که جامعه جهانی با آن روبه‌رو است، این ماده منبع جدیدی از انرژی است و اگر چین موفق به استخراج این ماده به اندازه کافی و صنعتی کردن آن شود، گام بزرگی در کاهش آلاینده‌هایی که وارد زمین می‌شود برداشته خواهد شد.

لینک:

 https://futurism.com/we-may-have-an-entirely-new-source-of-energy-flammable-ice/

 

کلمات کلیدی
More from رضا اسلامی

حسگرهایی از نوع میکروسوزن برای نظارت بدون درد بر سلامتی

کد خبر:۶۰۷۲۸۱ تاریخ انتشار: ۲ اکتبر ۲۰۱۷   حسگرهایی از نوع میکروسوزن...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *