گیاه اسفناج و شناسایی مواد شیمیایی در علم بیونیک

گیاه اسفناج و شناسایی  مواد شیمیایی در علم بیونیک

کد خبر: ۶۰۴۲۷۳

 

گیاه اسفناج و شناسایی  مواد شیمیایی در علم بیونیک

 

اسفناج معرکه: گیاه نانو بیونیک

مهندسان ام‌آی‌تی نانولوله‌هایی را درون برگ‌های اسفناج کار گذاشتند که گیاهان را به حسگرهایی تبدیل می‌کند که می‌توانند با کاربران انسانی ارتباط برقرار کنند. این کاربرد یکی از نخستین نمایش های گیاه نانو بیونیک است. نانو بیونیک ناحیه‌ای از تحقیقات که به گفته یکی از اعضای تیم: “هدف گیاه نانو بیونیک وارد کردن نانوذرات به درون گیاهان به منظور دادن نقش‌های غیرذاتی به آن است.”

در این مورد، نانولوله‌های کربنی که درون گیاه کار گذاشته شدند برای شناسایی نیتروآروماتیک‌ها، ترکیبات شیمیایی که اغلب در انفجارها استفاده می‌شوند و یا در آب‌های زیرزمینی وجود دارند طراحی شدند. پس از شناسایی، برگ‌های گیاه سیگنال فلورسانسی منتشر می‌کند که یک دوربین مادون قرمز متصل شده به رایانه‌ای به اندازه گوشی هوشمند آن را می‌خواند. سپس این رایانه به صورت وایرلس ایمیلی به کاربر درجهت هشدار به منظور وجود مواد شیمیایی ارسال می‌کند.

گیاه نانوبیونیک

گیاهان به دلیل اینکه به صورت طبیعی اطلاعات گسترده‌ای از پیرامون خود دریافت می‌کنند انتخاب کاملی برای نظارت بر محیط زیست می‌باشند. درواقع می‌توان گفت گیاهان شیمیدانان بسیار خوبی می‌باشند. آن‌ها ریشه گسترده‌ای در خاک دارند و دائما آب‌های زیرزمینی را جمع‌آوری می‌کنند و آن آب را به برگ‌ها نیز انتقال می‌دهند.

این تیم تحقیقاتی برای نخستین بار گیاه نانوبیونیک را دو سال پیش هنگامی که توانایی فتوسنتز گیاهان را توسط نانو ذرات ارتقا دادند، نمایش دادند. آن‌ها هم چنین از کاشت نانولوله‌کربن در برگ‌ها برای حس کردن مواد انفجاری به صورت گسترده  نیز استفاده کردند. آن‌ها گیاهانی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند هیدروژن پراکسید، دوپامین و گاز عصبی سارین را تشخیص دهد.

پژوهشگران امیدوارند از این تکنولوژی برای مبارزه با خشک سالی و بهبود بازده محصولات، با بهینه‌سازی کیفیت خاک استفاده کنند. این گونه حسگرها اطلاعاتی در زمان واقعی توسط گیاه ارائه می‌دهند. در واقع درست این‌گونه به نظر می‌رسد که گیاه با ما درباره محیطی که در آن وجود دارد صحبت کند!

 

لینک:

https://futurism.com/researchers-engineer-bionic-spinach-plants-to-detect-bombs/

کلمات کلیدی
More from ناهید عزیزی

اختراع دستگاه مترجم قابل حمل برای نابینایان

  کد خبر:۶۰۲۳۰۲ اختراع دستگاه مترجم قابل حمل برای نابینایان   شش...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *