گوشی‌های هوشمند وضعیت سلامت جهانی را تغییر می‌دهند

گوشی‌های هوشمند وضعیت سلامت جهانی را تغییر می‌دهند

کد خبر:۶۰۸۱۰۵

تایخ انتشار: ۲۵اکتبر ۲۰۱۷

گوشی‌های هوشمند وضعیت سلامت جهانی را تغییر می‌دهند

بیماری‌های عفونی بسیاری از اقلیم‌ها را نابود ساخته است، میکروب‌ها و ویروس‌های مقاوم به درمان در حال افزایش هستند و  انگیزه‌های اجتماعی مختلف مانع از درمان اختلالات روانی می‌شود. این طور به نظر می‌رسد که وضعیت بهداشت جهانی ممکن است نامید کننده باشد. اما در واقع، پیشرفت‌های زیادی در زمینه توسعه داروها صورت گرفته است که به پیگیری بیماری‌ها برای زنده ماندن بیشتر افراد کمک می‌کند.

در دهه گذشته، بروز یک تکنولوژی تاثیر خاصی بر زندگی مردم داشت و این تکنولوژی تلفن همراه بود. درک اینکه یک بیماری چگونه گسترش می‌یابد و به کجا گسترش می‌یابد بسیار ضروری است. امروزه با استفاده از گوشی‌های هوشمند می‌توان آزمایش‌های پیشرفته پزشکی را بدون رفتن به آزمایشگاه‌ها انجام داد و بیماران می‌توانند وضعیت سلامتی خود را بهتر کنترل کنند.

در زیر چند مورد را که با کمک گوشی‌های هوشمند انجام می‌شود را بررسی می کنیم.

فراهم کردن مراقبت‌های اورژانسی

در مواقع اورژانسی تماس با ۹۱۱ (۱۱۵ در ایران) قابل اعتمادترین راه برای دریافت کمک سریع است. برنامه کاربردی “MUrgency” نیز وعده می‌دهد که این روند را ساده می‌کند. وابسته به موقعیت اورژانسی، این برنامه می‌تواند بیماران را سریع‌تر به آمبولانس‌ها ارتباط دهد و یا حتی برای کاربران پرستاران تعلیم دیده فراهم کند تا مستقیما در خانه به بیماران کمک کنند.

این برنامه کاربردی برای زمانی در نظر گرفته شده است که دولت نمی‌تواند کار را انجام دهد. بسته به اینکه افراد در چه منطقه‌ای در ایالات متحده زندگی می‌کنند بین شش تا سی و پنج دقیقه زمان نیاز است تا یک آمبولانس در موقعیت اورژانسی در محل حاضر شود. این برنامه کاربردی برای این طراحی شده است که صرف نظر از اینکه بیمار در منطقه روستایی یا شهری زندگی می‌کند، در مواقع اضطراری خیلی سریع در اختیار بیمار قرار بگیرد. استفاده از این برنامه تنها به لطف وجود گوشی‌های هوشمند ممکن شده است.

غربالگری برای سرطان پانکراس

برای تشخیص سرطان پانکراس، تمام چیزی که نیاز دارید گرفتن یک سلفی است. این امکان به لطف محققان دانشگاه واشینگتن با ارائه یک برنامه کاربردی برای گوشی‌های هوشمند عملی شده است.  تکنولوژی از نسخه‌های کامپیوتری الگوریتم‌ها و زبان ماشین برای شناسایی زردی در سفیدی چشمان بیماران استفاده می‌کند. زردی با سطوح بالای بیلی روبین، ماده زردی که دلالت بر مراحل اولیه سرطان پانکراس دارد، ایجاد می‌شود.

در مطالعه‌ای بر روی هفتاد نفر، این برنامه کاربردی با نرخ بالای نود درصد توانست با دقتی مشابه تست خون این بیماری را با موفقیت پیش بینی کند.

الگزا ماریاکاکیس، دانشجوی دکترا در دانشگاه واشینگتن گفت: “امید می‌رود افراد بتوانند این تست را ماهانه یکبار در خانه‌های خود انجام دهند و با تشخیص هرچه زودتر بیماری می‌توان جان‌های زیادی را نجات داد.”

تشخیص پاتوژن‌ها در خون

پزشکان از تست خون برای تشخیص  بسیاری از عناصر برای چک کردن سلامت بیماران استفاده می‌کنند. بیشتر تست‌های خون نیازمند وجود آزمایشگاه برای آنالیز است، اما وابسته به اینکه بیمار در چه مکانی است آزمایشگاه‌های پیچیده و تجهیزات همواره در دسترس نیستند. برای کلینیک‌های راه دور، فرستادن نمونه‌ها و منتظر ماندن برای نتایج ممکن است روزها یا هفته‌ها طول بکشد و در طول این مدت آشکار است که بیمار درمانی را دریافت نمی‌کند.  برای سرعت بخشیدن به این فرایند، محققان دو دانشگاه یک آزمایشگاه خون را در اندازه یک ابزار دستی، کوچک سازی کرده‌اند و این ابزار با گوشی‌های هوشمند سازگار است.

یک قطره خون برای گرفتن تست برای شناسایی برخی بیماری‌های عفونی با این دستگاه کافی است. اندازه این دستگاه به تنهایی و بدون یک گوشی هوشمند به اندازه یک کارت اعتباری است.

در سال‌های اخیر به همراهی گوشی‌های هوشمند و ابزار پزشکی کوچک موقعیت‌های جدیدی برای تشخیص بیماری‌ها به‌وجود آمده است.

 

منبع:

https://futurism.com/five-ways-cell-phones-are-literally-changing-global-health/

More from ناهید عزیزی

مرزهای علم پلیمر ۲۰۱۷

  کد خبر: R51202 نام رویداد: مرزهای علم پلیمر ۲۰۱۷ نوع رویداد:...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *