گامی بزرگ در ترمیم بافت‌های آسیب دیده بدن انسان

گامی بزرگ در ترمیم بافت‌های آسیب دیده بدن انسان

کد خبر:۶۰۵۳۰۵

 

گامی بزرگ در ترمیم بافت‌های آسیب دیده بدن انسان

پژوهشگران سوئدی موفق به ساخت غضروف انسانی و القاء آن در بدن موش‌های آزمایشگاهی شدند. نتایج این پژوهش می‌تواند جایگزین مناسب جراحی‌های ترمیمی گوش و بینی شود. پژوهشگران هیدروژل نانو سلولزی را با سلول‌های غضروف انسانی مخلوط کرده  و سپس ساختار تولید شده را به بدن موش‌ها تزریق کردند. پس از کاشت، رگ‌های خونی جدید در داخل غضروف مصنوعی شکل گرفتند.

به گفته پروفسور گاتنهلم استاد دانشگاه چالمرز سوئد این اولین بار است که غضروف انسانی به دست پژوهشگران ساخته شده و به بدن حیوانات تزریق شده است و غضروف پس  از تزریق رشد کرده است. او همچنین تاکید کرد هدف اصلی این پژوهش یافتن راهی برای جراحی‌های دردناک ترمیمی است. در واقع این گروه به دنبال ترمیم بدن انسان هستند. مطابق گفته‌های پروفسور گاتنهلم  غضروف‌های آسیب دیده توانایی محدودی در ترمیم خود دارند و تا به امروز جایگزین‌های کمی نیز برای آن‌ها وجود داشته و در جراحی‌ها غضروف از رحم بیمار برداشته می‌شد و در ترمیم بافت آسیب‌دیده مورد استفاده قرار می‌گرفت که بسیار دردناک و دشوار نیز بود. این تیم در نهایت قصد دارند این غضروف‌های مصنوعی را با پوست انسان ترکیب کنند تا بتوانند یک عضو مصنوعی بدن انسان را بسازند.

گاتنلم می‌گوید، مشکل اساسی در ایجاد بینی یا گوش‌های مصنوعی برای بیماران واقعی این است که  شکل‌گیری و رشد این بافت‌ها زمان زیادی را لازم دارد. در واقع حدود یک ماه طول می‌کشد تا غضزوف تزریق شده رشد کند. بنابراین اگر  بیمار یک گوش جدید مصنوعی دریافت کند و سپس روی آن بخوابد، این گوش تغییر شکل خواهد یافت. در حال حاضر محققان برای حل این مشکل از یک پوشش اضافی بر روی غضروف‌ها استفاده می‌کنند که نقش محافظ را ایفا کند ولی تکنولوژی تولید غضروف سه بعدی به زودی بافت‌هایی را تولید خواهد کرد که سریع‌تر شکل گیرند.

پژوهش‌های زیادی در راستای ساخت اعضای مصنوعی بدن انسان در سرتاسر دنیا در حال انجام است. برای نمونه یک شبکه جهانی به طور داوطلبانه در حال ساخت پروتزهای دست برای کودکان هستند و یا محققان اسپانیایی در ماه ژانویه موفق شدند که پوست انسان را به طور مصنوعی تولید کنند.

این پژوهش به طور مفصل در مجله Plastic and Reconstructive Surgery منتشر شده است.

 

 

لینک خبر:

https://www.seeker.com/researchers-successfully-implant-3d-bioprinted-human-cartilage-in-

More from سیده فاطمه حسینی

چسبی که باعث جوش خوردن زخمها در ۶۰ ثانیه می شود

  کد خبر:۶۰۷۱۷۴ تاریخ انتشار: ۴ اکتبر ۲۰۱۷ چسبی که باعث جوش خوردن...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *