میمون‌ها توانستند با فکر کردن صندلی چرخ‌دار را کنترل کنند

میمون‌ها توانستند با فکر کردن صندلی چرخ‌دار را کنترل کنند

کد خبر:۶۰۳۲۱۱

میمون‌ها توانستند با فکر کردن صندلی چرخ‌دار را کنترل کنند

واسط‌های مغز و ماشین از سیگنال‌هایی که صدها نورون به‌‌طور همزمان در دو بخش حرکتی و حسی مغز میمون ساطع می‌شود استفاده کردند. در حالی که حیوان در مورد حرکت کردن به سمت هدف (که در اینجا یک ظرف پر از انگور تازه بود) فکر می‌کرد، کامپیوترها توانستند فعالیت مغز او را به حرکت واقعی صندلی چرخ‌دار تبدیل کنند.

پروفسور آرتور میگل، رئیس مرکز مهندسی علوم اعصاب دوک در مجله خبری علمی عنوان کرد این پیشرفت آینده بهتری را برای آن دسته از بیمارانی رقم می‌زند که کنترل عضلات خود را به‌علت فلج شدید از هر دو دست و پا و یا آمیوتروفیک از دست داده‌اند.

پروفسور میگل اضافه کرد: در مواردی که بیمار حتی نمی‌تواند پلک بزند، ممکن است این دستگاه کاربرد داشته باشد. استفاده از روش‌های غیرتهاجمی مانند تصویربرداری‌های عصبی برای آنها کافی نیست، بنابراین اگر شما کاشت الکترود درون جمجمه را انجام دهید، نتیجه مناسب‌تری نسبت به روش‌های غیرتهاجمی خواهید گرفت.

پروفسور میگل در این خصوص گفت: دانشمندان در سال ۲۰۱۲ آغاز کردند. آنها صدها ریزرشته به‌نازکی تار مو را به قشر پیش‌ساز حسی میمون‌های رزوس اضافه کردند. آنها میمون‌ها را آموزش دادند تا صندلی چرخ‌دار را به سمت ظرف پر از انگور حرکت دهند. در طول دوره آموزش یک سیستم کامپیوتری برای تبدیل امواج  مغزی به کدهای قابل خواندن برای ماشین را برنامه‌نویسی کردند، هر چقدر میمون‌ها در کنترل صندلی چرخ‌دار با استفاده از قدرت ذهن بهتر و بهتر می‌شدند، به هدف که همان ظرف انگور بود، نزدیک‌تر می‌شدند.

علاوه بر مشاهده امواج مغزی که به حرکات چرخشی مرتبط بودند، تیم دوک توانست بفهمد امواج مغزی ساطع‌شده از مغز پستانداران دارای قابلیت تخمین میزان فاصله از هدف مورد نظر است. میمون‌ها توانسته بودند فاصله خودشان تا ظرف انگور را در مغزشان اندازه‌گیری کنند.

 

لینک صفحه خبر:

http://neurosciencenews.com/bmi-wheelchair-monkey-thought-3785/

More from هانا بهرامی - مینا نیازی

درمان افسردگی با تحریک عمیق مغز

کد خبر:۶۰۳۰۶۱ درمان افسردگی با تحریک عمیق مغز   استارت‌آپ شرکت Ybrain...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *