کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد با مصرف آسپرین

کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد با مصرف آسپرین

کد خبر:۶۰۸۰۲۵

تاریخ انتشار: ۲۰ اکتبر ۲۰۱۷

کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد با مصرف آسپرین

تحقیقات نشان می‌دهد مصرف روزانه آسپرین تاثیر مستقیمی با سرطان کبد و هپاتیت ب دارد. هپاتیت B عفونت ویروسی است که به کبد حمله می‌کند. HBV از طریق تماس خونی یا دیگر مایع‌های بدن در یک فرد آلوده منتقل می‌شود. حدود  ۲۴۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان به این بیماری مبتلا هستند که بیشترین شیوع این ویروس در آفریقا و آسیا است .

تحقیقات گذشته نشان می‌دهد که درمان روزانه آسپرین که اغلب برای جلوگیری از بیماری قلبی عروقی تجویز می‌‌شود  ممکن است از پیشرفت سرطان جلوگیری کند. با این حال، شواهد بالینی برای اثربخشی درمان آسپرین در جلوگیری از سرطان کبد مرتبط با HB وجود ندارد. محققان در تایوان و در شهر نیوتایپه مطالعه جدیدی انجام دادند تا تعیین کنند که آیا آسپرین می‌تواند خطر ابتلا به  سرطان کبد را کاهش دهد؟

دکتر لی، یکی از محققان این تیم  بیان کرد” سرطان کبد دومین عامل پیشرونده مرگ‌و‌میر در سر‌تا‌سرجهان است و HBV شایع‌ترین عامل خطر در منطقه ما است.  به همین دلیل سرطان کبد مرتبط با HBV یکی از مسائل مهم بهداشت عمومی با تأثیرات شدید اجتماعی و اقتصادی است.” او همچنین معتقد است که ” اگرچه داروهای ضدویروسی فعلی به‌طور قابل‌ توجهی خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می‌دهد، اما  این درمان‌ها به‌طور کامل خطر را از بین نمی‌برد. علاوه بر این،  اکثر حامل‌های HBV برای درمان ضدویروسی مشخص نیستند، بنابراین راه مؤثری دیگر برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد باید توسعه یابد.

بدین منظور محققان پرونده  پزشکی ۲۰۴۵۰۷ بیمار در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۲ را باز‌بینی کردند. و از بین آن‌‌ها بیماران را با سایر انواع هپاتیت حذف کردند. بعد از حذف این بیماران تعداد ۱۵۵۳ نفر از بیمارانی که حداقل ۹۰ روز روزانه آسپرین مصرف کرده بودند به ‌طور تصادفی با نسبت ۱به ۴ با ۶۲۱۲ نفر از کسانی که از داروهای ضد پلاکت استفاده نکرده بودند مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد فراوانی تجمعی سرطان کبد در گروه درمان شده با آسپیرین به‌طور معنی ‌داری کمتر از گروه درمان‌ نشده طی پنج سال بود. در تحقیق رگرسیون چند متغیره، محققان دریافتند آسپرین به‌طور مستقل با کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد ارتباط دارد.  همچنین سن ، جنسیت، و دیابت نیز به‌طور مستقل با افزایش خطر همراه  است،دکتر لی معتقد است  این تحقیق می‌تواند گام بزرگی در کاهش ابتلا به سرطان کبد بردارد.

 

 

 

منبع:

http://www.sciencealert.com/ketamine-drug-useful-for-chronic-migraines-new-study-evidence

More from سیده فاطمه حسینی

تولید موفقیت آمیز واکسن ابولا

کد خبر:۶۰۷۱۷۵ تاریخ انتشار: ۱۰ اکتبر ۲۰۱۷ تولید موفقیت آمیز واکسن ابولا پژوهشگران ...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *