ژن اصلاح گیاه و تولید محصول بیشتر

ژن اصلاح گیاه و تولید محصول بیشتر

تاریخ انتشار: ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۷

کد خبر:۶۰۷۰۱۸

ژن اصلاح گیاه و تولید محصول بیشتر

محصولات بهتر، بازده بهتر

گیاهان و سبزی­‌ها از جمله اولین مواردی بودند که برای نشان دادن چگونه موثر بودن CRISPR-Cas9 آزمایش شدند. به‌تازگی پژوهشگران در نیویورک از کارآمدترین ابزار اصلاح ژن برای محصولات استفاده کردند. در پژوهشی که توسط آن‌ها انجام شد و در ژورنال Cell منتشر شد روشی برای اصلاح ژنوم‌های  گوجه فرنگی با استفاده از ژن CRISPR بیان شد.

پژوهشگران به طور ویژه، اجزا و صفات اصلی گیاه را که به موثر بودن در نرخ راندمان گیاه مشهور است، اصلاح کردند. این ویژگی‌ها شامل اندازه میوه، معماری انشعاب آن و شکل کلی گیاه است. آن‌ها از ژن CRISPR-Cas9 برای ساختن انشعاب‌های چندگانه درون سه ژنوم متوالی گوجه فرنگی استفاده کردند. این توالی‌ها پیش برنده‌ها نامیده می‌شوندکه به محیط‌‌های DNA نزدیک به ژن‌ها اطلاق می‌شوند و زمان، مکان و اینکه در چه سطحی ژن‌های “بازده” فعال شوند را تنظیم می‌کنند.

به گفته زاخاری لیپمن، سرپرست گروه تحقیقاتی: ” در روشی که توسط تیم تحقیقاتی ما توسعه داده شد توانایی استفاده از CRISPR برای ایجاد ژنتیک و ویژگی‌های جدید بیان شد و با کمک آن پرورش دهندگان می‌توانند به تناسب شرایط گیاهی را طراحی کنند.”

اصلاح گیاه و گرسنگی

طبق پژوهش انجام شده دانشمندان متوجه شدند که روش یافت شده به مراتب نتایج بهتری را ارائه می‌کند. لیپمن شرح داد: “روش‌های سنتی نیاز به زمان و تلاش بیشتری برای سازگار کردن انواع سودمند از ژن‌های مربوطه دارند و روش‌ها هر ساله بهبود می‌یابند. رویکر ما می‌تواند به رفع مجدودیت‌های موجود با تولید مستقیم و انتخاب انواع مطلوب برای پرورش بهتر کمک کند.”

این بار اولی نیست که از ژن نام‌برده برای بهبود بازده محصول استفاده می‌شود و با تمام کارهای انجام شده هنوز کاربرد کشاورزی این ژن کاملا آشکار نشده است. گیاهانی که به طور ژنتیکی با استفاده از این ژن بهبود داده شده‌اند می‌توانند مشکل گرسنگی در جهان را حل کنند. این روش جدید دانشمندان می‌تواند در تمام غذاها، علوفه‌ها، گیاهان مورد استفاده در سوخت‌های زیستی، غذاهای اصلی مانند برنج، ذرت، ذرت‌خوشه‌ای و گندم به کار گرفته‌ شود.

لیپمن گفت: “نرخ کنونی افزایش بازده محصولات با توجه به نرخ افزایش جمعیت قادر به تامین نیازهای غذایی نخواهد بود. با این وجود آزمایشگاه ما با استفاده از این ژن و تکنولوژی‌های موجود برای تغییرات نوین ژنتیکی استفاده می‌کند تا بازده تولید محصولات را سرعت ببخشد.”

منبع:

https://futurism.com/geneticists-have-used-crispr-gene-editing-to-create-crops-that-grow-more-food/

More from ناهید عزیزی

مواد کامپوزیتی برای خالص‌سازی آب

کد خبر: ۵۱۱۱۰۱ بدون شک آب تازه و تمیزی که به‌طور مستقیم...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *