چیپ تنفسی جایگزین بسترهای کشت سلولی

چیپ تنفسی جایگزین بسترهای کشت سلولی

چیپ تنفسی جایگزین بسترهای کشت سلولی

کد خبر:۶۰۳۲۲۱

چیپ تنفسی جایگزین بسترهای کشت سلولی

توسعه بهتر و ارزان‌تر دارو با چشم‌انداز حذف تست حیوانی، هدف بلندپروازانه یک پروژه توسط دانشگاه برن و اسپین آف آن با نام  AlveoliX  است که توسط آژانس CTI پشتیبانی شده است. این کسب‌وکار به‌دنبال راه‌هایی برای پرورش و تست سلول‌ها بر روی یک تراشه است.

حتی امروز، پس از گذشت ۱۳۰ سال از اختراع پتری دیش، هنوز سلول‌ها در یک محیط کشت خارج از ارگانیسم، رشد داده می‌شوند. نقطه ضعف عمده این فرایند این است که سلول‌ها اغلب عملکرد خود را در این محیط به‌دلیل تفاوت با محیط بدن انسان از دست می‌دهند، در نتیجه، آزمایش‌های کشت‌های سلولی که پتری دیش را به‌کار می‌گیرند، اغلب دقیق نیستند. به همین دلیل است که پژوهش‌های دارویی، اغلب به هزینه‌های سنگین با نرخ موفقیت کم منجر می‌شود.

گونات می‌گوید: «ما تنها شرکت در جهان هستیم که قادر به تولید غشای نازکی شامل گسترش سه‌بعدی ناشی از حرکت تنفسی است. شعار ما نزدیک کردن محصولات‌مان تا حد امکان به شرایط بدن و سادگی در دستیابی است.» اگرچه تراشه پیچیده‌تر از میکروتیتر پلیت است، اما با تجهیزات آزمایشگاهی استاندارد سازگار است.

غشای بسیار نازک

این تراشه بر روی یک میکروتیتر پلیت پلاستیکی به‌عنوان تمرین استاندارد در بخش‌های تحقیق و دارویی نصب شده است. بر روی آنها دوازده تراشه توسعه یافته در ARTORG، قرار گرفته، این برنامه شامل یک غشای نازک، الاستیک و متخلخل است که در آن سلول‌های کشت قرار می‌گیرد. در یک طرف غشا، سلول‌های ازکارافتاده در معرض هوا قرار می‌گیرند و در طرف دیگر یک محیط رشد شبیه خون است. یک میکرو دیافراگم اجازه می‌دهد تا سلول‌ها با ریتم تنفس گسترش یابند؛ هوا از طریق لوله‌های نازک عرضه می‌شود.

به چالش کشیدن فرایند اعتبارسنجی

در کنار توسعه یک محصول آماده تحت عنوان ریه بر روی تراشه، محققان در حال کار بر روی اعتبارسنجی این محصول با حمایت دپارتمان پولمونولوژری یا همان پزشکی ریه در بیمارستان دانشگاه برن هستند؛ چراکه مشتریان بالقوه علاقه‌مند هستند.

با اینکه، این امر تنها در چند سال آینده در دسترس خواهد بود، شرکت AlveoliX AG  با حمایت Creaholic SA برنامه‌ای برای راه‌اندازی یک سیستم در بازار امسال دارد که علاوه بر صفحه حامل با تراشه‌ها، شامل دستگاه تنفس مصنوعی و نرم‌افزار لازم رابط نیز هست. گونات و تیم او ریه بر روی تراشه را تنها به بیماری ریوی محدود نمی‌دانند و آن را به‌عنوان کمک به پزشکی شخصی می‌دانند. به‌طور کلی، از آن می‌توان برای شبیه‌سازی بیماری‌ها و آزمون داروها استفاده کرد. این محصول می‌تواند در بسیاری از موارد تست حیوانی را حذف کند و همچنین هزینه تحقیقات دارویی را کاهش دهد.

مرجع:

www.innosuisse.ch
http://www.alveolix.com/

More from مرجان هدایتی

ساخت باتری‌های جدید سازگار با محیط زیست و سوخت آب دریا

کد خبر: ۵۱۱۳۰۱ محققان در موسسه ملی علوم و فناوری اولسان کره...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *