چهارگوش‌های خورشیدی و انرژی

چهارگوش‌های خورشیدی و انرژی

کد خبر:۶۰۵۳۰۳

تاریخ انتشار: ۱۷ آگوست ۲۰۱۷

چهارگوش‌های خورشیدی و انرژی

تخمین زده می‌شود که ساختمان‌ها بیش از چهل درصد الکتریسیته تولیدشده در جهان را مصرف می‌کنند. در تکنولوژی جدید ارائه شده این امکان وجود دارد که در حالی‌که به صورت یکپارچه با ساختمان ادغام شده است، الکتریسیته مورد نیاز در محلی که استفاده می­شود تولید شود!

تکنولوژی خورشیدی نوین

متخصصان انرژی تجدید پذیر از دانشگاه اکستر درحال توسعه روشی نوین هستند که می‌تواند به معرفی گسترده “ساختمان انرژی صفر” با کمک  آخرین ساختمان مجتمع فتوولتائیک سرعت ببخشد.

این محصولات، مشابه کاشی خورشیدی ساخته‌شده توسط تسلا، می­تواند بخشی از معماری ساختمان­ها برای تولید الکتریسیته باشد. تیم قطعه شیشه‌ای نوینی ساخته است که می‌تواند به نحوی در ساختمان‌ها گنجانده شود و برای جمع­آوری انرژی خورشیدی و تبدیل آن به الکتریسیته طراحی شده است.

چهارگوش‌های خورشیدی

این قطعه‌­ها، چهارگوش‌های خورشیدی نامیده می‌شوند و مشابه قطعه‌های شیشه‌ای موجود هستند که به وسیله آجرهای شیشه‌ای شفاف به نور اجازه می‌دهد در  ساختمان‌ها و ملک افراد طنین‌­انداز شود.

قطعه‌های چهارگوش خورشیدی دارای اپتیک­های هوشمندی هستند که نورهای تابش شده ورودی به سلول‌های کوچک خورشیدی را متمرکز می‌کنند و انرژی کلی تولیدشده با هر سلول خورشیدی را بهبود می‌دهند. سپس الکتریسیته تولیدشده برای تامین انرژی ساختمان‌ها به کار می‌رود، همچنین می‌تواند ذخیره شود و یا برای شارژ وسایل نقلیه استفاده شود.

تیم اکستر به صورت استارت آپی این قطعه‌های خورشیدی را برای بازار می‌سازد و محصولی پیشگام را تولید می‌کند. هدف تیم تشویق سرمایه‌گذاران برای قبول آزمایش‌ها و سپس انتقال محصول به بازار تا سال ۲۰۱۸ است.

دکتر حسن بیگ از دانشگاه اکستر در این باره گفت: “زمینه کاری که این تیم درحال کار بر روی آن است صنعتی در حال رشد است و نرخ رشد سالانه آن ۱۶ درصد می‌باشد.”

پروفسور تاپاس ملیک، مسئول اصلی ساخت قطعه‌های خورشیدی نیز بیان کرد: “ما قصد داریم تکنولوژی‌های خورشیدی یکپارچه، مقرون به صرفه، کارا و جذاب را ارائه دهیم.”

این تیم تحقیقاتی باور دارد قطعه‌های خورشیدی ساخته شده توسط آن‌ها عایق‌بندی حرارتی بهتری نسبت به قطعه‌های شیشه‌ای رایج دارد و همچنین می‌تواند انرژی مورد نیاز ساختمان‌ها را فراهم کند. این تکنولوژی در مرحله ساخت نمونه اولیه به صورت اختراع ثبت شده است و تیم در حال حاضر قصد دارد تکنولوژی را در سطوح گسترده‌تر آزمایش کند.

یکی از پژوهشگران تجاری‌سازی دانشگاه اکستر معتقد است زمان‌بندی این تکنولوژی بسیار مطلوب است. وی همچنین افزود: “اکنون آشکار است که جهان به سمت سیستم‌های توزیع انرژی تجدید پذیر درحال حرکت است.  با انتقال این تکنولوژی به وسایل الکتریکی فرصت‌های قابل توجهی برای روش‌های جدید تولید برق وجود خواهد داشت.”

 

#تکنولوژی

#محیط زیست

#انرژی

 

منبع:

 https://futurism.com/buildings-to-generate-their-own-power-with-innovative-glass-blocks/

More from رضا اسلامی

حسگرهای تشخیص دهنده مشکلات در خطوط نفت و لوله

کد خبر: ۶۰۷۰۲۴  تاریخ انتشار: ۲ ژانویه ۲۰۱۷ گروهی از دانشمندان دانشگاه گریفیث حسگرهای...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *