چشم بایونیکی فونیکس ۹۹ در شرف آزمایشات انسانی

دانشمندان دانشگاه نیوساوت ولز، قصد کاشت چشم بایونیکی فونیکس ۹۹ را برای ۱۲ بیمار در طول دو سال آینده دارند.

دانشمندان در دانشگاه «نیوساوت ولز» (University of New South Wales) در استرالیا آماده می شوند که آزمایش‌های انسانی فونیکس ۹۹ شروع کنند، یک چشم بایونیکی کاملاً قابل کاشت که اولین تکنولوژی شبیه‌سازی عصبی جهان را دارد.

چشم بایونیکی فونیکس ۹۹، هم‌اکنون به‌طور موفقیت‌آمیز در کارهای پیش بالینی تست‌شده است، اما پیشرفت‌هایی که از آن زمان تاکنون انجام‌شده، دستگاه را برای کاشت در بدن انسان آماده کرده است. دانشمندان میخواهند که عمل کاشت چشم بایونیکی فونیکس ۹۹ را در بدن ۱۲ بیمار در طول ۲ سال آینده انجام دهند.

فرآیند کاشت حدود ۲ الی ۳ ساعت طول می‌کشد. یک دیسک کوچک وجود دارد که پشت گوش می‌رود و داده‌ها و انرژی را به دستگاه منتقل می‌کند. علاوه براین، کاربر عینکی را می‌زند که با یک دوربین ویژه تجهیز شده است. دوربین، عکس‌هایی را می‌گیرد که شبیه‌سازی سلول‌های عصبی شبکیه چشم بیمار را با ارسال سیگنال به قشر بینایی مغز، تعیین می‌کند.

دانشمندان ادعا کردند که چشم بایونیکی فونیکس ۹۹ می‌تواند یک راه‌حل بالقوه برای مشکلات رنگ‌دانه آماس شبکیه (Retinitis Pigmentation problem) و انحطاط مولکولی مربوط به سن و سال (age related macular degeneration) باشد. مشکل آماس شبکیه، علت اصلی نابینایی در افراد جوانتر است. شرایط زوال، بر روی حدود ۲۰ هزار نفر استرالیایی و ۲ میلیون نفر در کل جهان اثر می‌گذارد و اغلب در اوایل زندگی، وقتی‌که افراد در دهه‌ی ۳۰ سالگی خود هستند، به آن‌ها ضربه می‌زند. این پدیده می‌تواند منجر به کوری کامل در یک دهه شود.

 

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید

کلمات کلیدی
More from نرگس ایمانی

۱۰ سوال جالب در حوزه مغز و پاسخ دانشمندان به آنها

دانشمندان علم اعصاب یا عصب‌شناسان، با بررسی نحوه عملکرد مغز، پاسخ مسائل...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *