چسبی که باعث جوش خوردن زخمها در ۶۰ ثانیه می شود

چسبی که باعث جوش خوردن زخمها در 60 ثانیه می شود

 

کد خبر:۶۰۷۱۷۴

تاریخ انتشار: ۴ اکتبر ۲۰۱۷

چسبی که باعث جوش خوردن زخمها در ۶۰ ثانیه می شود


دانشمندان یک چسب جراحی تولید کردند که می تواند زخمهای ایجاد شده روی پوست را به سرعت جوش دهد بدون اینکه به نخ جراحی نیاز باشد. ژل MeTro یک پروتئین الاستیک هیبرید است و می تواند زخم های داخلی و خارجی  را جوش دهد. به گفته پژوهشگران ، این چسب به معنای واقعی کلمه می تواند یک نجات دهنده باشد، که در ۶۰ ثانیه زخم ها را می بندد بدون اینکه به پوست یا اعضای داخلی بدن  آسیب بزند. در حال حاضر آزمایشات محدود به مدل حیوانی است.

یکی از اعضای تیم تحقیقاتی مدعی است که “زیبایی فرمول MeTro این است که، به محض تماس با سطوح بافت، به فاز ژل مانند و غیر فرار تبدیل می شود. سپس پوست تحت تابش اشعه ماورا بنفش قرار می گیرد. این مرحله باعث بسته شدن عمیق زخم با دقت و اطمینان می شود. محققان ادعا می کنند که زخم های درمان شده با MeTro در مقایسه با زخم هایی که با بخیه درمان می شوند زمان کمتری نیاز دارند این زمان گاهی به نصف نیز کاهش می یابد. MeTro می تواند در جراحی ها نیز جایگزین بخیه و دیگر روش ها شود. با توجه به ساختار  آنزیم تشکیل دهنده این  چسب، زمان دوام  چسب می تواند متغیر باشد و از ساعت ها تا ماه ها بسته به نوع زخم و آسیب تغییر کند. در شرایط اضطراری که سرعت، بسیار حیاتی است، MeTro می تواند در بستن زخم و کاهش خونریزی تفاوت قابل ملاحظه ای با روش های پیشین ایجاد کند. اگر بخواهیم استفاده از این چسب را به صورت ملموسی مثال بزنیم می توان  استفاده از این چسب را به استفاده از سیلیکون در کاشی حمام و آشپزخانه تشبیه کرد!

آزمایشات انسانی بر روی این چسب هنوز انجام نشده است ولی آزمایش بر روی شریان ها، ریه و شش خوک نتایج قابل قبولی داشته است. آنتونی وایس از دانشگاه سیدنی در استرالیا می گوید” MeTro مانند مایعی است که زخم را پر می کند و کاملا با آن مطابقت دارد”. این چسب کاربردهای مهمی دارد مثلا در هنگام حوادث و یا تصادفات می تواند بسیار موثر باشد. استفاده از این چسب بسیار آسان است و به راحتی نیز تجزیه می شود بدون اینکه اثر مخربی بر روی بدن داشته باشد. ویس می گوید: “ما اکنون آماده هستیم تحقیقات خود را بر روی افراد بررسی و آزمایش کنیم و امیدواریم که  MeTro به زودی در کلینیک  ها مورد استفاده قرار گیرد و جان انسانها را نجات دهد.”

 

 

منبع:

 

 http://www.sciencealert.com/this-incredible-surgical-glue-heals-wounds-faster-than-ever-before

کلمات کلیدی
, , , , ,
More from سیده فاطمه حسینی

درمان بیماری‌های عفونی به کمک انگل‌های درون بدن انسان!

کد خبر:۶۰۶۲۰۱ درمان بیماری‌های عفونی به کمک انگل‌های درون بدن انسان! انگل‌ها...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *