چسبی که زخم‌های درون بدن را التیام می‌بخشد

چسبی که زخم‌های درون بدن را التیام می‌بخشد

کد خبر:۶۰۷۱۸۱

تاریخ انتشار: ۵ اکتبر ۲۰۱۷

چسبی که زخم‌های درون بدن را التیام می‌بخشد

چسب‌های ابر الاستیک جراحی

یک مطالعه جدید، راه حلی نوین برای بهبود زخم‌ها پیشنهاد می‌دهد. این تیم پژوهشی به سرپرستی چندین موسسه در بوستون نشان داد که سیلانت آن‌ها می‌تواند در چسباندن زخم‌ها بدون نیاز به بخیه استفاده شود. سیلانت ارائه شده به سادگی در برش‌ها اعمال می‌شود و زخم را ایمن می‌کند.

تیم پژوهشی کار خود را در سال ۲۰۱۳ با الهام از انعطاف‌پذیری رشته‌های الاستین انسانی، پروتیینی که به پوست انعطاف­پذیری می‌بخشد، ریه و دیواره‌های شریان­ها شروع کردند. دانشمندان هیدروژل بسیار الاستیکی ساخته‌اند که می‌تواند برای بستن برش‌ها حتی در بافت‌های درحال حرکت بدن انسان استفاده شود. ممکن است این هیدروژل‌ها پایان بخیه زدن باشند. آن‌ها تروپو الاستین و قابلیت های بازسازی آن را بررسی کردند. در نهایت آن­ها از متاکریلات یک عامل اتصال عرضی نوری همراه با پالس نور فرابنفش، برای متصل کردن پروتیین­های مختلف تروپو الاستین در یک محلول استفاده کردند. محصول نهایی سیلانتی به نام MeTro، هیدروژلی بسیار الاستیک و چند منظوره با قابلیت فراهم کردن ماتریس جدید سلول­ها و بافت بود که می­تواند بافت آسیب دیده را بازسازی کند.

تیم پژوهشی سیلانت ساخته­‌شده را در ابتدا بر روی سلول­های قلب آزمایش کرد و در کار اخیرشان بر روی شش­ها متمرکز شده‌­اند.  هم­چنین تیم توانست سوراخ ریه و برش‌­های شریان­‌ها در موش­‌های زنده را مسدود کند و موش‌­ها پس از انجام این کار زنده ماندند.

نسیم عنابی از دانشگاه نورث ایسترن شرح داد: “زیبایی فرمولاسیون سیلانت توسعه داده شده این است که به مجرد تماس با سطح بافت به شکل ژل مانند خود تبدیل می­شود. پس از آن ما می­توانیم آن را در محل توسط نور تثبیت کنیم. این عمل به سیلانت اجازه می­دهد به صورت دقیق و تنگاتنگی بر روی سطح بافت مورد نظر قرار بگیرد.”

یک جایگزین بهتر

رشته­ها و بخیه‌­هایی که به طور متداول برای ترمیم اندا‌‌م‌­های سوراخ و پاره شده به روش دوخته‌­شدن استفاده می‌­شوند به این­صورت استفاده می­شوند که لبه‌­ها کنار یکدیگر نگاه‌­داشته می­شوند تا زمانیکه بافت بهبود پیدا کند. با این وجود روش یاد شده مشکل است و گاهی اوقات برای استفاده در بعضی مناطق امکان پذیر نیست. این روش‌­ها هم­چنین می­توانند به بافت‌­های ظریف به­‌خصوص بافت­‌های الاستیک که نیاز به حرکت مداوم دارند مانند قلبی که همواره می­تپد یا ریه‌­هایی که مسئول تنفس هستند بیشتر آسیب برساند. آنتونی ویس پروفسور بیوشیمی و بیوتکنولوژی مولکولی از دانشگاه سیدنی گفت: “کاربردهای احتمالی این سیلانت درمان زخم‌­های درونی جدی در مناطق اضطراری مانند مکان­هایی که تصادف رخ می­دهد و مناطق جنگی می­باشد. ما نشان می­دهیم که سیلانتی که ساخته‌­ایم می‌تواند در گستره­های مختلفی که سیلانت‌­های رایج قابل استفاده نیستند، استفاده شود و می­تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.”

ویس در نهایت افزود: “ما هم اکنون آماده­ایم تا سیلانت را بر روی افراد آزمایش کنیم و امیدواریم سیلانت جدید به زودی در بیمارستان­ها و کلینیک­ها استفاده شود و جان انسان­های بی شماری را نجات دهیم.”

منبع:

 

https://futurism.com/we-now-have-a-glue-that-can-seal-wounds-inside-the-human-body/

More from رضا اسلامی

دستگاه کوچکی که آلودگی هوا را به سوخت تبدیل می‌کند

کد خبر:۶۰۲۳۰۶ دستگاه کوچکی که آلودگی هوا را به سوخت تبدیل می...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *