چرا رژیم گرفتن همیشه منجر به لاغری نمی‌شود؟

 چرا رژیم گرفتن همیشه منجر به لاغری نمی‌شود؟

کد خبر:۶۰۳۱۳۲

چرا رژیم گرفتن همیشه منجر به لاغری نمی‌شود؟

در مطالعه‌ای که اخیرا بر روی موش‌ها انجام شده است، مشخص شده رژیم گرفتن نمی‌تواند به‌عنوان راه‌حلی کارآمد برای لاغر شدن در نظر گرفته شود. طبق سازوکاری که در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفته است، مشخص شد سلول‌های اصلی در مغز در زمان کمبود مواد غذایی (رژیم) از سوختن کالری و چربی اضافه جلوگیری می‌کنند و به این ترتیب وزن فرد کم نمی‌شود.

دکتر بلوئت  Blouet)  (از آزمایشگاه تحقیقاتی متابولیسم دانشگاه کمبریج گفت: روش‌های کاهش وزن از طریق محدود کردن غذای مصرفی معمولا کارآمد عمل نمی‌کنند، زیرا بدن مانند یک ترموستات عمل می‌کند و مقدار کالری سوخته‌شده را با مقدار کالری مصرفی هماهنگ می‌کند.

هنگام  مصرف غذا، بدن  با سازوکاری مقدار کالری سوخته‌شده را کاهش می‌دهد. در این شرایط کاهش وزن به سختی صورت می‌گیرد. مغز ترموستات اصلی برای تنظیم سوختن و مصرف کالری است و سازوکار این اندام در این رابطه برای پژوهشگران هنوز پر از رمز و راز است. در مقاله‌ای که اخیرا در مجله ای‌لایف   (eLife)به چاپ رسیده است، مکانیسم‌های جدیدی معرفی شده است که طی آن، بدن خودش را با میزان محدود غذا سازگار می‌کند و به این ترتیب از سوختن انرژی اضافه جلوگیری می‌شود.

استفاده از موش‌ها به‌عنوان جانور مدل به دلیل شباهت مکانیسم‌های سوخت‌وسازشان به انسان بسیار مفید است. در این آزمایش پژوهشگران نورون‌های ناحیه هیپوتالاموس را مورد بررسی قرار دادند. نورون‌های وابسته به آگوتی موسوم بهAGRP  نقش اصلی را در تنظیم اشتها به عهده دارند. در صورت فعالیت این نورون‌ها، احتیاج به مصرف غذا داریم و در صورتی که به‌طور کامل سرکوب شوند، احساس بی‌‌اشتهایی غالب می‌شود. این تیم تحقیقاتی با استفاده از حقه ژنتیکی به‌طور کنترل‌شده، این نورون‌ها را فعال و غیرفعال کردند. سپس موش‌ها را در محفظه‌هایی که امکان اندازه‌گیری انرژی مصرفی‌شان بود، مورد مطالعه قرار دادند.

پژوهشگران نشان دادند نورون‌هایAGRP  نقش اصلی را به‌عنوان ترموستات تنظیم‌کننده کالری و تنظیم وزن ایفا می‌کنند. به گونه‌ای که با فعال شدن این نورون‌ها، احساس گرسنگی می‌کنیم. اما زمانی که غذایی در کار نباشد، آنها غیرفعال‌اند و انرژی را ذخیره می‌کنند. به محض اینکه غذا در دسترس قرار بگیرد و مشغول به خوردن غذا شویم، فعالیت نورون‌هایAGRP  مختل می‌شود و مصرف انرژی، بالا و به حالت نرمال بازمی‌گردد. در این پژوهش مکانیسمی که از طریق آن نورون‌هایAGRP  به‌وسیله سنجش میزان انرژی میزان فعالیت خود را کنترل می‌کنند، توضیح داده شده است. دکتر بلوئت رهبر علمی پروژه می‌گوید: به عقیده ما گروهی از نورون‌ها در مغز، اشتها و میزان مصرف انرژی را کنترل می‌کنند. به طوری که اگر مواد غذایی در دسترس نباشد، بدن انرژی را ذخیره کرده و از سوختن کالری و چربی اضافه جلوگیری می‌کند.

این مکانیسم باعث می‌شود بدن بتواند در شرایط قحطی خودش را  با شرایط وقف دهد. امروزه اکثر افراد چاق سعی می‌کنند تنها با کم کردن مقدار مواد غذایی  وزن خود را کاهش دهند. نتایج این تحقیقات مشخص می‌کند که چرا این فراد نمی‌توانند به طور قابل قبولی به هدف خود دست یابند. در واقع بدن ما کاهش مقدار انرژی در دسترس را به‌خوبی جبران می‌کند.

این پژوهش می‌تواند در طراحی داروها و استراتژی‌هایی که برای کاهش وزن به کار می‌روند، بسیار راهگشا و مفید باشند. در واقع به نظر می‌رسد ترکیبی از فعالیت بدنی و ورزش به همراه کاهش معقول در میزان غذای دریافتی بتواند پاسخ موثرتری را در ارتباط با کاهش وزن ایجاد کند.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/05/170523082022.htm

More from نگار نصراللهی

زندگی‌نامه ری کرزویل مخترع آمریکایی(قسمت اول)

کد خبر: Z_60420   زندگی‌نامه ری کرزویل مخترع آمریکایی(قسمت اول)   نام...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *