چالش نوآوری طراحی و ساخت الکترودهای خشک با قابلیت استفاده در ثبت سیگنال‌های مغز

چالش نوآوری طراحی و ساخت الکترودهای خشک با قابلیت استفاده در ثبت سیگنال‌های مغز

کد خبر:R_60811

چالش نوآوری طراحی و ساخت الکترودهای خشک با قابلیت استفاده در ثبت سیگنال‌های مغز

 

تاریخ برگزاری ۸ آذر ۱۳۹۶

محل برگزاری تهران- تهران

حوزه کاری طراحی و ساخت الکترودهای خشک با قابلیت استفاده در ثبت سیگنال‌های مغزی

سال‌هاست که در پزشکی بالینی از سیگنال‌های الکتریکی مغز انسان که با کمک دستگاه الکتروانسفالوگرافی (Electroencephalography=EEG) ثبت می‌شود برای تشخیص آسیب مغزی، اختلالات روانی، مطالعه خواب و موارد متعدد دیگری استفاده می‎شود. امروزه نیز به‌کارگیری امواج مغزی برای کنترل دستگاه‌ها، مقابله با اختلال‌های عصبی و رفع اختلال‌های فیزیکی مانند فلج‌شدگی اندام‌ها به‌طور فزاینده‌ای در حال توسعه است. به‌طور متداول ثبت این سیگنال‌ها به کمک الکترودهایی روی پوست سر و یک لایه ژل که به‌منظور کاهش امپدانس بین سطح الکترود و پوست استفاده می‌شود، انجام می‌گیرد. اما وجود ژل در این سامانه‌ها معایبی مانند خشک‌شدگی، چسبندگی بالا و مشکلات تمیزکردن را در پی دارد که مانعی در مسیر توسعه کاربردهای نوظهور این فناوری نیز به شمار می‌آید. از این رو امروزه نسل جدیدی از الکترودها با عنوان «الکترود خشک» مورد توجه قرار گرفته است که دیگر نیازی به استفاده از ژل و آماده‌سازی پوست ندارند.
در رویدادی که توسط مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا برای یافتن روش‌های عملیاتی برای «طراحی و ساخت الکترودهای خشک با قابلیت استفاده در ثبت سیگنال‌های مغزی» برگزار می‌شود، از کلیه شرکت‌های خلاق و نوآور، پژوهشگران و فناوران دعوت می‌شود تا در این چالش شرکت کنند.
ملاحظات فنی این چالش به شرح زیر است:
هیچ محدودیتی در نوع انتخاب مواد اولیه برای ساخت الکترود وجود ندارد. اما مواد مورد استفاده در ساخت الکترود باید از بازار داخل کشور قابل تهیه باشد.
هیچ محدودیتی در طراحی نوع و شکل الکترود وجود ندارد. برای مثال الکترود خشک می‌تواند به‌صورت یکپارچه از یک ماده با هدایت الکتریکی بالا (مانند نقره) تشکیل شود یا بخشی از الکترود همانند ماده واسط در الکترود تر با هدایت الکتریکی کمتر و بخش دیگر آن از ماده‌ای با هدایت الکتریکی بالا باشد.
امپدانس بین پوست سر و الکترود در فرکانس ۱۵۰ هرتز باید ۵ تا ۲۵ کیلو اهم ‌باشد. الکترود خشک نباید نیازی به تجدید ماده واسط در بازه‌های زمانی کوتاه داشته باشد.
علاوه بر هدایت الکتریکی، ابعاد الکترود (شامل سطح و ضخامت الکترود) نیز در دستیابی به امپدانس مطلوب موثر است. سطح تماس مناسب با قطر حدود ۱۰ میلی‌متر از نظر چیدمان الکترودها روی سر مطلوب به نظر می‌رسد. ضخامت الکترودها نباید به گونه‌ای باشد که به سر بیمار فشار زیادی وارد شود، به‌ویژه این که در برخی کاربردها لازم است ثبت از یک ناحیه با چند الکترود انجام شود.
زیست‌سازگاری: الکترودها نباید آسیب خاصی برای محیط زیست ایجاد کنند.
عدم ایجاد حساسیت پوستی: الکترودها نباید حساسیت خاصی در پوست سر کاربر یا بیمار ایجاد کنند.
الکترودها باید قابلیت اتصال پایدار روی سطح سر را داشته باشند.
شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا ۸ آذرماه، طرح مفهومی خود را از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.
در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) به مرحله دوم (ساخت نمونه آزمایشگاهی) راه خواهند یافت.
برگزیدگان مرحله نخست، دوماه ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، تا بهمن ماه ‌یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود ارائه نمایند.
در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر در اسفند ماه ۹۶، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه‌ آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی خواهد شد و برنده نهایی معرفی می‌گردد.
شرکت کنندگان از تسهیلات حمایتی ۳۰۰ میلیون ریالی شامل کمک ‌هزینه نقدی و اعتبار شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی در مرحله اول چالش و جوایزی به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال برای برگزیدگان نهایی و تسهیلات تجاری‌سازی در مرحله دوم چالش بهره‌مند خواهند شد. همچنین برندگان مرحله دوم چالش، فرصت همکاری با شرکت طراحی نگاراندیشگان برای توسعه فناوری و تجاری‌سازی تا مرحله تولید انبوه را خواهند داشت.

منبع

نوآوری باز و چالش های نوآوری

More from ناهید عزیزی

تبدیل قطعی گازهای گلخانه‌ای به منبع سوخت

کد خبر: ۶۰۵۳۰۱ تاریخ انتشار: ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷ تبدیل کارآمد کربن‌دی‌اکسید بسیاری از تلاش‌هایی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *