چالش نوآوری توسعه و ساخت انواع مختلف از محصولات در حوزه نانو مواد ترمیمی دندان

چالش نوآوری توسعه و ساخت انواع مختلف از محصولات در حوزه نانو مواد ترمیمی دندان

کد خبر: R_60630

چالش نوآوری توسعه و ساخت انواع مختلف از محصولات در حوزه  نانو مواد ترمیمی دندان

 

تاریخ برگزاری: نامشخص (در آینده اعلام می‌شود)

محل برگزاری: تهران- تهران

حوزه کاری: نانو مواد ترمیمی دندان

 

کاربرد فناوری نانو در دندان پزشکی

بــــا تــــوجــــه بــــه اهــمــیــــت مــقـــولـــه‌ی دنـــدان و دندان‌ پزشکی پژوهش‌های بی‌شماری در دنیا جهت رفع مشکلات دندانی انجام می‌شود. از جـمـلـه فـناوری‌هـایـی کـه طی چند سال اخیر عرضه شده و توانسته است تحولات عمیقی در زمـیـنـه‌ پـژوهش وتولید محصولات مختلف ایجاد کند ، فن‌آوری نانو است. فن‌آوری نانو در دنـدان‌پـزشـکـی ، در سـه حـوزه‌ی مـواد دنـدانی ، ســـلامـــت دنـــدان (خــمـیــردنــدان و مـســواک) و تـجهیزات دندان‌پزشکی کاربرد دارد و به‌طور خلاصه می‌توان به نانوکامپوزیت‌ها در ساخت مواد ترمیمی ، نانوزیست‌سرامیک‌ها در ساخت دنـــدان مــصــنـــوعـــی ، نــانــوپــوشــش‌هــا بــر روی ایــمــپــلــنـــت‌هـــای دنــدانــی ، نــانــوفـلــوریــدهــا در خمیردندان‌ها و نانوذرات نقره در دهان‌شویه‌ها اشاره کرد.

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بنا به درخواست شرکت «اوزان» به عنوان یکی از شرکت­های پیشتاز در حوزه دندانپزشکی و تجهیزات پزشکی در کشور به دنبال راهکارهای خلاقانه برای انواع مختلف از محصولات در حوزه « نانو مواد ترمیمی دندان» می‌باشد. به همین دلیل از شرکت‌های خلاق و نوآور، پژوهشگران، مخترعان، فناوران، اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها از داخل و خارج کشور دعوت می‌شود تا در این چالش شرکت کنند.
در ادامه برخی از کاربردهای فناوری نانو در دندان‌پزشکی که امروزه در عرصه‌ی پزشکی وجود دارند معرفی می‌شوند.

خمیردندان‌های سفیدکننده‌ی نانویی
شرکت‌های سازنده‌ی خمیردندان در رقابت‌اند تا خمیردندان‌هایی را ارائه دهند که مشتریان بیش‌تری را به خاطر خواص سفیدکنندگی بیش‌تر، جذب کند.‌ خمیردندان‌‌های تازه توسعه یافته مبتنی بر نانوهیدروکسی آپاتیت (یکی از انواع کلسیـم فسفات) است که کاربرد زیادی در ساخت و پوشش‌دهی کاشتنی‌ها دارد. ‌نـانـوهیـدروکسـی آپـاتیـت خـواص مکـانیکـی بـالاتر و زیست‌سازگاری مطلوب‌تری نسبت به نمونه‌های میکرومتری از خود نشان می‌دهد و اثربخشی بسیار عمده‌ای را در زدایش جرم‌ها از سطح دندان نشان داده است.

کاربرد رزین‌های کامپوزیتی و نانوکامپوزیت‌ها در دندان پزشکی
در فن‌آوری رزین کامپوزیتی ، اندازه‌ی ذره و میزان حضور ذرات ، بیانگر اطلاعاتی مـهـم بـرای بـهـتـریـن اسـتـفـاده از مـواد کـامـپـوزیـتـی اسـت. تـغـیـیر ترکیب‌های پرکننده ، عمده‌ترین

پیشرفت در تکامل رزین‌های کامپوزیتی بوده است. این تغییر در میزان و اندازه پرکن است که عملکرد آن را در جلاپذیری و هم‌چنین پوشش و مقاومت در برابر ترک خوردن کنترل می‌کند. فن‌آوری نانو می‌تواند رزین‌های کامپوزیتی با ذرات پرکن کـوچـک‌تـر را تـولـیـد کـنـد کـه در غـلـظـت‌هـای بـالاتـر حـل شـده و در سیستم رزینی ، ‌مولکول‌های این مواد ، می‌توانند طوری طراحی شوند که هنگام جفت شدن با یک بسپار ، سازگار باشند و خواص منحصر به فردی مانند خواص فیزیکی ، مکانیکی و نوری به وجود آورند.

پودر شیشه‌ای نانومقیاس برای پرکننده‌های دندانی
در گـذشـتـه از آلـیـاژهـای فـلـزی مـانند طلا و مـلـقـمـه بـه‌‌عـنـوان پـرکـنـنـده‌ی دنـدانـی اسـتـفـاده مـی‌کـردنـد. فناوری نانو در ساخت پودرهای شیشه‌ای مخصوص برای پرکننده‌های دندانی به کمک می‌‌آید. استفاده از مواد پرکننده‌ی کوچک‌تر و ظریف‌تر به معنی عمر بیش‌تر پرکننده‌ها و ظاهر بسیار جذاب‌تر آن‌ها است. در این مواد دندانی ، علاوه ‌بر استفاده از شیشه‌های مخصوص بسیار خالص ، اندازه‌ی ذرات نیز به‌‌عنوان یک شاخص کلیدی برای کیفیت این مواد کامپوزیتی مطرح است.

افزایش دوام پرکننده‌های دندان با نانوکامپوزیت‌های جدید
فـناوری ‌نـانـو بـا تـولیـد تـرمیـم‌کننـده‌هـای دنـدانی که هم از پرکننده‌های امروزی بادوام‌تر و مستحکم‌تر بوده و همچنین در برابر پوسیدگی ثانویه مقاوم‌تر هستند ، توان بالقوه‌ای برای کاهش این خسارت‌ها دارد. بالا بودن نسبت سطح به حجم این ذرات موجب می‌شود که آن‌ها در رهاسازی یون‌ها ، بسیار مؤثرتر عمل کنند و به این ترتیب برای ایجاد اثر یکسان ، مقدار خیلی کم‌تری از این مواد لازم است. این امر سبب می‌شود که در رزین ، فضای بیش‌تری برای استفاده از الیاف تقویت‌کننده‌ای که پرکننده را مستحکم و بادوام می‌کنند ، باقی بماند.

استفاده از نانو ذرات در ترمیم دندان
زیـبــایـی امـروزه در دنـدان‌پـزشـکـی تـرمـیـمـی جایگاه ویژه‌ای دارد و استفاده از نانوذرات در ایـن راه ایـده‌آل بـه نظر می‌رسد. از جمله مزایای استفاده از نانوذرات در تـرمـیـم دنـدان‌هـا مـی‌تـوان تـولـیـد پـرکـنـنـده‌ها با جلای بالا ، حداقل زمان جلا دادن ، پایداری و مـقـاومـت مواد نسبت به ضرب‌های مکانیکی ، کـم‌تـریـن چـسـبـنـدگـی به ابزارها و امکان دقیق تطابق رنگ را نام برد.

#نانو # سلامت #ترمیم

افرادی که علاقه‌مند هستند در این چالش شرکت کنند می‌توانند اطلاعات موجود را از سایت ارائه شده پیگیری کنند.

منبع:

 

http://nanochallenge.ir/%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%88%D8%A2%D9%88%D8%B1%DB%8C/#1504078198861-c8998a3d-1b18

http://www.borjdental.ir//

کلمات کلیدی
, ,
More from ناهید عزیزی

نواری تشکیل شده از کربن دی اکسید و صد برابر رساناتر از مس

کد خبر:۶۰۲۱۱۵ نوار ابر رسانا الکتریسیته قدرت جهان است. از خانه‌ها تا...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *